ARTICLE AD
SVETOVNA TRGOVINSKA NEVIHTA: Carinski šok ZDA sprožil borzni cunami – tudi v Sloveniji
Trumpove nove carine so stresle temelje svetovnega gospodarstva. Delniški trgi – od Tokia do Ljubljane – padajo kot domine. Analitiki opozarjajo na začetek nove recesije. Vrednost bitcoina pada, indeks strahu VIX eksplodira. Tudi Slovenija ni ušla – delnice Krke, Telekoma in Petrola so v prostem padu.
Jutro, ko so se številke obarvale rdeče
BRUSELJ / NEW YORK / TOKIO / LJUBLJANA – Ponedeljek, 7. april 2025. Na videz običajen začetek tedna. Sonce je vstalo, ljudje so odšli v službo, a na svetovnih borzah se je razplamtel pravi pekel.
Na Ljubljanski borzi je bilo že kmalu jasno – to bo dan, ki ga bodo vlagatelji pomnili še dolgo. Indeks SBI TOP je do 11. ure strmoglavil za 6,7 %, največ po invaziji na Ukrajino februarja 2022. Po ocenah portala Finance je izhlapelo okoli 1,3 milijarde evrov tržne vrednosti – zgolj v nekaj dneh.
V ozadju? Nov val ameriških carin, ki jih je prejšnji teden napovedal predsednik Donald Trump. In ko ZDA kihnejo, svetovne borze – zbolijo.
Trumpov udarec – svetovno gospodarstvo zatrepeta
Kar se je prejšnji teden začelo z napovedjo dodatnih carin za uvoz v ZDA, je čez vikend eksplodiralo v globalno trgovinsko vojno. Trump je ukazal uvedbo 10-odstotnih carin na ves svet, dodatno pa še posebne dajatve za 60 držav in EU, ki začnejo veljati sredi tega tedna.
“ZDA imajo priložnost, da naredijo nekaj, kar bi morale storiti že pred desetletji,” je zapisal Trump na omrežju Truth Social (7. april 2025). V istem zapisu je pozval Američane: “Ne bodite šibki! Ne bodite neumni! Bodite močni, pogumni ter potrpežljivi in rezultat bo veličasten.”
Njegov optimizem – na borzah ni našel posluha.
Azija: najhujši padec po letu 1997
Azijske borze so v ponedeljek zjutraj odprle vrata – in se takoj zaprle. V Tokiu je indeks Nikkei padel za skoraj 7 %, v Hongkongu Hang Seng za 13 %, v Šanghaju več kot 7 %.
To ni običajen borzni popravek. To je panika.
Po poročanju AFP (7. april 2025) je bil to najhujši dan za azijske borze po finančni krizi leta 1997. Še huje: borze v Tajvanu, Južni Koreji in na Japonskem so morale začasno ustaviti trgovanje, da bi preprečile sesutje sistemov.
Kitajske oblasti niso molčale. V petek so odgovorile z napovedjo 34-odstotnih carin na ves uvoz ameriškega blaga – povračilni udarec, ki ga bo svet začutil ta četrtek.

Evropa v senci velikega medveda
Evropske borze so se prebudile v enakem duhu. Frankfurtski DAX je v prvih urah trgovanja izgubil več kot 6 %, pariški CAC 40 skoraj 5,5 %, londonski FTSE 100 pa 5,27 %.
Indeks Euro Stoxx 50, ki zajema največja podjetja evroobmočja, je zjutraj padel za 5,67 %. Padec, ki ni posledica slabih poslovnih rezultatov – temveč geopolitičnega šoka.
V Ljubljani? Krka – minus 7,2 %. Telekom Slovenije – minus 9,5 %. Petrol, Zavarovalnica Triglav, Luka Koper – vsi so v rdečem.
Vrednosti delnic so se topile – kot sneg na marčevskem soncu.
Bitcoinu odpovedana vloga “varnega zatočišča”
Tudi digitalne valute – torej tiste, ki naj bi bile odporne na takšne šoke – niso zdržale pritiska. Bitcoin je v enem samem dnevu izgubil več kot 5,5 % vrednosti in se po poročanju CoinDesk (7. april 2025) spustil pod 46.000 ameriških dolarjev – najnižje letos.
Ethereum, Solana, XRP – padci so se vrstili, zaupanje pa je… izhlapelo. V nekaj urah.
VIX nad 60 – to pomeni eno: panika
Indeks VIX, ki meri volatilnost oziroma »strah« na ameriških trgih, je danes poskočil nad 60. Index.hr poroča, da je to najvišja raven po avgustu 2024. Za primerjavo: že vrednost nad 30 pomeni zelo nestabilne razmere.
Kaj to pomeni za povprečnega vlagatelja? Veliko. Predvsem pa, da se zaupanje v sistem maje. In to – nevarno hitro.

Ameriški veljaki zaskrbljeni
Jamie Dimon, prvi mož banke JPMorgan Chase, ni skrival zaskrbljenosti. V letnem pismu delničarjem je zapisal: “Pred kratkim uvedene carine bodo verjetno povečale inflacijske pritiske in mnoge pripeljale do tega, da bodo bolj razmišljali o možnosti recesije.” (STA, 7. april 2025)
To ni več igra. Gre za resne posledice, ki bi – če ne pride do umiritve – lahko vodile do splošne gospodarske ohladitve.
Ljubljana: borzni hladen tuš in zadržan optimizem
V Sloveniji sicer panike (še) ni, a nelagodje je otipljivo. Tržna kapitalizacija podjetij na borzi se je samo od petka zmanjšala za približno 700 milijonov evrov, od prejšnje srede pa za 1,3 milijarde evrov – izračun Finance, 7. april 2025.
Na Gospodarski zbornici Slovenije so za zdaj brez uradnega odziva. A v kuloarjih se govori o »nevarnem testu odpornosti slovenskih podjetij«. Še posebej, ker so številna močno vpeta v izvoz – tudi v ZDA.
Kaj se dogaja – in zakaj prav zdaj?
Analitiki so si enotni: Trumpov korak ni presenečenje – preseneča pa njegova silovitost. Po mnenju Anne Krueger, nekdanje glavne ekonomistke Svetovne banke, gre za klasično preusmerjanje notranjepolitične pozornosti: “Trgovinska vojna je poceni politični kapital. A posledice bodo zelo, zelo drage.” (Financial Times, 6. april 2025)
ZDA naj bi po notranjih dokumentih (navaja Bloomberg) še ta mesec uvedle dodatne carine na avtomobilsko industrijo, elektroniko in prehrambne izdelke.
Kdo bo naslednji? In koliko časa bo svet pripravljen čakati?
Trije možni scenariji
Kaj se lahko zgodi v prihodnje? Ekonomisti razmišljajo o treh možnih potekih:
- Diplomatska deeskalacija – če ZDA in Kitajska najdeta skupni jezik, lahko pride do umiritve.
- Dolgotrajna carinska vojna – kar bi pomenilo nižjo rast, večjo inflacijo, negotovost.
- Globalna recesija – z verižnim učinkom: manjše investicije, nižja zaposlenost, nižji BDP.
Trenutno smo – po vseh kazalnikih – na točki preloma. Ali bo svet odšel v eno ali drugo smer, ni jasno. Jasno pa je nekaj drugega: vpliv Trumpovih odločitev čutimo tudi na Trgu republike v Ljubljani, in ne samo v New Yorku ali Pekingu.
Epilog: vihar, ki ga nismo želeli – a je tu
Ekonomski vihar se ne napoveduje z megafonom. Prikrade se v tišini – najprej kot ukrep, nato kot reakcija, nato kot spirala.
Trump trdi, da bo “rezultat veličasten”. Vlagatelji pravijo drugače.
Ali smo na robu nove finančne krize? Morda. A morda tudi ne. Odgovor bo prinesel čas – in naslednji trgovalni dnevi.
Za zdaj velja le eno: biti previden, poslušati številke – in ne slepo slediti političnim parolam.
Pripravil: N. Z.
Viri: STA, AFP, Reuters, Bloomberg, CoinDesk, Index.hr, Euronews, Financial Times, The Wall Street Journal, Finance
The post Pazi svoje prihranke – borze padajo, bitcoin tone, svet drsi v rdeče first appeared on NaDlani.si.