ARTICLE AD BOX
Paradoks v domovih za starejše: Dolge čakalne vrste in prazne postelje
Letos bo za gradnjo in obnovo domov za starejše namenjenih 41,1 milijona evrov, kar je več kot dvakratnik lanske porabe, ki je znašala 19,3 milijona evrov, poroča 24ur. Investicije vključujejo gradnjo novih domov, kot je načrtovani dom za starejše na Zlatem polju v Kranju, ki bo prve stanovalce sprejel leta 2028. Kljub optimističnim napovedim glede infrastrukturnih projektov pa ostaja ključna težava v pomanjkanju kadrov, kar že zdaj povzroča prazne postelje in dolge čakalne vrste.
Na sprejem v domove za starejše v Sloveniji trenutno čaka približno 19.000 ljudi, od tega je po ocenah socialnih služb med 2.000 in 3.000 res nujnih prošenj. Po poročanju 24ur dolge čakalne vrste najbolj pestijo večja mesta, kot so Ljubljana, Maribor in Kranj. Eden od primerov je Janez Robas iz Kranja, nekdanji profesor športne vzgoje, ki na sprejem v bližnji dom za starejše čaka že šest let. Njegova žena Vera opisuje situacijo: “Sva videla pri prijateljih, kako to gre, in sva rekla, da je bolje, da se vpiševa kar takoj na čakalni seznam. Smo pa poslali tudi drugam, ampak povsod je isto.”
Janez se je v dom vpisal kmalu po prvih znakih demence, a kljub visoki potrebi po 24-urni oskrbi še vedno ni našel prostora. Gospa Vera dodaja: “Saj ti je hudo nekaj siliti, ker veš, da mora nekdo preminiti, zato da dobiš posteljo.” Po podatkih Skupnosti socialnih zavodov Slovenije je bilo lani zaradi pomanjkanja kadrov praznih več kot 900 postelj, kar še dodatno podaljšuje čakalne dobe. Ministrstvo za solidarno prihodnost sicer ocenjuje, da je bilo praznih postelj bistveno manj – okoli 450 – vendar nimajo podatkov o dejanskem številu manjkajočih kadrov.
Pomanjkanje kadrov: glavni izziv
Po poročanju 24ur je pomanjkanje kadrov eden največjih izzivov, s katerimi se soočajo domovi za starejše. Denis Sahernik iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije poudarja, da v domovih trenutno manjka 343 delavcev, kar je posledica neuspešnih razpisov in zastarelih kadrovskih normativov. “Na podlagi zadnje ankete smo ugotovili, da je zaradi neuspešnih razpisov trenutno v teh zavodih zaposlenih manj delavcev, kot bi jih morali imeti,” je dejal Sahernik in dodal, da ima kar 8,68 odstotka zaposlenih dolgotrajne bolniške odsotnosti, kar dodatno povečuje pritisk na preostale delavce.
Težave s kadri so še posebej pereče v večjih mestih. Direktorica Doma upokojencev Kranj, Nadja Gantar, pojasnjuje: “V našem domu bi po normativih potrebovali samo medicinskih sester 11,5, a jih trenutno nimamo dovolj.” Poleg tega se zaposleni pogosto soočajo z neizkoriščenimi dopusti in nadurami, kar vodi do izčrpanosti in odhodov v druge panoge ali celo v tujino. Po poročanju 24ur številni zaposleni odhajajo na delo v Avstrijo, kjer so pogoji dela bistveno boljši.
Investicije v nove domove: dovolj prostora, a kdo bo skrbel za stanovalce?
Letos bo poleg zaključka sedmih projektov obnove in izgradnje domov za starejše ministrstvo začelo še 17 novih investicij. Po poročanju 24ur je ena od večjih investicij gradnja novega doma za starejše na Zlatem polju v Kranju, ki bo sprejel 165 stanovalcev. Vendar direktorica doma Nadja Gantar opozarja, da bodo težave s kadri ostale, če ne bo ustreznih sistemskih rešitev.
Pozitiven korak je dogovor z Ministrstvom za izobraževanje, da se bo v Kranju začelo izobraževanje 28 bodočih zdravstvenih tehnikov. Gantarjeva poudarja, da je to dobrodošel ukrep, vendar dodaja: “Na to, ali bodo diplomanti ostali v tem okolju, nimamo vpliva.”
Novi ukrepi na področju dolgotrajne oskrbe
Po poročanju 24ur bodo letos uveljavljene številne novosti na področju dolgotrajne oskrbe. Med najpomembnejšimi so pravice do dolgotrajne oskrbe na domu, e-oskrbe in storitve za krepitev samostojnosti, ki bodo uvedene julija. Prav tako bodo centri za socialno delo zaposlili 110 novih delavcev za ocenjevanje upravičenosti do storitev.
Julija bo začel veljati tudi obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini enega odstotka bruto plače za delojemalce in delodajalce ter od neto pokojnin za upokojence. Po poročanju 24ur na Skupnosti socialnih zavodov Slovenije ta vir financiranja pozdravljajo, vendar ostajajo skeptični glede zmožnosti izvajanja vseh obljubljenih storitev zaradi pomanjkanja kadrov.
Portal24; Foto: Pixabay/ sabinevanerp
Objava Paradoks v domovih za starejše: Dolge čakalne vrste in prazne postelje je bila najprej objavljena na Portal24.