ARTICLE AD BOX
Podjetje Dolinšek transport, ki sodeluje pri večjih slovenskih projektih, kot je denimo rušenje nekdanjih Žitovih silosov pri BTC, v Logatcu kraške vrtače nezakonito zasipava z gradbenimi odpadki. To sta potrdila tako okoljski kot kmetijski inšpektorat, oba sta podjetju spisala tudi že več odločb, poroča portal N1.
Kot je za portal povedal eden od sogovornikov, tovornjaki odpadke v vrtače vozijo že kakšno leto in pol. Pripeljejo različen gradbeni material; od betona, lesa, plastičnih cevi, plastike, nerazgradljivih odpadkov pa vse do nenavadne bele snovi. Material nato takoj zakopljejo oz. ga prekrijejo z zemljo. Do zdaj naj bi material pripeljalo že nekaj 100 tovornjakov.
Na inšpektoratu za okolje in energijo ter inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo so za portal navedli, da ima podjetje okoljevarstveno dovoljenje, da lahko vrtače zasipa z zemljo.
A so tudi inšpektorji ugotovili, da so vrtače polne različnih odpadkov. Okoljska inšpektorica je zato 16. februarja lani podjetju izdala odločbo in mu prepovedala odlaganje odpadkov. Podjetju je tudi odredila, da s parcele odstrani ves nezakonito odloženi material. To bi moralo podjetje storiti do 1. septembra lani, a odločbe ni spoštovalo. Zato mu je inšpektorica dva meseca pozneje izdala sklep o dovolitvi izvršbe in mu postavila nov rok, ko mora odpadke odstraniti, to je do 1. april letos. Če podjetje odločbe znova ne bo spoštovalo, bo moralo plačati 10.000 evrov kazni. Zaradi neizvršitve odločbe pa je bil uveden tudi prekrškovni postopek.
Inšpektorji za kmetijstvo so na parceli med drugim našli opeke, skale in plastične cevi. 11. januarja lani so zato podjetju izdali ureditveno odločbo ter mu naložili, naj odpadke odstrani in material poravna. Ker podjetje tega ni naredilo, je inšpektorat izdal sklep o dovolitvi izvršbe, na katero pa se je zavezanec pritožil, pritožba pa je še v reševanju. Poleg tega so inšpektorji avgusta lani izdali odločbo o prekršku, na katero pa je podjetje vložilo zahtevo za sodno varstvo. Slednjo trenutno rešujejo na okrajnem sodišču v Cerknici.
Direktor podjetja Marko Dolinšek je za portal dejal, da podjetje za znane naročnike opravlja različne storitve s področja gradbeništva in različnih vrst prevozov, za kar ima vsa potrebna dovoljenja. Če je pri izvedbi posamezne storitve prišlo do kakršnihkoli kršitev zakonodaje, ki jih bodo potrdile tudi inšpekcije, se bodo odzvali in ukrepali skladno z navodili inšpekcije, je navedel.
Na Občini Logatec so bili po besedah župana Berta Menarda z zadevo seznanjeni, delno tudi s strani policije, ki naj bi se zanimala za primer. Tovrstno ravnanje, če do njega prihaja, obsoja in meni, da morajo pristojne službe narediti vse, da se nezakonito zasipavanje vrtač ustavi. “Takšno obljubo sem tudi dobil od inšpekcijskih služb,” je za STA dejal Menard. Poleg tega mora po njegovi oceni stroka doreči, katere vrtače se sploh lahko zasipa. “Zavedati se namreč moramo, da z vsako vrtačo, ki jo zasujemo, naredimo škodo, saj se ob poplavah voda nima kam umakniti in poplavlja,” je povedal.