ARTICLE AD BOX
Odkritje stoletja: 44 posameznih zvezd v oddaljeni galaksiji
V eni najpomembnejših študij do sedaj so astronomi odkrili največje število posameznih zvezd v oddaljeni galaksiji, kar je bil podvig, ki je bil nekoč označen za nemogočega. S pomočjo zmogljivosti Nasinega vesoljskega teleskopa James Webb so raziskovalci razkrili kar 44 posameznih zvezd v galaksiji, katere svetloba izvira iz časa, ko je bilo vesolje polovico mlajše.
Odkritje, objavljeno v prestižni reviji Nature, ne le potrjuje rekordno število zaznanih zvezd na takšni oddaljenosti, ampak uvaja tudi inovativne metode za raziskovanje temne snovi, navaja USA Today. Kot je pojasnil soavtor študije Fengwu Sun, je to prelomno odkritje dokaz, da je mogoče preučevati večje število posameznih zvezd v oddaljenih galaksijah.
Zmajev lok in gravitacijska leča: ključ do zgodovinskega odkritja
Galaksija Dragon Arc, poznana tudi kot Zmajev lok, je zaradi svoje oddaljenosti (približno 6,5 milijarde svetlobnih let od Zemlje) edinstvena tarča za opazovanja. Svetlobo te galaksije je povečala gravitacijska leča, ki jo je povzročila bližnja galaktična jata Abell 370, oddaljena približno 4 milijarde svetlobnih let od Zemlje.
Gravitacijska leča, pojav, ki ga je prvi napovedal Albert Einstein, nastane, ko masivno nebesno telo ukrivi prostor-čas do te mere, da se svetlobna pot upogne in poveča svetlobo oddaljenih objektov. Ta učinek je Zmajev lok raztegnil v podolgovato obliko, kar omogoča podroben vpogled v posamezne zvezde.
Ekipa je s pomočjo podatkov teleskopa Webb identificirala številne posamezne zvezde, kar je bilo prej nemogoče. Raziskovalci so pri tem opazili, da so mnoge od teh zvezd rdeče superorjakinje, podobne znani zvezdi Betelgeza v ozvezdju Orion.