ARTICLE AD BOX
Nove sankcije ZDA zaostrujejo gospodarsko izolacijo Moskve
Bidnova administracija je v petek objavila obsežne sankcije, usmerjene na ruski naftni sektor, s čimer dodatno poglablja gospodarsko izolacijo Moskve. Sankcije so usmerjene proti dvema največjima ruskim naftnim družbam, Gazprom Neft in Surgutneftegas. Sankcije vključujejo tudi ukrepe proti 183 plovilom v senci in nepreglednim trgovcem z nafto, navaja Euronews. Ameriško ministrstvo za finance je poudarilo, da so sankcije del širše strategije za zmanjšanje prihodkov Rusije od nafte, kar je ključno za financiranje vojaških aktivnosti v Ukrajini.
Janet Yellen, ameriška ministrica za finance, je ob tem izpostavila, da ukrepi nadgrajujejo obstoječo strategijo omejitve cen G7+, uvedeno leta 2022. Nova pravila vključujejo prepoved ameriških naftnih storitev, ki podpirajo rusko proizvodnjo nafte, pri čemer naj bi ta ukrep stopil v veljavo februarja 2025. Poleg tega sankcije ciljajo na nepregledne trgovce in prakse z visokim tveganjem, ki jih Rusija uporablja za ohranjanje izvoza nafte.
Usklajena mednarodna prizadevanja
Nove sankcije so usklajene tudi z Združenim kraljestvom, ki je uvedlo podobne ukrepe proti Gazprom Neftu in Surgutneftegasu. Skupni cilj teh ukrepov je zmanjšati rusko odvisnost od tako imenovane flote v senci, ki obsega ladje in trgovce, ki omogočajo izogibanje mednarodnim omejitvam.
Ameriško ministrstvo za finance je v izjavi poudarilo, da nove sankcije prinašajo dodatne omejitve za nepregledne trgovce z nafto, ponudnike storitev na naftnih poljih ter ruske energetske uradnike. “Ukrepi so pomemben korak k zmanjšanju sposobnosti Moskve za financiranje brutalne in nezakonite vojne proti Ukrajini,” je zapisano v sporočilu.
Naftni trgi in delnice v turbulenci
Na sankcije so se naftni trgi odzvali s skokom cen. Zahodnoteksaška vmesna nafta (WTI) je poskočila za 3,5 odstotka na 77 ameriških dolarjev za sod, kar je najvišja cena v zadnjih treh mesecih. Podobno se je cena nafte Brent povečala za 2,9 odstotka in dosegla 79 ameriških dolarjev. Analitiki opozarjajo, da bi lahko nove sankcije še dodatno omejile globalno ponudbo nafte, kar bi imelo dolgoročne posledice za svetovni energetski trg.
Na drugi strani so evropske delnice doživele padec. Indeks Euro STOXX 50 je padel za 0,9 odstotka, širši Euro STOXX 600 pa za 0,6 odstotka. Energetske družbe, kot so E.ON, Iberdrola in EDP, so beležile izgube, ki so presegle štiri odstotke. Španski indeks IBEX 35 je bil med največjimi poraženci, saj je upadel za 1,4 odstotka.
Valutni trgi in moč ameriškega dolarja
Na valutnih trgih je ameriški dolar utrdil svojo prevlado. Evro je padel za 0,5 odstotka na vrednost 1,0250 ameriškega dolarja, kar je najnižja raven od oktobra 2022. Britanski funt je padel za 0,6 odstotka in dosegel 1,2220 ameriškega dolarja. Slednje je najnižje od novembra 2023. K temu so prispevali tudi nepričakovano dobri podatki o zaposlovanju v ZDA. Decembrsko poročilo o plačah v nekmetijskem sektorju je razkrilo 256.000 novih delovnih mest, kar je bistveno preseglo pričakovano rast 160.000 delovnih mest in pomeni največjo rast po marcu 2024.
Portal24; Foto: Pexels
Objava Nove sankcije ZDA zaostrujejo gospodarsko izolacijo Moskve je bila najprej objavljena na Portal24.