ARTICLE AD
Občina Kočevje je 25. marca na otvoritvenem dogodku skupaj s partnerji projektov predstavila prenovljeno gozdno učno pot Rožni studenec in novo gozdno učilnico, ki stoji ob začetku poti na Marofu v Kočevju. Prenova poti je plod uspešnega povezovanja dveh projektov, in sicer LAS projekta Inovativno po gozdni učni poti Rožni studenec in mednarodnega Interreg projekta Vitalne gozdne regije. Rožni studenec je sicer prva gozdna učna pot na Kočevskem in tudi ena najstarejših v državi. Speljana je bila že leta 1995, vmes pa tudi že obnovljena. Dolga je 2,5 km in v celoti poteka po ravnem, na njej pa lahko spoznate skoraj 30 drevesnih vrst in še številne druge zanimivosti.
Obiskovalce so na dogodku pozdravili predsednik Gozdarskega društva Medved Zoran Bitorajc, vodja projekta Vitalne gozdne regije pri Zavodu za gozdove Slovenije Miha Varga in kočevski župan Gregor Košir, ki je ob tej priložnosti povedal: “Prenova poti Rožni studenec in vzpostavitev gozdne učilnice sta pomembna koraka k ohranjanju naše naravne dediščine in spodbujanju trajnostnega turizma. Veseli smo, da lahko lokalni skupnosti in obiskovalcem ponudimo sodobno in inovativno izkušnjo, ki bo prispevala k večjemu zavedanju o pomenu narave in njenem varovanju.” Obiskovalci so na dogodku uvodoma prisluhnili tudi stari kočevarski pesmi Rozenbrun v izvedbi Vokalne skupine Cantate Domino. Po uradni otvoritvi pa so se udeležili prvega vodenega sprehoda po prenovljeni učni poti in se pod vodstvom Mihe Ogorelca iz Zavoda Gozdovništvo preizkusili v netenju ognja.
Prenova gozdne učne poti Rožni studenec je bila izvedena v sklopu LAS projekta Inovativno po gozdni učni poti Rožni studenec, ki ga Občina Kočevje izvaja v sodelovanju s Podjetniškim inkubatorjem Kočevje, Ljudsko univerzo Kočevje, Zadrugo Zakladi Kočevske in Gozdarskim društvom Medved. Projekt je sofinanciran s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v višini 59.710 evrov, skupna vrednost pa je znašala 109.447 evrov. Cilj projekta je bila inovativna in sodobna prenova učne poti, ki obiskovalcem na naraven in okolju prijazen način predstavlja življenje gozda, drevesne vrste, rastline in pomen sobivanja človeka z naravo.
Prenovljena pot vključuje nove didaktične elemente, informativne stebričke in table, ki so prilagojene različnim starostnim skupinam ter invalidom, predvsem slabovidnim. S prenovo je tako priljubljena pot postala še bolj dostopna, zagotovo pa bo navdušila najrazličnejše obiskovalce. V sklopu projekta je Ljudska univerza Kočevje pripravila tudi več delavnic in aktivnosti za različne ciljne skupine, kot na primer delavnico spoznavanja zelišč za pripravo čajev in ustvarjalne delavnice izdelave geografske karte učne poti in učenje branja le te s pomočjo KUBO robotkov. V marcu in aprilu bo po prenovljeni učni poti izvedenih še nekaj strokovno vodenih sprehodov za javnost in organizirane skupine.
Sočasno s prenovo poti je potekala tudi vzpostavitev gozdne učilnice. Izvedena je bila v sklopu projekta Vitalne gozdne regije, ki poteka pod okriljem programa Interreg CENTRAL EUROPE 2021-2027. Projekt, v katerem sodelujejo partnerji iz Nemčije, Češke, Slovaške, Avstrije in Hrvaške ter Zavod za gozdove Slovenije, se osredotoča na ohranjanje funkcionalnosti gozdnih ekosistemov in biotske raznovrstnosti. Eden izmed ključnih ciljev projekta je ustvarjanje inovativnih učnih priložnosti v naravi, med drugim tudi z vzpostavitvijo gozdne učilnice, ki se nahaja na vstopni točki poti Rožni studenec. Opremljena je z osnovno infrastrukturo in ponuja prostor za izvedbo učnih aktivnosti na prostem. Namenjena je predvsem šolskim skupinam, ki lahko skozi interaktivne vsebine spoznavajo gozdni ekosistem, pomen varstva narave in trajnostnega ravnanja z gozdovi. Gozdna učilnica prispeva k boljšemu povezovanju ljudi z naravo ter ponuja sodoben, izkustven pristop k učenju v neformalnem okolju. Vrednost celotnega projekta Vitalne gozdne regije znaša 2,78 milijona evrov, Občina Kočevje kot projektni partner razpolaga s 168.120 evri sredstev, ki so sofinancirani v višini 80 %, izvedba same gozdne učilnice pa je stala 28.000 evrov.
Občina Kočevje vabi vse ljubitelje narave, da obiščete novo gozdno učilnico in prenovljeno gozdno učno pot.
VIR: Občina Kočevje