Odziv DEM: ČHE Kozjak ni le projekt DEM, temveč skupni projekt vseh nas

7 hours ago 16
ARTICLE AD

Na pobudo Občine Selnica ob Dravi je bil 20. marca 2025 organiziran sestanek z lokalnimi gospodarstveniki, ki so izrazili številna vprašanja v zvezi s projektom črpalne hidroelektrarne (ČHE) Kozjak.

Na srečanju so sodelovali predstavniki občine, med njimi županja dr. Vlasta Krmelj, ter drugi lokalni funkcionarji. Prisotni so bili tudi predstavniki Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), družbe ELES in Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).

“V družbi Dravske elektrarne Maribor (DEM) se odzivamo na nepopolne in zavajajoče informacije, predstavljene na zboru občanov Občine Selnica ob Dravi, saj ne odražajo celovite podobe projekta ČHE Kozjak in ne prispevajo k odprtemu in konstruktivnemu dialogu,” so pojasnili v sporočilu za javnost.

Zapisali so, da črpalna hidroelektrarna (ČHE) Kozjak predstavlja enega ključnih in strateško najpomembnejših energetskih projektov v Sloveniji. Ponuja odgovor na potrebe in rešitev za stabilno in zanesljivo oskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov, dolgoročno krepitev energetske neodvisnosti države ter zagotavlja zeleni prehod. Gre za bistven element energetske infrastrukture, ki bo omogočal učinkovito shranjevanje energije in večjo zanesljivost elektroenergetskega sistema.

Projekt ČHE Kozjak je uvrščen na seznam evropskih energetskih projektov skupnega interesa (Projects of Common Interest – PCI), kar potrjuje njegov strateški pomen za energetsko prihodnost Slovenije in Evrope.

“Poudarjamo, da je tehnologija črpalnih hidroelektrarn preverjena, zanesljiva in v uporabi po vsem svetu”

Gre za globalno uveljavljeno rešitev za shranjevanje energije, ki jo poznamo tudi v Sloveniji – primer dobre prakse je ČHE Avče, ki uspešno obratuje že več kot desetletje. Očitki, ki se pojavljajo v javnosti, da v tujini ni primerov črpalnih hidroelektrarn v bližini poseljenih območij, nikakor ne držijo. ČHE Goldisthal v Nemčiji in ČHE Dlouhé Stráně na Češkem sta le dva primera sodobnih objektov, umeščenih v neposredno bližino naselij, ki sobivajo z lokalnim okoljem. Ti primeri potrjujejo, da je takšne objekte mogoče varno, trajnostno in v sodelovanju s skupnostjo umestiti v prostor, zapišejo.

Nedavni zbor krajanov v Selnici ob Dravi, ki je bil sklican z utemeljitvijo, da DEM kot investitor ne sodeluje z lokalnim okoljem, je pokazal, da se v povezavi s črpalnimi elektrarnami pojavljajo informacije, ki ne predstavljajo realne slike načrtovanega projekta ČHE Kozjak, pojasnijo. “V DEM ob tem odločno in strokovno zavračamo očitke, da naj bi kot investitor ignorirali pobude iz lokalnega okolja. Takšne trditve so neresnične, neutemeljene in zavajajoče. Še več – kažejo na zavesten poskus diskreditacije projekta in manipulacije z javnostjo.”

Na zbor niso bili povabljeni

“Ob tem obžalujemo, da na zbor krajanov nismo bili povabljeni,” so še zapisali in dodali: “Naša prisotnost bi omogočila neposredno predstavitev dejstev in strokovne odgovore na morebitna vprašanja krajanov. Namesto dialoga se je ustvaril prostor za širjenje napačnih in zavajajočih informacij ter nepotrebno strašenje ljudi. Verjamemo, da bi se temu lahko izognili in da bi razprava ob predstavitvi vseh argumentov potekala v drugačnem duhu ter z drugačnimi zaključki.”

Ne nazadnje smo nedavno na sestanku v Selnici ob Dravi sprejeli vse pobude skupine gospodarstvenikov, jih jasno zabeležili in se zavezali k ukrepanju. Prepričani smo, da je na podlagi takšnih dogodkov mogoče nadaljevati dialog z lokalno skupnostjo.

Udeleženci sestanka – predstavniki gospodarstva, občine in lokalni funkcionarji – so prejeli odgovore na vsa vprašanja, na katera je v tej fazi projekta mogoče podati strokovna pojasnila. Še več, na podlagi njihovih pobud in v duhu dodatne skrbnosti smo pričeli z aktivnostmi priprave idejnih zasnov kot podlage za naročilo dodatnih neodvisnih strokovnih študij, pojasnijo:

o varnosti akumulacijskega jezera (poplavna in potresna varnost),

o možnosti delne izvedbe kablovoda na trasi daljnovoda (DV),

in o alternativah transportnih poti.

Vse z namenom dodatnega zagotavljanja varnosti ljudi, okolja in življenjskega prostora. Prav tako smo se dogovorili, da bodo predstavniki te skupine vključeni v pripravo študij – kar presega običajne prakse v Sloveniji, spodbuja neodvisnost ter kaže na našo zavezanost transparentnosti in sodelovanju.

“Zavajajoča interpretacija nenamenske študije poplavne varnosti, predstavljena na zboru, je nedopustna. Gre za neprimeren primer manipulacije z informacijami z namenom povzročanja nepotrebnega strahu med prebivalci. Prav tako so izjave glede akumulacijskega jezera ne le poenostavljene, temveč lahko celo nevarne.”

DEM je podjetje z dolgoletnimi izkušnjami, ki varno gradi, upravlja in vzdržuje hidroelektrarne, male hidroelektrarne in sončne elektrarne – tudi na drugih vodotokih v EU. Vsi naši objekti obratujejo varno in zanesljivo. Pobudnikom in sklicateljem zbora krajanov smo jasno in natančno predstavili načrte. Vse študije so bile javno objavljene v postopkih sprejemanja državnega prostorskega načrta in so še vedno javno dostopne.

“Poudarjamo, da pri pripravi projekta sodelujejo številni neodvisni strokovnjaki iz Slovenije in tujine”

Doslej je bilo izvedenih osemnajst strokovnih študij in raziskav, vezanih na daljnovodno povezavo, ter deset, ki se nanašajo na transportne rešitve in akumulacijsko jezero. Omenjene študije so navedene na povezavi. Številne strokovne podlage so glede na fazo projekta še v pripravi, doslej pa je bilo zaključenih že več kot devetdeset različnih strokovnih podlag. Te bodo predstavljale osnovo za pripravo presoje vplivov na okolje, ki je v skladu z veljavno zakonodajo naslednji korak v postopku priprave projekta. Takrat bodo vse raziskave – skupaj z njihovimi rezultati – javno objavljene in predstavljene tudi vsem prebivalcem območja, kamor je umeščena ČHE Kozjak.

Varnost prebivalcev je in bo pri projektu ČHE Kozjak vedno na prvem mestu!

“V DEM ostajamo zavezani odgovorni, strokovni in transparentni izvedbi vseh faz projekta. Z lokalno skupnostjo bomo nadaljevali dialog in predstavitve takoj, ko bodo dodatne strokovne raziskave zaključene in bo mogoče podati celovite ter preverjene informacije.”

Naš cilj ostaja jasen: uresničitev strateškega elektroenergetskega projekta v dobro ljudi, okolja in prihodnosti Slovenije, s ciljem doseganja večje energetske avtonomije. Pri tem pa ostajamo odprti za dialog in sodelovanje, zaključijo.

The post Odziv DEM: ČHE Kozjak ni le projekt DEM, temveč skupni projekt vseh nas appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article