Študenti, končno dobra novica! Subvencije za bivanje se kar potrojijo!

5 hours ago 14
ARTICLE AD

Študenti, ki iščejo streho nad glavo med študijem, bodo z letom 2025/2026 nekoliko lažje zadihali – subvencije za bivanje v študentskih domovih in pri zasebnikih se namreč občutno zvišujejo. Država s tem odgovarja na naraščajoče stroške in dolgoletne opozorila študentskih organizacij, da sistem ne dohaja realnosti na trgu.

Študenti – subvencije rastejo in to občutno

Kot je včeraj sporočilo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, se bo subvencija za bivanje v javni študentski postelji dvignila s trenutnih 27,80 evra na 38,92 evra, kar pomeni približno 40-odstotno povišanje. Še bolj opazen skok bo za tiste, ki bivajo pri zasebnikih – tam bo subvencija znašala 100,64 evra, kar je več kot trikratnik dosedanje vrednosti (32 evrov).

Ministrstvo je pojasnilo, da je razlog za spremembo preprost: “Nismo želeli, da bi breme dviga stanarin padlo na ramena študentov,” so povzeli ministra dr. Igorja Papiča. Po njegovih besedah so najprej preverili utemeljenost dvigov, nato pa sprejeli odločitev o povišanju državne pomoči. Študenti – Zakaj prav zdaj?

Študenti v študentskih domovih.Foto: Študentski dom Vir: Canva

Načrt za zvišanje subvencij ni padel iz neba. Po navedbah Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) je sistem dolgo časa obstajal v razkoraku med dejanskimi stroški in višino državne pomoči.

“Dosedanja višina subvencije ni več omogočala prostora za iskanje rezerv znotraj proračunov študentskih domov,” je opozoril Luka Mihalič, predsednik ŠOS-a. “Ker pa se subvencija ne usklajuje redno kot drugi socialni transferji, ne more slediti vse višjim stroškom; ob tem pa nismo želeli, da višje stroške v celoti nosimo študenti,” je dodal v izjavi, ki jo je 21. maja objavila STA.

Problem: premajhno število postelj

V Sloveniji delujejo trije javni študentski domovi:

  • Študentski dom Ljubljana, Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem

Skupaj nudijo približno 10.000 postelj, a potrebe jih že dolgo presegajo. Posledično se več tisoč študentov vsako leto znajde v iskanju zasebnih najemniških sob ali stanovanj – pogosto po zasoljenih cenah.

Zato država študentom že leta omogoča tudi subvencijo za bivanje pri zasebnikih, vendar ta rešitev do zdaj ni bila posebej učinkovita. Številni so raje posegali po štipendijah, ki so prinašale bistveno višji dodatek za bivanje (do trikrat višji kot subvencija). In kaj se je dogajalo? “Če dobijo štipendijo in s tem dodatek za bivanje, sprejmejo to, vloga za subvencijo pa propade,” priznavajo na ministrstvu.

Kaj to pomeni v praksi?

Z izenačitvijo subvencije za bivanje pri zasebnikih z dodatkom k štipendiji, bo sistem postal bolj logičen – in predvsem pravičnejši. Študenti se ne bodo več znašli v položaju, ko morajo izbirati med dvema oblikama pomoči, od katerih je ena občutno manj ugodna. Prav tako bo mogoče pričakovati, da se bo zmanjšal pritisk na štipendijski sistem.

Bo ukrep zdržal dolgoročno?

Čeprav je tokratno zvišanje največje doslej, ostaja vprašanje, ali bo dovolj. Subvencija za bivanje se namreč ne usklajuje avtomatično – kar pomeni, da bo vsako prihodnje povišanje stroškov znova zahtevalo poseg države. Kot opozarjajo na Inštitutu za študije mladih in socialne politike, je potreben sistemski pristop.

Foto: Študent in denar Vir: Canva

Tudi študentski domovi opozarjajo, da trenutni dvig stanarin še ne odraža vseh stroškov. “Pričakujemo dodatna povečanja stroškov ogrevanja, elektrike in vzdrževanja v prihodnjih letih. V kolikor ne bo pravočasne uskladitve subvencij, bomo znova v začaranem krogu,” je za MMC RTV Slovenija dejal vir iz vodstva Študentskega doma Ljubljana.

Kaj lahko pričakujejo študenti?

  • Razpis za subvencionirano bivanje bo objavljen konec maja 2025, poroča STA.
  • Vloge bodo odprte za študente višješolskih in visokošolskih programov.
  • Subvencije bodo veljale za študijsko leto 2025/2026.
  • Pomoč bo dostopna tako za bivanje v javni mreži domov kot pri zasebnih najemodajalcih.

Za mnoge študente to pomeni konkretno razbremenitev, za druge zgolj blažitev realnosti trga.

Premik v pravo smer – a pot še ni končana

Poteza ministrstva, da občutno zviša subvencije za študentsko bivanje, je nedvomno korak v pravo smer. Omogoča večjo dostopnost izobrazbe, zmanjšuje socialne razlike in pomaga ohranjati vsaj del študentskega standarda.

A kot pri mnogih socialnih ukrepih velja: pomembna ni le številka na papirju, temveč tudi trajnost, dostopnost in usklajenost sistema. Če želimo, da visokošolski prostor ostane dostopen vsem, ne glede na prihodek družine, bo treba zagotoviti več kot le enkratne dvige – temveč jasno, dolgoročno strategijo študentskega bivanja v Sloveniji.

Napisal: K. J.

Vir: rtvslo.si

The post Študenti, končno dobra novica! Subvencije za bivanje se kar potrojijo! first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article