ARTICLE AD
V Poingu pri Münchnu so danes odprli novo skladišče za shranjevanje scenografij Bavarske državne opere, ki ga je projektiralo, izdelalo in postavilo podjetje Riko s partnerji. Deželni minister za znanost in umetnost Markus Blume je skladišče izpostavil kot pomembno pridobitev za bavarsko kulturo, sodelovanje s slovenskimi partnerji pa kot odlično.
V Riku so projektirali, dobavili in postavili jekleno regalno konstrukcijo za 450 skladiščnih mest za posebne zabojnike za kulise skupaj s streho in fasado, posebno dvižno platformo za dostavo in odpremo zabojnikov ter avtomatsko regalno dvigalo, razvito posebej za upravljanje teh zabojnikov. Dobavili so tudi transporterje in 186 zabojnikov.
Skladišče, ki bo nadgradilo obstoječe, je avtomatizirano do te mere, da ga upravlja samo en delavec. Riko bo sistem štiri leta tudi vzdrževal.
Glavni podizvajalci v projektu so slovenska podjetja Iskra Impuls, Monter Kocjan in Schwarzmann ter nemška Büter Hebetechnik in Altmann. Dela so trajala tri leta, vrednost projekta pa je 15 milijonov evrov.
Kot je za STA poudaril prvi mož Bavarske državne opere Serge Dorny, novo skladišče ni le zelo pomembno, temveč bistveno za delovanje takšne opere. “Naš program je zelo obsežen, zato potrebujemo tudi ustrezne skladiščne zmogljivosti. Težko si predstavljam naše delo brez njih,” je dejal. Skladišče je izpostavil tudi kot primer uspešne inovacije. “Na svetu obstaja le nekaj tako digitaliziranih skladišč,” je poudaril.
S sodelovanjem z Rikom so po njegovih besedah zelo zadovoljni. “Imajo znanje, so učinkoviti in izjemno zanesljivi. Znova so dokazali, da so projekt sposobni izvesti kakovostno in v zastavljenih časovnih rokih,” je dejal.
Pridobitev je pozdravil tudi Blume. Tako bogat program, kot ga ima Bavarska državna opera, po njegovih besedah zahteva ustrezen prostor za shranjevanje velikih količin opreme, kar so z novim skladiščem tudi zagotovili.
“Rad bi se zahvalil tudi podjetjem, ki so sodelovala pri projektu. Sodelovanje s partnerji iz Slovenije je bilo odlično in ne bi moglo biti boljše. Dela so bila skladna z roki in proračunom,” je dejal.
Po besedah direktorja podjetja Riko Janeza Škrabca je bilo sodelovanje s tako ugledno nemško institucijo velik izziv. “Vemo, da je Bavarska logistično središče, da so tukaj vsi naši konkurenti, zato je še toliko bolj laskavo, da smo v takšni konkurenci pridobili takšen projekt in da so vsi zelo zadovoljni z nami,” je povedal.
Projekt je izpostavil tudi kot pomembno referenco pri pridobivanju prihodnjih poslov, tako s tržnega kot tehnološkega vidika. To je poudarila tudi vodja Rikovega oddelka intralogističnih sistemov Tanja Rupnik. Kot je dejala, gre za zares posebno referenco na področju avtomatiziranih skladišč.
“Celoten projekt je zasnovan po meri naročnika. Gre torej za unikaten projekt in s tega stališča je izjemno pomembna referenca za projekte skladiščenja tovorov posebnih dimenzij. Riko zelo dobro uveljavlja svoje inženirsko znanje na tem področju in ga poleg Slovenije ponuja tudi na mednarodnem trgu,” je dodala.