ARTICLE AD
Ogled na vsebino najdene prtljage je lahko osupljiv. Od WC školjke do živih jastogov. In to še ni vse. pokukajmo v svet izgubljene prtljage – bizarno, kaj vse se najde.
Izgubljena prtljaga
Nič ni bolj groznega kot prispeti na želen cilj in ugotoviti, da vaše torbe ni.
Leta 2024 so letalske družbe narobe pripeljala kar 36 milijoni torb ali potovalnih kovčkov. Potovalni kovčki so bili izgubljeni, ukradeni ali poškodovani.
Statistično gledano je bil od tisočih kovčkov vsak sedmi prijavljen kot izgubljen ali poškodovan. Večinoma so potem kovčki našli svoje lastnike, nekateri pa so za vedno izginili.
Pazite na svojo prtljago.
Če pokukamo v vsebino potovalne torbe/ kovčka, vidimo da imajo vsi podobno vsebino: Oblačila, obutev in toaletne potrebščine. Najdemo pa lahko še mnogo bolj zanimivih predmetov, včasih tudi zelo nenavadne stvari, ki polnijo potovalne kovčke.

Po podatkih Unclaimed Baggage, trgovca na drobno s sedežem v ZDA, ki prodaja predmete iz ne prevzete, pozabljene prtljage, so ti nenavadni predmeti le vrh ledene gore.
Nenavadne najdbe, ki osupnejo um
Nekateri predmeti, ki jih je lani odkrila ne prevzeta prtljaga v potovalnih kovčkih, so osupljivo čudni. Na primer: oklep iz srednjega veka, čelada rimskega vojaka, WC školjka. Čemu se to najde v prtljagi?
Predmeti zgodovinske vrednosti
Največ “poletov” so naredili starinski predmeti. Prtljage potnikov so vsebovale različne starinske dragocenosti. Od starinskega kodralnika za brke do desetletja starega čarovniškega klobuka. Verjetno je najbolj udarila v oči starinska francoska knjiga o izvajanju eksorcizma. Kdo ve, kakšen bi bil končni namen te knjige.
Nenavadne najdbe v potovalnih kovčkih
Ni redko da se v izgubljeni prtljagi najde tudi silikonski nosečniški trebušček, silikonske blazinice za zadnjico in celo komplet zobnih protez skupaj z zobnimi dragulji.
Razkošje visokega razreda v ne prevzeti prtljagi
Ni vse najdeno preprosto samo nenavadno. Najdeno je tudi pravo razkošje.
Najdražji predmet, ki so ga našli v ne prevzeti potovalki, je bil diamantni prstan iz 18-karatnega belega zlata Vreden je bil okoli 34.000 evrov. Ob prstanu je bila še zlata ura President Oyster Rolex, ocenjena na okoli 17.500 evrov.
Manjše vrednosti a kljub vsemu vrtoglavo glede cene: Luksuzna dizajnerska oblačila prestižnih blagovnih znamk , kot sta Chanel in Alexander McQueen, vredna na tisoče, in kosi prtljage Louis Vuitton, ki bi sami dosegli več kot 17.500 €+.

Pozor – hitro pokvarljiva roba
Obstaja še nekaj : Niso vse najdbe nenavadne. So tudi take, ki se hitro pokvarijo.
Nedavni primer je iz londonskega letališča Heathrow. Potniki so se med čakanjem na polete pritoževali nad smradom, ki je prihajal iz skladišča ne prevzete prtljage. Vzrok za nabiranje prtljage je bila napaka na letališkem prtljažnem sistemu. Zato so nastali kupi ne prevzetih potovalnih kovčkov in torb. Ljudje pa so čakali na svojo prtljago. Vse lepo in prav, če ne bi to trajalo celih 10 dni. Med vsebino v potovalnih torbah so žal bili tudi spominki hitro pokvarljive narave, veliko umazanega perila in podobno.
Pritoževanje je šlo celo tako daleč, da je završalo še na družbenih omrežjih. Najhujše pri tem pa si bile težave ljudi, ki so v torbe shranili svoja zdravila, ki jih redno jemljejo.
Najdene prtljage taksi službe
Letala niso naša edina prevozna sredstva. Taksi? Tudi taksi je ena od enostavnih oblik prevoza po prenatrpanih mestih. ZDA ima Uber – naroči in se pelji. Pri nas je podobno.
Ker ne potujemo le z letalskimi družbami, je prtljaga z nami tudi pri drugih vrstah prevoza – izgubimo ali pozabimo pa jo tako ali drugače na isti način.
Poglejmo primere Uber (ZDA). Uberjev letno poročilo izgubljenih in najdenih predmetov, objavljeno pred kratkim, podrobno opisuje, kaj vozniki najdejo zapuščeno v svojih avtomobilih. Kot je bilo predvideno, so med najpogosteje izgubljenimi predmeti telefoni, denarnice, ključi in slušalke.
Neverjetno, kako smo lahko tako zelo pozabljivi. Ampak podatki povedo svoje: Lani je v taksijih ostalo neverjetnih 1,7 milijona telefonov (cena odvisna od modela) in več kot 70 konzol Nintendo Switch (cena od 200 evrov naprej). Toda to niso najbolj nenavadne stvari, ki so jih vozniki Uberja našli. Med nedavnimi najdbami so bili motorna žaga, komplet za testiranje DNK, 10 živih jastogov in pisoar. Nenavadno, a resnično. Celo bizarno.
Hoteli
Hoteli pri vsem tem ne zaostajajo. Veliko ljudi tudi v hotelih pozabi in pusti kaj za sabo.
Včasih se zdi vse skupaj kar malce neverjetno, ko se prebirajo seznami pozabljenih predmetov. Tu ne gre samo za kos oblačila ali zobno ščetko. Kaj vse se najde – enostavno vzame sapo.
Pozor: najbolj nenavadni predmeti, ki so bili pozabljeni v hotelskih sobah (po poročilu Hotels.com ”Innsights”: avtomobilska guma, zaročni prstan, kupi denarja, hišni ljubljenček kuščar.
Še en primer
TFL je podjetje, ki upravlja omrežje javnega prevoza v Londonu, ima skladišče ne prevzetih stvari in vsak teden dobi približno 6000 novih artiklov. Med temi izgubljenimi predmeti je bila škatla kuhanih žab, steklen kozarec, napolnjen z netopirji in riba napihovalka.
Kako ravnati. če izgubite prtljago:
Če prtljaga prispe na destinacijo z zamudo. lahko od prevoznika (letalska družba) zahteva povračilo stroškov za nakup najnujnejših stvari, ki jih potrebujete. To so osnovni higienski pripomočki, oblačila ali obutev.
Izgubljena prtljaga:
Za izgubljeno se šteje prtljaga, ki ne prispe do vas v roku 21 dni od trenutka, ko bi morala. V tem primeru ste upravičeni do odškodnine.
Poškodovana ali uničena prtljaga
Če se potovalni kovček ali druga prtljaga med transportom poškoduje ali uniči, je za to odgovoren prevoznik, a vedite da tu niso vštete odrgnine ali madeži – Letalski prevoznik tega običajno ne sprejme kot odgovornost.
Torej: pazite na svoje potovalne torbe, kovčke in drugo prtljago.
Pripravila AK
viri:
euronews.com
www.zps.si
The post Od WC školjke do živih jastogov – bizarni svet najdene prtljage first appeared on NaDlani.si.