ARTICLE AD BOX
Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je danes dejal, da ZDA ne vidijo članstva Ukrajine v Natu kot del rešitve za končanje vojne. Menil je tudi, da vrnitev Ukrajine na meje pred letom 2014 ni uresničljiva. Evropske zaveznice bi morale zagotoviti levji delež pomoči za Kijev, je še dejal Hegseth in izključil napotitev ameriških sil v Ukrajino.
“Združene države ne verjamejo, da je članstvo Ukrajine v Natu realističen izid dogovorjene rešitve,” je dejal Hegseth na srečanju kontaktne skupine za Ukrajino v Bruslju, kjer se bodo v četrtek na zasedanju sestali obrambni ministri Nata.
Po besedah Hegsetha je doseganje miru v Ukrajini “glavna prednostna naloga” ameriškega predsednika Donalda Trumpa. ZDA se zavzemajo za čimprejšnjo končanje uničujoče vojne v Ukrajini in za vzpostavitev trajnega miru, predpogoj za to pa je po njegovih besedah “realna ocena stanja na bojišču”.
“Vendar moramo začeti s spoznanjem, da je vrnitev na ukrajinske meje izpred leta 2014 nerealističen cilj. Prizadevanje za ta iluzorni cilj bo samo podaljšalo vojno in povzročilo več trpljenja,” je dodal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
ZDA si po besedah Hegsetha želijo “suvereno in uspešno Ukrajino”, vendar se soočajo tudi z drugimi varnostnimi grožnjami vzdolž svoje meje in v Tihem oceanu. Pri tem je evropskim zaveznicam sporočil, da bodo morale Ukrajini zagotoviti levji delež prihodnje pomoči, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Trajni mir za Ukrajino mora po njegovih besedah vključevati trdna varnostna jamstva, ta pa morajo podpirati “sposobne evropske in neevropske sile”.
ZDA v okviru morebitnega mirovnega dogovora ne bodo poslale vojakov v Ukrajino. “Da smo jasni, kot del kakršnih koli varnostnih jamstev v Ukrajino ne bodo napoteni ameriški vojaki,” je zatrdil ob svojem prvem obisku na sedežu Nata po nastopu položaja.
Hegseth je prav tako izključil napotitev enot v okviru Natove misije. “Če so te enote na neki točki napotene v Ukrajino kot mirovne sile, bi morale biti napotene kot del misije zunaj Nata in ne bi bile zajete pod okriljem 5. člena”, je dejal Hegseth, pri čemer se je skliceval na Natov člen o vzajemni obrambi.
Minister je še zagotovil, da ZDA ostajajo zavezane Natu in obrambnemu partnerstvu z Evropo, pri tem pa poudaril, da bodo morale evropske zaveznice povečati obrambne izdatke. Kot je opozoril, ZDA “ne bodo več tolerirale neuravnoteženega odnosa” s svojimi zavezniki.
“Zagotavljanje evropske varnosti mora biti imperativ za evropske članice Nata,” je po poročanju AFP še dejal Hegseth na srečanju kontaktne skupine, ki usklajuje vojaško podporo Ukrajini, tokratnemu srečanju pa prvič predseduje Velika Britanija.