ARTICLE AD BOX
Zagovornik načela enakosti je ministrstvu za visoko šolstvo v zvezi z osnutkom zakona o visokem šolstvu podal novo priporočilo za študente s posebnimi potrebami. V njem je izrecno omenil tudi, da morajo biti med upravičenci do statusa študenta s posebnimi potrebami tudi študenti z motnjami avtističnega spektra, so za STA pojasnili pri Zagovorniku.
Zveza nevladnih organizacij za avtizem Slovenije je nedavno opozorila, da osnutek zakona o visokem šolstvu med študente s posebnimi potrebami ne uvršča študentov z avtizmom. Natančnost definicije je po mnenju zveze pomembna za večjo inkluzijo in enake možnosti za vse študente, ne glede na njihove izzive.
Kot so zapisali pri Zagovorniku, je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije v 114. členu osnutka zakona o visokem šolstvu, ki je v medresorskem usklajevanju, upoštevalo priporočilo Zagovornika iz novembra 2024 glede ubeseditve člena, ki ureja pogoje za pridobitev statusa študenta s posebnimi potrebami.
V njem je zapisano, da so študenti s posebnimi potrebami študenti z dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi, intelektualnimi ali senzoričnimi okvarami (na primer študenti z okvaro vidne funkcije, gluhi in naglušni študenti, študenti z govorno-jezikovnimi motnjami, gibalno ovirani študenti) ter študenti s psihosocialnimi težavami.
“Zagovornik je priporočilo za spremembo definicije člena, ki ureja pridobitev statusa študenta s posebnimi potrebami, dal zato, da bi bila rešitev v novem zakonu skladna z drugo zakonodajo in mednarodnimi predpisi, kot sta zakon o izenačevanju možnosti invalidov in mednarodna konvencija o pravicah invalidov,” so navedli.
Po objavi osnutka zakona je Zagovornik prejel dopis strokovnjakinje s področja inkluzije, v katerem je navedla argumente in oceno, da njegovo priporočilo ni bilo povsem ustrezno. Svetovalci Zagovornika so se z njo sestali pretekli teden in uskladili poglede.
Zagovornik je zato ministrstvu v okviru medresorskega usklajevanja podal novo priporočilo, ki se glasi: “Študenti s posebnimi potrebami so tudi dolgotrajno bolni študenti, študenti s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, študenti z motnjami avtističnega spektra, študenti s težavami v duševnem zdravju ter študenti z dolgotrajnimi psihosocialnimi težavami.”
Zagovornik je ministrstvo opozoril še na priporočila, ki jih ministrstvo v osnutku zakona še ni upoštevalo. Priporočil je, naj se v zakon vrne pravica do dodatne strokovne pomoči pri študiju za študente s posebnimi potrebami ter podrobno določi njihove druge pravice, so še dodali pri Zagovorniku.