Obljubili so mu 1500 evrov – potem pa je prišel ta dopis iz banke!

3 hours ago 4
ARTICLE AD

UniCredit banka med trajanjem depozita znižala obrestno mero – mnogi varčevalci ogorčeni

Ljubljana, 19. maj 2025 – Ko vložiš svoj denar v banko in podpišeš pogodbo, pričakuješ, da bo to, kar so ti obljubili, držalo. A številni komitenti UniCredit Banke zdaj spoznavajo, da so obljube o “fiksni obrestni meri” lahko precej bolj gibljive, kot so si mislili.

“Fleksi depozit”: fiksno… a ne čisto zares?

Leta 2023 je UniCredit Banka promovirala t. i. Fleksi depozit kot varčevalni produkt z vnaprej znano 3-letno dobo dospelosti in fiksno obrestno mero. Vse skupaj je zvenelo precej enostavno – denar vložiš za tri leta, dobiš 3 % letne obresti in mirno spiš.

Ampak tu je ulov: v drobnem tisku piše, da gre v resnici za enoletni depozit, ki se nato dvakrat avtomatsko podaljša – ali pa za trimesečni depozit, ki se obnovi kar 11-krat. Seveda, razen če podaljšanje izrecno prekličeš. In tu se pojavi problem: ob vsakem podaljšanju lahko banka spremeni obrestno mero.

Kaj se je zgodilo zdaj?

Banka je varčevalcem ta mesec po pošti – priporočeno, z obvestilom in vsemi potrebnimi formalnostmi – sporočila, da bo obrestna mera znižana. S 3 % na vsega 1,4 %. Sprememba bo stopila v veljavo ob naslednjem samodejnem podaljšanju depozita. Če komu to ne ustreza? Lahko brezplačno prekine vezavo pred novim krogom.

Razlog za spremembo? “Razmere na finančnih trgih so se občutno spremenile,” pravijo na banki. Evropska centralna banka (ECB) je namreč od jeseni 2023 že sedemkrat znižala ključno obrestno mero, ki zdaj znaša 2,25 %. UniCredit se pri tem sklicuje na 3. člen Pogodbe o vezavi depozita z omejenim številom avtomatskih podaljšanj.

Kaj pravijo ljudje?

Odziv? Precej buren.

“Ob sklenitvi depozita so nam obljubili fiksno obrestno mero za tri leta. Zdaj pa so jo enostransko znižali, kar se mi zdi sporno,” je povedal bralec, ki naj bi zaradi spremembe obrestne mere na vezanih 50.000 evrov prejel le 700 evrov obresti na leto namesto obljubljenih 1500.

Zadevo so potrdili tudi pri banki: “Deponente o spremembi obveščamo pisno najmanj 30 dni pred začetkom veljavnosti spremenjene obrestne mere in jim tudi omogočamo možnost brezplačne prekinitve ponovne avtomatske podaljšave.”

Je to pravno sporno?

To je zdaj vprašanje za pravnike.

Čeprav pogodba očitno vsebuje klavzulo o možnosti spremembe obrestne mere, ostaja dvom: bi lahko komitent – v primeru, da bi ECB zvišala obrestne mere – zahteval tudi višjo obrestno mero na istem depozitu? Težko.

Praksa kaže, da se fleksibilnost običajno razume le v eno smer – v korist banke. A če pride do spora, bi bila za razjasnitev najverjetneje potrebna odločitev sodišča.

Kaj trenutno ponuja trg?

Če pogledamo po drugih bankah – stanje ni veliko bolj rožnato, a obstajajo razlike.

Intesa Sanpaolo Bank še vedno ponuja do 2,8 % za polletne depozite. Sparkasse 2,7 %, OTP 2,5 %. Pri UniCredit Banki je trenutno 2,5 % za nove varčevalce – a le za pol leta. Povprečna obrestna mera za depozite v Sloveniji je trenutno 1,75 %, kar je precej manj kot pred letom dni, ko je znašala 2,20 %, poroča Dnevnik.

Na dolgi rok pa je zgodba drugačna. Daljši depoziti imajo občutno nižje obrestne mere – banke pa vse bolj favorizirajo kratkoročne vezave, ker jim omogočajo več fleksibilnosti v negotovem okolju.

Kako naj se odzovejo varčevalci?

Najprej – ne prezrite dopisa, ki vam ga je banka poslala. Če nočete pristati na nove pogoje, imate 30 dni časa, da prekinete avtomatsko podaljšanje.

Drugič – preberite pogodbo. Ne le naslov in reklamo, ampak tudi tisto drobno pisavo. Posebej klavzule o spremembi pogojev.

Tretjič – razmislite o alternativah. Čeprav trg ni več tako radodaren kot pred enim letom, je še vedno mogoče najti varnejše možnosti z bolj stabilnimi pogoji.

In nauk zgodbe?

Ni vse zlato, kar je “fiksno”. Bančni produkti so lahko zapleteni – pogosto bolj, kot se zdi na prvi pogled. Ko banka ponudi nekaj, kar se sliši prelepo, da bi bilo res – obstaja verjetnost, da res ni.

Kot pravi znani rek: preberi, preden podpišeš. In potem še enkrat, ker… fiksno včasih sploh ni fiksno.


Vir: UniCredit Banka Slovenija, ECB, Dnevnik

Pripravil: N. Z.

The post Obljubili so mu 1500 evrov – potem pa je prišel ta dopis iz banke! first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article