Nova predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege za boljše delovne pogoje

4 days ago 17
ARTICLE AD

Predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Anita Prelec ob prevzemu mandata opozarja na pomanjkanje medicinskih sester. Meni, da bi morali več vlagati v slovenske kadre in jih zadržati oziroma privabiti v zdravstveni sistem, za kar je treba izboljšati delovne pogoje in omogočiti karierni razvoj. Skrbela bo tudi za strokovni razvoj članov.

Prelec je štiriletni mandat na čelu Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, ki združuje več kot 17.000 članov, začela 28. marca.

V izjavi za medije je poudarila, da ne vedo, koliko medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov, vsak dan dela v sistemu. “Vodimo dva ločena registra. Pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ocenjujejo, da jih je dnevno v sistemu 16.000, naš register pa se samo polni, ker so vanj vpisani tudi tisti, ki mogoče niso več delovno aktivni ali ki delajo v tujini,” je dejala.

Zadnji izračuni za leto 2022 sicer kažejo, da na bolnišničnem nivoju manjka od 20 do 25 odstotkov medicinskih sester. Ob tem ocenjujejo, da jih toliko primanjkuje tudi na primarnem nivoju. Prelec je poudarila, da se zaradi pomanjkanja izvajalcev zdravstvene in babiške nege zapirajo bolnišnični oddelki in ostajajo nezasedene posteljne zmogljivosti v domovih za starejše.

Lani so v register zdravstvenih delavcev tujcev vpisali 74 posameznikov, ki delajo na primarnem nivoju in v bolnišnicah, večinoma iz balkanskih držav. Ob tem je Prelec opozorila na izkušnje Svetovne zdravstvene organizacije z uvozom tuje delovne sile, predvsem iz Azije, ki so pokazale, da delavci delovno mesto zapustijo že po nekaj mesecih.

“Mi bomo opozarjali, da je treba vlagati v lastne kadre. V zadnjih petih letih smo zaznali odhode v tujino 1000 medicinskih sester. Če dobimo nazaj samo teh tisoč medicinskih sester, pa še tiste, ki so zapustile poklic in se zaposlile v drugih dejavnostih, je lahko naš zdravstveni sistem malo bolj trden,” je povedala. A to se ne bo zgodilo “na lepe oči” temveč bo treba izboljšati pogoje dela, dati ustrezno plačilo in omogočiti karierni razvoj.

Korak k reševanju težav bi bil tudi sprejem novih kadrovskih standardov in normativov. “Verjamem, da je to nujen dokument, da se bomo lahko prešteli znotraj države in videli, kakšne so potrebe Slovenk in Slovencev,” je povedala. Spomnila je, da so v zbornice zdravstvene in babiške nege te že pripravili, a so nato na ministrstvu za zdravje ocenili, da so “napihnjeni”. Slednje Prelec zavrača in trdi, da so jih oblikovali po evropskih standardih.

V zbornice zdravstvene in babiške nege so v petek na ministrstvo za zdravje poslali predlog zakona o zdravstveni negi in babištvu. Pričakujejo, da ga bo ministrstvo posvojilo in v DZ vložilo kot vladni zakon. Prelec je dejala, da bi zakon sistemsko uredil področje in dal reguliranemu poklicu medicinske sestre in babice enakopraven položaj z drugimi reguliranimi poklici v zdravstvu, ki svoj zakon že imajo. V njem so med drugim opredelili vlogo in avtonomijo obeh poklicev, kompetence, karierni in strokovni razvoj medicinskih sester in babic ter vodenje zdravstvenih organizacij.

Read Entire Article