ARTICLE AD
Potem ko je politika pred dobrim desetletjem komajda našla rešitev za rentabilnost pregrešno dragega letala falcon, za katerega je država odštela kar 33 milijonov dolarjev, zdajšnja vladna garnitura načrtuje nakup še enega takšnega ali podobnega letala. To je včeraj povedal obrambni minister Borut Sajovic.
Na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika na Brniku so namreč včeraj obeležili 10 let, odkar je posadka Slovenske vojske s falconom izvedla prvi prevoz organov za presaditev. Od takrat so s falconom opravili 118 prevozov organov. Falcon so uporabili v polovici primerov, ko je bilo treba po organ v tujino, so povedali.
Pri tem je presenetil minister za obrambo Sajovic, ki je povedal, da v času povečevanja izdatkov za obrambne zmogljivosti razmišljajo o tem, da bi se falconu pridružilo še eno letalo enakega tipa. “S tem bi povečali plovnost in zmogljivost,” je dejal. S tem je razkril, da v vladi razmišljajo o nakupu še enega falcona. Tokrat očitno pod krinko prevoza organov za presaditev, čeprav bi za takšne prevoze zagotovo zadoščalo že kakšno veliko manjše in cenejše letalo.
Takšna namera vlade se zdi v tem trenutku naravnost nora, če se samo spomnimo, kakšni zapleti so spremljali zdajšnjega falcona, katerega vzdrževanje je izjemno drago. Nekdanja vlada Janeza Drnovška je falcona kupila leta 2001 za takrat pregrešnih 33 milijonov dolarjev, tri leta pozneje pa je bil zaradi nerentabilnosti in izjemno dragega vzdrževanja dan v poslovni najem v ZDA. Pred tem so propadli tudi vsi poskusi, da bi letalo prodali.
Ko se je letalo leta 2009 vrnilo v Slovenijo, so se pojavile različne ideje o njegovi uporabi – od oddaje letala v najem pa do možnosti, da bi ga uporabljali najvišji državni funkcionarji. Na koncu je prevladala rešitev, da ga za izvajanje protokolarnih prevozov za uradne in delovne obiske v tujini uporabljajo člani vlade, poleg njih pa še predsednik republike, predsednik DZ, predsednik vlade, predsednik DS, predsednik ustavnega sodišča, predsednik vrhovnega sodišča in varuh človekovih pravic. Letalo so začeli uporabljati tudi za prevoz organov za presaditev in tako vsaj za silo zagotovili njegovo (sicer drago) rentabilnost.
Stroški falcona, če neuporabljen stoji v hangarju, po do zdaj javno predstavljenih podatkih znašajo okoli milijon evrov. Njegova uporaba se obrestuje, če se letalo uporablja med 350 in 400 ur na leto. Leta 2022 so s falconom opravili 144 letov. Čeprav natančnih podatkov o letalnih urah falcona ni, lahko ocenimo, da glede na število letov in povprečno trajanje posameznega leta (npr. 1–2 uri za regionalne lete in več za mednarodne) letalo falcon opravi približno 300–500 letalnih ur na leto. Ta ocena je primerljiva tudi z drugimi državami, ki uporabljajo podobna letala za vladne namene.
Slednje torej pomeni, da se uporaba falcona trenutno še komajda obrestuje, zato se zdijo razmišljanja o tem, da bi kupili še eno tako letalo, milo rečeno nora in nerazumljiva.
A. V.