Pozor, starši! Če otrok ne nadaljuje šolanja, vas čaka finančna kazen

4 hours ago 10
ARTICLE AD

LJUBLJANA – Socialna zakonodaja z ostrimi robovi: Koalicija podprla predlog NSi, ki pogojuje socialne pravice s šolskim obiskom otrok

Na aprilski seji Državnega zbora se je zgodilo nekaj nenavadnega. Del koalicije se je odločil podpreti predlog opozicijske Nove Slovenije (NSi), ki bi lahko korenito posegel v sistem socialnih transferjev. Predlog zakonov, ki pogojujejo otroške dodatke in denarno socialno pomoč s šolskim obiskom otrok, je dobil zeleno luč za nadaljnjo obravnavo. Redkost? Vsekakor. In presenečenje, ki je sprožilo val burnih odzivov.

Pomoč da, a pod pogojem: otrok mora v šolo

NSi je ta zakonski paket vlagala že večkrat. Več let zapored. Brez uspeha. Tokrat pa – čeprav le za eno stopnjo naprej – so njihovi predlogi končno naleteli na posluh. Po neuradnih informacijah naj bi nekaj podpore prišlo celo iz vrst Svobode in Socialnih demokratov.

In kaj ti zakoni sploh prinašajo?

  • Otroški dodatek v materialni obliki (npr. moka, kruh, sol), če otrok ne obiskuje pouka.
  • Prekinitev denarne socialne pomoči, če otrok ne hodi v šolo.
  • Zmanjšanje otroškega dodatka za tretjino, če otrok po osnovni šoli ne nadaljuje šolanja.
  • Brez socialne pomoči za tiste, ki imajo zapadle dolgove do države.

Aleksander Reberšek, poslanec NSi, ki je zakonski svežnj predstavil, je v objavi zapisal: “Naš cilj je jasen: otroke iztrgati iz začaranega kroga revščine. Brez izobrazbe ni prihodnosti.” In dodal: “Mora biti korenček in mora biti palica!”

Želja po odgovornosti ali kaznovalna logika?

Reberšek ne skriva, da zakon ni zgolj socialni, ampak tudi vzgojni ukrep. “Pravice prinašajo tudi dolžnosti,” pravi. In ja, v NSi menijo, da je skrajni čas, da se v socialno politiko vključi tudi mehanizme odgovornosti.

Ampak – ali je to res prava pot? Ali gre zgolj za kaznovalno logiko, ki udari najbolj ranljive?

„Gre za tipičen primer kaznovalne politike, ki ne rešuje vzrokov, ampak kaznuje posledice,“ opozarja nekdanja ministrica za delo. Poudarja, da otroci pogosto ne hodijo v šolo zaradi kompleksnih razlogov: socialne izključenosti, psihosocialnih stisk, nemogočih življenjskih pogojev. “Z odvzemom pomoči se bo njihova situacija samo še poslabšala, kar je v nasprotju s cilji socialne države,” dodaja.

Kaj pravijo številke?

Po podatkih Statističnega urada RS iz leta 2023 ima Slovenija okoli 2.300 otrok, ki imajo resne težave z rednim obiskovanjem šole. Najpogosteje gre za otroke iz romskih naselij na Dolenjskem in Prekmurju, pa tudi iz urbanih geta okolij, kot je npr. Fužine v Ljubljani ali nekatere soseske v Mariboru.

Zanimivo: večina teh otrok prihaja iz gospodinjstev, ki so v sistemu socialnih pomoči. In prav ti naj bi po novem ostali brez nje.

Na drugi strani – številni menijo, da je zdajšnji sistem preveč permisiven. Da se prejemki dodeljujejo avtomatsko, brez nadzora nad učinki. In da se mora nekaj spremeniti.

„Gre za vprašanje pravičnosti, ne zgolj učinkovitosti,“ pravi ekonomist in poznavalec socialnih sistemov. “Tisti, ki ne spoštujejo osnovnih pogojev skupnosti, ne morejo pričakovati vseh njenih ugodnosti.”

Koalicijska podpora: iskrena ali taktična?

In zdaj – vprašanje za milijon evrov: zakaj je koalicija ta predlog sploh podprla?

Že ves mandat poslušamo o razkolih med vladajočimi strankami in opozicijo. Tokrat pa – skoraj tiho, brez velikega PR-ja – podpora. Je to taktična poteza pred evropskimi volitvami? Ali pa znak, da se vrednote na levem političnem polu začenjajo premikati?

Po poročanju naj bi nekateri poslanci Svobode predlog podprli, ker jih je NSi prepričala s konkretnimi primeri iz prakse. “Otroci, ki ne hodijo v šolo, končajo na cesti. Potem pa jih vsi obsojamo. Zdaj imamo priložnost nekaj narediti,” je menda dejal eden izmed njih (ime ni bilo razkrito).

Kaj bo v maju?

Reberšek je že napovedal nadaljevanje: “Na majski seji nadaljujemo še z ostalimi zakoni iz socialnega paketa zakonodaje!” Kaj bo vključeno, ni jasno. A jasno je nekaj drugega:

Ta zakon ni zadnji.

Razprava bo vroča. Pristranska. Glasna. A morda tudi potrebna.

Ker – iskreno – nihče si ne želi, da bi se otroci izgubljali v spirali revščine. Vprašanje pa je, kako jih potegniti ven. Z razumevanjem? S sankcijami? Oboje?

Na odgovore bomo morali še počakati. Do takrat pa – o tem se bo govorilo. In to na glas.


Vir: DZ RS, Aleksander Reberšek (FB), SURS

Pripravil: N. Z.

The post Pozor, starši! Če otrok ne nadaljuje šolanja, vas čaka finančna kazen first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article