Slovenska raziskovalka Teja Potočnik med 10 najboljšimi inovatorji za nagrado Young Inventors Prize 2025

4 hours ago 11
ARTICLE AD

Slovenska raziskovalka Teja Potočnik je razvila avtomatizirano programsko platformo, ki povečuje natančnost pri izdelavi polprevodniških naprav na osnovi nanomaterialov.

Učinkovitejše polprevodniške tehnologije bi lahko zmanjšale porabo energije podatkovnih centrov za do 48 TWh letno, s čimer bi se emisije CO₂ zmanjšale za 35 milijonov ton.

Teja Potočnik je ena od desetih inovatorjev, ki jim bo Evropski patentni urad (EPO) 18. junija 2025 podelil nagrado za mlade izumitelje (Young Inventors Prize).

Po podatkih Svetovnega gospodarskega foruma podatkovni centri po vsem svetu letno porabijo približno 460 teravatnih ur (TWh) električne energije, kar je enako energetskim potrebam 153 milijonov gospodinjstev. Ker povpraševanje po računalniški moči narašča, bi lahko globalna poraba energije podatkovnih centrov do leta 2025 prispevala do 3,2 odstotka skupnih emisij ogljika. Slovenska raziskovalka Teja Potočnik (26) je razvila platformo, ki povečuje učinkovitost izdelave naprednih polprevodniških naprav. Njen preboj ji je prinesel mesto med desetimi svetovnimi inovatorji na Young Inventors Prize 2025, znanem kot Tomorrow Shapers. Vse skupaj je bilo prijavljenih 450 kandidatov, ožji izbor je naredila neodvisna žirija.

Reševanje energetskih izzivov z nanotehnologijo

Drobne elektronske komponente se uporabljajo za ojačanje in preklapljanje elektronskih signalov. So temeljni gradniki večine elektronskih naprav, vključno z računalniki, pametnimi telefoni in drugimi digitalnimi pripomočki. Ker te komponente postajajo vse manjše, je izboljševanje njihovega delovanja vse težje. Nanomateriali, kot so grafen, ogljikove nanocevke in kvantne pike, bi pri tem lahko pomagali, vendar jih je težko vključiti v obsežno proizvodnjo. LithoTag to težavo pomaga odpraviti z vdelavo edinstvenih markerjev na polprevodniške čipe in s tem omogoča učinkovito integracijo novih materialov. Ta programska oprema za avtomatizacijo združuje pozicioniranje v nanometru in računalnik ter utira pot do hitrejših in energetsko učinkovitejših naprav.

Izum Potočnikove pomaga premostiti vrzel med raziskovalnimi preboji in industrijsko uporabo. Napredne polprevodniške tehnologije bi lahko omogočile hitrejše, manjše in energetsko učinkovitejše izdelke, kot so napredni slikovni senzorji ali kvantne naprave. Poleg tega naj bi po podatkih Deloitta proizvodnja polprevodnikov do leta 2030 ustvarila 100.000 novih delovnih mest po vsem svetu, zlasti v tehničnih vlogah, ki podpirajo avtomatizirane in nanotehnološke industrije.

Premostitev vrzeli med laboratorijem in industrijo

Pot Teje Potočnik se je začela na Univerzi v Cambridgeu, kjer je doktorirala iz nanofabrikacij in ustanovila Nanomation. Ob podpori podjetja Cambridge Enterprise so Potočnikova in njeni sodelavci vložili patentno prijavo in zagotovili sredstva za razširitev svoje rešitve. Podjetje zdaj aktivno išče proizvajalce polprevodnikov, s katerimi bi lahko sklenili partnerstva.

»V industriji je pomembna zanesljivost, ponovljivost in integracija v proizvodne procese. Ne glede na to, kako dobra je tehnologija, ni toliko vredna, če ni mogoče razširiti njene uporabe. Zato se ne osredotočamo le na zmogljivost, temveč tudi na zanesljivost in integracijo v proizvodnjo,« je pojasnila Teja Potočnik.  

Nagrada za mlade izumitelje slavi svetovne inovatorje mlajše od 30 let, ki tehnologijo uporabljajo za reševanje globalnih izzivov, ki jih postavljajo cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov (SDG). Izum Potočnikove podpira cilj SDG 9, ki se nanaša na industrijo, inovacije in infrastrukturo, saj omogoča energetsko učinkovitejšo in razširljivo proizvodnjo polprevodniških naprav.

Nagrade za leto 2025 bodo razglašene med slovesnostjo, ki bo 18. junija 2025 potekala na Islandiji.

 

The post Slovenska raziskovalka Teja Potočnik med 10 najboljšimi inovatorji za nagrado Young Inventors Prize 2025 first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article