ARTICLE AD BOX
Ob prvem pošiljanju računov javnega podjetja Prleška komunala uporabnikom njihovih storitev januarja letos je prišlo do težav. Računi so bili nepopolni, nekateri tudi napačno naslovljeni. Pri uporabnikih je to sprožilo nezadovoljstvo. Direktor komunale Boris Filipič je za STA povedal, da podjetje nima večjih težav pri poslovanju.
Računi, ki jih je podjetje poslalo, so, kot so povedali njihovi prejemniki, vsebovali zgolj pavšalni znesek brez ustrezne specifikacije. Neustrezno je bila obračunana okoljska dajatev, storitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda pa sploh ni bila vključena. Poleg tega so račune prejeli tudi prejemniki, ki niso dejanski nosilci odjemnih mest.
Glavni vzrok za težave je po neuradnih informacijah – direktor na ta del vprašanj STA ni odgovoril – neuspešen prenos podatkov od predhodnika, Javnega podjetja (JP) Prlekija. Ker Prleška komunala ni univerzalni naslednik podjetja v stečaju, ji stečajni upravitelj JP Prlekija Borut Soklič podatkov ni predal brezplačno. Zato so morali podatke ročno popisovati, kar je vodilo v zamude in netočnosti pri izdaji računov.
Občine ustanoviteljice Prleške komunale, Veržej, Razkrižje, Križevci in Ljutomer, sprva niso želele odkupiti podatkov od JP Prlekija, kar je za STA potrdil tudi razkriški župan Stanko Ivanušič. Ta meni tudi, da ni primerno, da so morali kupiti “svoje podatke”. A strošek nakupa bi bil nižji od stroškov, ki so jih povzročili napačno izdani računi in njihovo ponovno pošiljanje. Na koncu so občine podatke vseeno odkupile, je za STA povedal vir, ki ne želi biti imenovan.
Direktor Filipič je za STA dejal, da podjetje od datuma prevzema upravljanja gospodarske javne infrastrukture nima večjih težav s poslovanjem. “Edino težavo je povzročila pozna predaja podatkov o merilnih mestih. V prvih treh mesecih poslovanja smo pregledali večino priključkov na vodovodnem omrežju in si tako pridobili soglasja lastnikov in podatke o plačnikih storitev,” je zapisal.
Dodal je, da bodo v naslednjih mesecih dopolnili prejete podatke z moretnimi spremembami, ki so jim jih dali lastniki priključkov, in tako odpravili nepravilnosti.