Brezposelnost januarja višja, pomanjkanje delavcev še vztraja

4 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Brezposelnost januarja višja, pomanjkanje delavcev še vztraja

Konec januarja je bilo v Sloveniji registriranih 50.148 brezposelnih oseb, kar pomeni 6,6 odstotka več kot decembra, vendar 2,8 odstotka manj kot januarja lani. Takšna rast je bila pričakovana, saj se je izteklo več pogodb za določen čas, obenem pa je bilo tudi več presežnih delavcev.

Na novo se je januarja na Zavod RS za zaposlovanje prijavilo 8.430 brezposelnih, kar je več kot 50 odstotkov več kot decembra lani, a hkrati devet odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Med prijavljenimi prevladujejo osebe, ki so izgubile delo v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu in trgovini. Skoraj polovica novih brezposelnih je ostala brez zaposlitve zaradi izteka pogodb za določen čas, skoraj 2.000 jih je bilo presežnih delavcev, 87 jih je ostalo brez zaposlitve zaradi stečajev, med njimi pa je bilo tudi 541 iskalcev prve zaposlitve.

Po poročanju MMC RTV SLO so delodajalci v številnih sektorjih še vedno soočeni s pomanjkanjem ustreznega kadra. Raziskava Napovednik zaposlovanja, izvedena jeseni 2024 in v kateri je sodelovalo skoraj 3.000 delodajalcev, kaže, da se jih je skoraj polovica (49,6 odstotka) srečala s težavami pri iskanju delovne sile. Največ težav pri zaposlovanju je v gostinstvu (71,5 odstotka), zdravstvu in socialnem varstvu (69,8 odstotka) ter izobraževanju (68,6 odstotka).

Delodajalci opozarjajo na težave pri iskanju kadra

Delodajalci so mnenja, da je glavni razlog za težave pri zaposlovanju pomanjkanje ustreznih kadrov na trgu dela. “Več kot dve tretjini delodajalcev meni, da iskanega kadra preprosto ni (69,1 odstotka), 15,7 odstotka jih ocenjuje, da imajo kandidati pomanjkljivo znanje in kompetence, 15,1 odstotka pa jih meni, da so razlogi v slabih delovnih pogojih, kot so večizmensko delo, delo med prazniki in vikendi, nizke plače ter težko fizično delo,” so za MMC RTV SLO pojasnili na Zavodu za zaposlovanje.

Skoraj polovica delodajalcev (49,8 odstotka) pričakuje težave pri zaposlovanju tudi v prihodnje, še posebej v gostinstvu, zdravstvu in izobraževanju, kjer je delež delodajalcev, ki pričakujejo težave, skoraj 70-odstoten. Po poročanju MMC RTV SLO se zaradi pomanjkanja delovne sile povečuje tudi število tujih delavcev v Sloveniji.

Naraščajoči delež tujih delavcev

Statistični urad RS poroča, da je bilo novembra 2024 med 929.562 delovno aktivnimi osebami kar 148.018 tujih državljanov, kar predstavlja 15,9 odstotka vseh zaposlenih. Delež tujih delavcev narašča že od leta 2016, ko je bil približno šestodstoten. Zavod za zaposlovanje je lani izdal skoraj 44.000 delovnih dovoljenj in soglasij za delo tujcev. “Na osnovi sporazumov z Bosno in Hercegovino, Srbijo ter za sezonska dela do 90 dni smo izdali 17.872 delovnih dovoljenj, kar je 3,5 odstotka več kot leto prej,” so pojasnili na Zavodu.

Hkrati je bilo izdanih 26.059 soglasij k enotnemu dovoljenju za prebivanje in delo, kar je 4,9 odstotka manj kot v letu 2023. Po poročanju MMC RTV SLO so največji delež tujih delavcev v Sloveniji še vedno državljani BiH-a, hkrati pa narašča tudi število delavcev iz Indije, Bangladeša, Nepala in Filipinov. Največ tujcev je zaposlenih v gradbeništvu, predelovalnih dejavnostih, prometu, skladiščenju, gostinstvu, trgovini ter v vzdrževanju in popravilih vozil.

Zaposlitve v januarju

Kljub sezonskemu povečanju brezposelnosti je januarja letos novo zaposlitev našlo 3.595 brezposelnih, kar je 53 odstotkov več kot decembra, a 8,7 odstotka manj kot januarja 2024. Med njimi je bilo največ tajnikov, delavcev za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, prodajalcev, čistilcev, strežnikov, gospodinjskih pomočnikov, skladiščnikov, komercialnih zastopnikov, zidarjev, vzgojiteljev, natakarjev in voznikov dostavnih vozil.

Delodajalci so v januarju Zavodu sporočili 13.119 prostih delovnih mest, kar je 9,2 odstotka manj kot pred letom. Po poročanju MMC RTV SLO so delodajalci v določenih sektorjih še vedno izrazito v iskanju kadrov, predvsem v gostinstvu, izobraževanju in zdravstvu.

V primerjavi z decembrom je bilo januarja po izteku zaposlitve za določen čas na novo prijavljenih 80 odstotkov več ljudi, kar je bilo pričakovano. Povečalo se je tudi število presežnih delavcev (za 23,1 odstotka) in iskalcev prve zaposlitve (za 41,6 odstotka). Manj pa je bilo novih brezposelnih zaradi stečajev – 8,4 odstotka manj kot decembra.

V primerjavi z januarjem lani je bilo na novo prijavljenih 77,6 odstotka več brezposelnih zaradi stečajev, medtem ko je bilo presežnih delavcev 4,4 odstotka manj, brezposelnih po izteku zaposlitve za določen čas 15,4 odstotka manj in iskalcev prve zaposlitve 6,4 odstotka manj.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Brezposelnost januarja višja, pomanjkanje delavcev še vztraja je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article