ARTICLE AD
Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se na dan, ko so trgi na drugi strani Atlantika zaradi praznovanja dneva neodvisnosti mirovali, večinoma znižali. Vlagatelji so bili negotovi glede potez ameriškega predsednika Donalda Trumpa pred iztekom trimesečnega moratorija na uvedbo t. i. vzajemnih carin. Nafta se ceni, evro pa krepi.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal za 1,02 odstotka.
V Frankfurtu je indeks DAX zdrsnil za 0,61 odstotka, v Parizu pa je indeks CAC 40 izgubil 0,75 odstotka. Indeks borze v Londonu FTSE 100 je medtem končal na izhodiščni vrednosti.
Na Dunaju se je indeks ATX znižal za 1,07 odstotka in v Zürichu indeks SMI za 0,05 odstotka. V Milanu je indeks FTSE MIB zabeležil 0,80-odstotni padec.
Na borznih trgih je veljala negotovost glede nadaljnjih korakov Donalda Trumpa na področju trgovinske politike.
Trump, ki je doživel politično zmago s sprejemom proračunskega zakona, ki ob krčenju porabe predvsem na področju sociale in zdravstva prinaša davčne olajšave zlasti za premožnejše, je na predvečer dneva neodvisnosti napovedal, da bo v teh dneh najverjetneje preprosto začel pošiljati pisma trgovinskim partnericam glede višine carinskih dajatev, ki bodo veljale za uvoz njihovega blaga.
Kaj to pomeni za tiste partnerice, s katerimi se ZDA glede trgovinskih odnosov še pogajajo, med temi je EU, ni jasno.
Obenem je v Evropi odmevala tudi odločitev Kitajske, da bo s soboto zaračunavala protidampinške dajatve v višini do 34,9 odstotka na uvoz vinjaka iz EU.
V New Yorku borzni parket zaradi dneva neodvisnosti medtem miruje.
Tečaj evra se nekoliko krepi. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,1776 dolarja, kar je 0,28 centa oz. 0,24 odstotka več kot ob koncu četrtkovega trgovanja. ECB je opoldne referenčni tečaj evra določila pri 1,1767 dolarja (v četrtek je bil pri 1,1782 dolarja).
Nafta se ceni. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena avgusta, je bilo treba popoldne odšteti 66,43 dolarja, kar je 57 centov manj kot v četrtek. V Londonu so se septembrske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej pocenile za 53 centov na 68,27 dolarja za sod.