NEDELJSKI NASVET: Kako ga izračuna in v kolikšni meri se lahko zanašamo na doseg električnega avta?

6 days ago 14
ARTICLE AD BOX

Odstotki napolnjenosti baterije običajnemu »državljanu« ne povedo prav veliko. Pomembni so kilometri. Koliko ima avto še pod kolesi, da se ne bomo do polnilnice privleki z zadnjimi prostimi elektroni? Na mestu pa je vprašanje, kako oceni doseg in kako natančna je ocena?

Bencinski in dizelski avtomobili kažejo doseg v kilometrih. Pogosto izračunan prek palca vseeno zadošča, ker so bencinske črpalke praktično za vsakim vogalom. Z električnim je drugače. Podatek je bolj pomemben, kajti zaradi prevelikega odstopanja se zlahka znajdemo v nenačrtovanih težavah. Prikazan je v vsakem primeru, a je pogosto natančnejši z zagnanim vodenjem do cilja (navigacijo), saj ima algoritem na voljo več podatkov, ki so nujni za izračun predvidene porabe.

To poletje sem se pogosto vozil na relaciji od Ljubljane do Kopra in nazaj ter opazoval spreminjanje podatka o dosegu v realnem času. Zgovoren je že primer vožnje z ID.Buzzom, kateremu sem vnesel cilj polnilnice na Barju. Med dvigovanjem vse tja do Postojne je suvereno kazal, da prispem z 12 odstotki energije. Podatek se je potem vztrajno dvigoval, tako da sem dejansko prispel z 18 odstotki. To mi pove, da pri izračunu ni upošteval pomembnega podatka. Topologije poti. Če bi jo, bi vedel, da po vzponu sledi spust in manjša povprečna poraba (celo nekaj vračanja energije v baterijo) ob predvidenem spoštovanju hitrostnih omejitev. Teslin navigacijski sistem v izračunu upošteva Googlove višinske podatke o vzponih in spustih na predvideni poti. Podobno počno še nekateri navigacijski sistemi, a ne vsi.

Kaj algoritem upošteva za izračun dosega:

  • Stanje napolnjenosti baterije (SoC) izražen v odstotkih je primerni podatek za oceno predvidenega dosega.
  • Naslednji je stopnja porabe energije v kilovatnih urah na sto kilometrov. Če se ta med vožnjo ne bi spreminjala, potem bi preprosto deljenje zagotovilo absolutno natančen doseg.
  • Na porabo in s tem na doseg imajo velik vpliv trenutne razmere. Kako hitro in pogosto pospešujemo ter zaviramo in kateri večji porabniki energije (klimatska naprava, ogrevanje) so vključeni.
  • Veliko algoritmov upošteva podatke o preteklih vožnjah. Ki so v pomoč, če se pogosteje vozimo na enakih relacijah v različnih razmerah.
  • Potem pa so tu še zunanji dejavniki, ki ravno tako vplivajo na porabo. Dež, veter, temperatura, spreminjanje nadmorske višine (topografija) in razmere na cesti.

Po drugi strani je zanimivo, kaj vpliva na spreminjanje dosega (česar algoritmi ne morejo predvideti):

  • Na porabo energijo ima velik vpliv slog vožnje oziroma kako »težko nogo« ima voznik. Agresivno pospeševanje in vožnjo navkreber bo bolj izpraznila baterijo (z rekuperacijo je ob vrnitvi ne dobite vse nazaj), kot enakomerna vožnja po avtocesti s primerno hitrostjo. Po avtocesti boste drveli, kolikor gre ali je dovoljeno, če je baterija dovolj polna, v nasprotnem primeru pa boste hitrost raje znižali na 110 kilometrov na uro.
  • Vreme ima na električne avtomobile večji vpliv, ker bolj gospodarno ravnajo z energijo ter se zato pozna že manjša sprememba v temperaturi. Nizke temperature poslabšajo učinkovitost baterije, povečajo gostoto zraka in porabo za gretje, medtem ko je poleti baterijo treba hladiti.
  • Na dovolj natančna ocena je lahko posledica slabega algoritma. Ta ne upošteva vseh podatkov ali uporablja preveč poenostavljen model izračuna. Dejansko imajo algoritmi še največ težav z vozniki, ki ne vozijo tako, kot oni predvidevajo.

Po mojih izkušnjah so algoritmi namenoma konzervativneje nastavljeni in kažejo, da bomo na cilj prišli z bolj prazno baterijo, da bi preprečili razmišljanje, »bom potegnil do naslednje polnilnice«, namesto te, ki je bližje. Vse z namenom preprečevanja, da bi po nepotrebnem obstali ob cesti ter iskali električni ekvivalent »kantice za bencin«.

Matjažev pogled: Odstotki so vseeno najbolj merodajni

Iz zdaj že kar obsežnih izkušenj z električnimi avtomobili, ki vključujejo tudi redno zasebno prevažanje, ne zgolj med testiranji, lahko dam malo drugačen zaključen od Marjanovega. Morda bodo marsikomu res več povedali kilometri, sploh na začetku, dokler avta bolje ne spoznajo, a če se malo »poglobite« v stvar, se je veliko lažje in tudi bolj zanesljivo zanašati na odstotke.

Doseg v km zelo variira, ker ga avto prilagaja na osnovi dejavnikov, ki jih je opisal Marjan, toda če »naštudirate,« koliko odstotkov po navadi porabite za določeno pot ali vrsto trase (npr. 50 km po običajnih cestah ali po avtocesti), seveda je vedno malo odstopanj, a zagotovo bo znotraj določenega okvirja, vam to lahko pomaga tako pri načrtovanju vsakodnevnih voženj kot tudi kakšnih takih, na katere se podajate prvič. Če se denimo vračate proti domu od nekod, kjer se običajno ne vozite, a pridete do določene točke (zame je to Ljubljana), od koder dobro veste, koliko odstotkov vam zadostuje (pri čemer morate upoštevati razliko v poletni in zimski porabi), se na osnovi tega zlahka odločite, ali greste lahko neposredno domov ali se bo treba na kratko ustaviti in pretočiti nekaj kilovatnih ur s hitre polnilnice. Zaradi drugačne vožnje v tistem odseku prej, bi namreč lahko doseg v km kazal drugače, kot bi vam sicer ob običajnih dneh.

Tudi to, koliko napolniti doma, je bolje preračunavati z odstotki kot z dosegom v km. Hitro boste ugotovili, koliko odstotkov porabite za pot v službo in nazaj v toplem in koliko v mrzlem vremenu, in če kapaciteta baterije ni zelo velika, boste ustrezno prilagodili vrhnji odstotek zimskega polnjenja. Prav tako na daljši vožnji, če vam navigacija v avtu izračuna predvideno napolnjenost baterije ob prihodu na predlagano polnilnico, glejte na ta podatek. Najbolje je imeti v mislih polnjenje nekje med 15 in 20 odstotki, da ste na varni strani, če pa je ob načrtovanem postanku zaloge še več, in veste, da je naslednja hitra polnilnica dovolj blizu, lahko računate, da boste do tja še vedno prišli s približno desetino preostanka v bateriji. Doslej se na ta način še nisem »zakalkuliral,« le enkrat ali dvakrat sem šel pod deset odstotkov, čeprav sem pričakoval, da bo nivo ob prihodu na polnilnico višji, vendar ravno zaradi pri Marjanu omenjenega neupoštevanja topologije poti.

The post NEDELJSKI NASVET: Kako ga izračuna in v kolikšni meri se lahko zanašamo na doseg električnega avta? appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article