Nasprotniki zakona glede končanja življenja napovedali referendum

3 hours ago 11
ARTICLE AD

Nasprotniki zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki ga je danes sprejel DZ, vidijo zakon kot krivičen in nehuman. Očitajo mu tudi kršitev ustave, po kateri je človekovo življenje nedotakljivo, zato že zbirajo podpise pod zahtevo za razpis referenduma o tem zakonu, je sporočil prvopodpisani pod referendumsko pobudo Aleš Primc.

DZ je s 50 glasovi za, 34 proti in tremi vzdržanimi sprejel zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta bo polnoletnemu bolniku, sposobnemu odločanja o sebi, dal pravico do prostovoljnega končanja življenja, če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpi.

Možnosti za zdravljenje bodo morale biti v skladu z zakonom izčrpane. Prav tako bo pravico do prostovoljnega končanja življenja mogoče izkoristiti, če zdravljenje ne daje utemeljenega pričakovanja, da bo bolnik ozdravel ali da se mu bo stanje izboljšalo. Pravice pa ne bo mogoče uveljavljati zaradi neznosnega trpljenja, ki je odraz duševne bolezni.

Bolnik bo po zakonu začel postopek za uveljavitev pravice z napovedjo zahtevka pri zdravniku. Če bo tudi po drugem pogovoru z zdravnikom vztrajal pri svoji odločitvi, bo podal vlogo, ki jo bo zdravnik skupaj s svojim mnenjem o izpolnjevanju bolnikovih pogojev posredoval komisiji za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.

Bolnik bo izbral enega od možnih načinov za vnos učinkovine za prostovoljno končanje življenja. Vnos v telo bo izvedel samostojno.

V koaliciji Proti zastrupitvi bolnikov!, ko so se poimenovali, medtem menijo, da ima vsak bolnik pravico do zdravljenja, lajšanja bolečin, oskrbe, sočutja in bližine. V nasprotju s tem pa omenjeni zakon sili k pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, je zapisal prvopodpisani pod referendumsko pobudo Aleš Primc.

Sprejeti zakon po njegovih navedbah krši ustavo, po kateri je človekovo življenje nedotakljivo. Z nasprotovanjem temu zakonu si prizadevajo za zaščito življenja in varnosti vseh bolnih in starejših, je opomnil. Zakon bo po njegovi oceni namreč povzročil pritiske na bolnike in starejše, naj se odločijo za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.

Nenazadnje se mu zdi zakon neprimeren zgled za mlade. “Mladim moramo pokazati, da se morajo v življenju boriti, poiskati pomoč in premagovati težave,” je pozval.

Read Entire Article