Namig za branje: Igor Omerza: 1984 – Orwellovo leto Agopa Stepanjana

4 hours ago 7
ARTICLE AD

Ko je leta 2016 pri Mohorjevi družbi v Celovcu luč sveta ugledala omenjena knjiga Igorja Omerze, sem jo seveda kupil in se v Ljubljani udeležil tudi premierne predstavitve. Na njej so bile prisotne tudi nekatere žrtve političnega procesa iz leta 1984, ki ga je v knjigi opisal ali natančneje obelodanil publicist in raziskovalec naše preteklosti Igor Omerza.

Leta 1984 smo bili v takratni Jugoslaviji še vedno globoko v nedemokratičnem sistemu, katerega akterji, beri komunistični voditelji, so brez najmanjših dokazov preganjali nedolžne državljane in tudi tiste, ki so takrat pri nas živeli brez državljanstva. Med njimi tudi nekateri iz omenjenega političnega montiranega sodnega procesa.

V takratnem vojaškem komunističnem pravosodnem kolesju so se nič krivi znašli Agop Stepanjan, Aleksander Aleksandrov, Stevan Dostan, Milan Pfajfar, Rade Lazarević, Vencelj Gašperšič, Milko Cočev, Georgij Angelov – Gošo in Lazar Semerdžijev. Omenjeni so se v zaporih tedanje SFRJ znašli predvsem zaradi odločitve Josipa Broza Tita in partijskega vodstva iz leta 1979, da je potrebo na vsak način (milom ili silom) v državi najti osebe, ki vohunijo v korist bolgarske obveščevalne službe, da bi tako odgovorili na podobno montirani proces speljan v Bolgariji. V procesu so se že po Titovi smrti znašli nič krivi omenjeni, ki so jih lažno obtožili, mučili in kasneje po zlaganem sodnem procesu pozaprli v takratne zloglasne zapore. Torej nič krivi glasbeniki, ki so takrat koncentrirali po celotni Jugoslaviji. Vsi so bili na podlagi povsem izmišljenih dokazov, ki mejijo na znanstveno fantastiko in so na las podobni tistim iz Orwellove knjige 1984, brez da bi imeli osnovno pravico do poštenega sodnega procesa, obtoženi na enajst let strogega zapora (Aleksandrov), devet let ( Stepanjan), osem let (Pfajfar), pet let (Dostan), štiri leta (Lazarević), na tri leta in pol zapora (Gašperšič, Angelov, Lazar in Cočev) in na leto in pol zapora (Semerdžijev).

Tako v preiskovalnem zaporu kot kasneje na prestajanju kazni so jih mučili, od pretepov s pendreki, mučenja z električnimi palicami, do ugašanja cigaret na obrazu, če omenim le del vsega hudega, kar so nič krivi in dolžni izkusili na svoji koži. Da ne omenjam vsega hudega, kar so v tistih letih doživeli njihovi svojci. O knjigi sem imel čast posneti daljši intervju z avtorjem knjige Igorjem Omerzo, ki si ga lahko ogledate TUKAJ, posnel sem pretresljivo izpoved takratnega političnega zapornika Milka Cočeva, ki živi v Kopru, in je na voljo na TEJ POVEZAVI, pogovarjal sem se z ženo že pokojnega Agopa Stepanjana s Cveto Stepanjan – pogovor si lahko ogledate s klikom na TO POVEZAVO in tudi z vodjem glasbene skupine Hazard Mirom Čekelišem – posnetek je dostopen TUKAJ. Član skupine Hazard je bil tudi Dani Gančev, ki pa je tik pred procesom še pravočasno pobegnil iz SFRJ, se rešil procesa in zapora, a tu pustil svojo družino. Hranim tudi pismo Lazarja Semerdžijeva, ki mi ga je malo pred smrtjo poslal iz Bolgarije, v rednem kontaktu pa sem tudi z že omenjeno Cveto, Milkom in Bolgarom Aleksandrovim, ki mi povedo še marsikatero tragično zgodbo iz omenjenega političnega procesa v nekdanji SFRJ, ki jo nekateri še vedno kujejo v zvezde. Nikoli več pa nisem po aretaciji videl družinskega prijatelja Angelova, ki je bil po prestani zaporni kazni izgnan iz Jugoslavije.

Mimogrede, v knjigi so objavljena tudi imena Udbašev, ki so sodelovali v tem procesu, lepo so opisani podtaknjeni in izmišljeni dokazi, celotni proces in tudi kopija pisma, ki ga je Cveta Stepanjan 22. avgusta 1988 poslala Milanu Kučanu, takratnemu predsedniku slovenske partije, v želji, da bi se ona in njen mož, ki je takrat prestajal kazen na Dobu, z njim srečala in ga zaprosila za pomoč. Nista bila uslišana.

Več pa si preberite v tej srhljivi knjigi, ki jo sam večkrat vzamem v roko in preberem kakšno poglavje. Tudi zato, da ne pozabim, v kakšni državi SFRJ in kakopak tudi takratni republiki Sloveniji smo nekoč pred demokratizacijo in osamosvojitvijo živeli.

The post Namig za branje: Igor Omerza: 1984 – Orwellovo leto Agopa Stepanjana appeared first on Slovenec.

Read Entire Article