Spanje je izjemno pomembno, saj vpliva na okrevanje, vendar ne le to. Pomanjkanje ustreznega spanca vodi v nepravilno delovanje telesa in posledično v zdravstvene težave. Zaradi pomanjkanja spanja lahko trpi ne le telo, temveč tudi psiha.

Nedvomno je zdrav spanec bistvenega pomena, vendar včasih, tudi če teoretično spimo dovolj dolgo, še vedno trpimo zaradi pomanjkanja spanja. In za tem se lahko skriva pomembna navada. Gre za to, kakšen položaj najpogosteje zavzamemo med spanjem. Veliko ljudi ima najljubši položaj, ki jim omogoča, da hitro in udobno zaspijo. Vendar pa vsi ti položaji ne prispevajo k dobremu zdravju. Kateri je še posebej škodljiv?

Najslabši položaj za spanje – je tisti, zaradi katerega ste budni

Položaj za zarodek

Položaj, ki je najmanj ugoden za zdravje, je embrionalni položaj (na boku, s pokrčenimi nogami), ki vodi do močne ukrivljenosti in bolečin v hrbtenici. V tem položaju sta tako vrat kot hrbet močno raztegnjena, kar jima ne koristi. Poleg tega se lahko, če v tem položaju ležite na desnem boku, pojavijo težave z delovanjem različnih organov. Ležanje na tej strani telesa poveča obremenitev srca, saj se aorta odcepi v levo, zato mora tekoča kri potovati od spodaj navzgor, s čimer se izniči načelo gravitacije. Poleg tega lahko želodec zaradi svoje oblike „vrne“ svojo vsebino v požiralnik, kar povzroča zgago. Poleg tega v tem položaju pritiska na trebušno slinavko in ovira njeno delovanje.

Spanje na trebuhu

Ljudje, ki običajno spijo na trebuhu, so zaradi nenaravnega položaja hrbtenice prav tako izpostavljeni tveganju za bolečine v hrbtu. Če radi spite na ta način, pritiskate tudi na trebušno prepono, kar povzroča plitvo dihanje. Druga negativna posledica spanja na trebuhu je, da vzglavnik pride v stik s sebumom, kozmetiko in bakterijami z vaše kože ali las, ki se ob naslednjem stiku vrnejo na vaš obraz. Posledično lahko pride do draženja kože obraza in nepravilnosti.

In kateri so zdravju najbolj prijazni položaji?

Spanje na hrbtu

Po ugotovitvah zdravnikov je zdravo spati na hrbtu, z rokami ob telesu in rahlo razkoračenimi nogami. Ta položaj zagotavlja sprostitev mišic in hrbtenice. Hkrati se izboljša krvni obtok, ne ustvarja se pritisk na notranje organe, v primeru želodčnega refluksa pa se prebavni sokovi ne vračajo. Vendar pa ležeči položaj ni priporočljiv pri smrčanju in spalni apneji. Če imate bolečine v hrbtu, je dobro, da si pod kolena namestite majhen vzglavnik, ki bo podpiral naravno poravnavo hrbtenice.

Spanje na levem boku

Prav tako je dobro, da ležite pokončno na boku, na levi strani telesa. Ljudje, ki med spanjem zavzamejo takšen položaj, imajo boljšo prebavo, saj želodčna vsebina ostane na mestu, hrana pa zaradi gravitacije lažje prehaja iz tankega v debelo črevo. Položaj telesa na levi strani z ravnim hrbtom olajša delovanje številnih organov in pomaga tudi pri težavah s smrčanjem ali spalno apnejo. Ta položaj lahko tudi olajša bolečine v vratu in hrbtu.

Izbira najboljšega položaja za spanje je odvisna od vaše teže, zdravja ali starosti. Pomembno je tudi, da je preprosto udoben in vam omogoča, da se zjutraj brez bolečin spočijete in vstanete iz postelje. Če ne spite najbolje in želite preizkusiti nov spalni položaj, bodite potrpežljivi. Za spremembo navade je potreben čas.

Sorodni članki: „Včasih je bilo treba spati v spalnici:

Spite na ta način. Zjutraj se zbudite brez bolečin v hrbtu

Metoda za boljši in daljši spanec. Triminutna „rutina“ bo pomagala vsakomur

Hvala, ker ste prebrali naš članek. Priporočamo vam, da .