ARTICLE AD
Na Srednji šoli za oblikovanje Maribor se dogajajo dogodki, ki zbujajo številna vprašanja o pravičnosti in odgovornosti vodstva. Ena od zaposlenih je prejela opomin pred odpovedjo zaradi domnevno napačno obračunanih treh evrov potnih stroškov, medtem ko je ravnateljica Nadja Jager Popović v preteklosti brez posledic nezakonito odpuščala in povzročila finančno škodo ter razkol med delavci. Se ponavlja vzorec selektivnega kaznovanja, kjer se tisti, ki opozorijo na nepravilnosti, znajdejo pod pritiskom?
Selektivno kaznovanje: opomin za tri evre, nelegitimna odpuščanja pa brez sankcij …
Eden najbolj absurdnih primerov, ki je dvignil veliko prahu, je opomin pred odpovedjo, ki ga je prejela ena od zaposlenih zaradi domnevno napačno obračunanih treh evrov potnih stroškov. Medtem pa ravnateljica sama povzroča bistveno večjo finančno škodo s spornimi odpuščanji zaposlenih, kjer so na sodiščih nastajali enormni sodni stroški, naknadno izplačilo plač in obresti, da pa ne govorimo o skrhanih odnosih med odnosom ravnatelj – kolektiv, te stroške pa krijemo mi davkoplačevalci.
Spomnimo …
Ravnateljica Srednje šole za oblikovanje Maribor Nadja Jager Popović se je že velikokrat leto znašla v soju medijskih žarometov, zaradi svojih vprašljivih potez. Leta 2019 so potekali protestni shodi, saj se je ravnateljica odločila, da bo na veliko odpuščala – v tistem času je odpustila tri zaposlene.
Leta 2021 je Višje delovno in socialno sodišče v Mariboru je odločilo, da je bila učiteljica Srednje šole za oblikovanje Maribor Cvetka Hojnik odpuščena nezakonito.
2020 je delovno sodišče v Mariboru presodilo, da je bila izredna odpoved, ki jo je 2019 prejel sindikalist in učitelj na Srednji šoli za oblikovanje Maribor Dejan Paska, nezakonita. Šola ga mora znova zaposliti, je takrat sklenilo sodišče. Tudi takrat so zaposleni anonimno za medije povedali, da gre za maščevanje ravnateljice.
Danes gre za obračun ravnateljice s predsednico volilne komisije, ki ni bila poslušna
Govorili smo z predsednico volilne komisije, ki je potrdila, ki je prejela opomin pred odpovedjo, da je seznanila svet zavoda z dogajanjem, več o zadevi pa ne želi govoriti, saj je trenutno tudi na bolniškem staležu.
Kot smo lahko izvedeli s strani nekdanjega člana sveta zavoda Boštjana Lesjaka, gre verjetno v tem primeru za obračun ravnateljice z predsednico volilne komisije, ki ni bila poslušna saj je v mesecu januarju večkrat opozorila svet zavoda, da ravnateljica dovoljuje in izvaja na šoli nezakonito. (več v jutrišnjem članku, kjer bomo vsa ta dejanja razkrili)
Torej ravnateljica, lahko brez sankcij povzročili škode za več deset tisoč evrov, sama pa izdaja opomine za nekaj evrov. A to še niti ni vse – ravnateljica je dovolila izvedbo nezakonitih volitev in jih celo podpirala, medtem ko je predsednica volilne komisije jasno podala stališče, da so nelegitimne. Torej lahko vidimo vzorec – ko nekdo od zaposlenih ravnateljico opozori na njene nepravilnost, se hitro maščuje.
Zahteva po odgovornosti in transparentnosti
Dogajanje na Srednji šoli za oblikovanje Maribor sproža številna vprašanja o odgovornosti vodstva v javnih izobraževalnih ustanovah. Kako je možno, da ravnateljica brez posledic povzroča finančno škodo šoli, hkrati pa se rigorozno kaznuje zaposlene za malenkosti? Ali bodo pristojne institucije ukrepale in zagotovile transparentnost ter pravičnost vodenja zavoda?
Na ravnateljico Nadjo Jager Popović smo naslovili več vprašanj, pa nam je odgovorila: Na tovrstna vprašanja ne bomo odgovarjali.”
Očitno ravnateljica pozablja, da je zaposlena v javnem zavodu in, da operira z več milijoni (cca. 3 milijoni) javnega, torej davkoplačevalskega denarja. Glede na to, da pa ne gre za njen denar pa morda ponovno računa, da bo sodne stroške zahteve poravnala kar šola, torej davkoplačevalci.
Spomnimo, da v Zakonu v medijih, v 147. členu zapišejo, da lahko pride do finančnih poledic, v primeru ne odgovarjanja na novinarska vprašanja:
(1) Z globo od 2.100 do 20.900 eurov se kaznuje za prekršek organ iz drugega odstavka 45. člena tega zakona, če mediju na zahtevo za dostop do informacije za medije ne da pisnega odgovora, ali bo na zahtevo odgovoril ali bo odgovor zavrnil, najpozneje do konca naslednjega delovnega dne od prejema zahteve ali če mediju ne da resničnih in celovitih informacij v dogovorjenem roku oziroma najpozneje v sedmih dneh po prejemu zahteve, pa bi na podlagi tega zakona to moral storiti (šesti odstavek 45. člena), ali če mediju nemudoma ne pošlje dodatnih pojasnil o zavrnilnem odgovoru iz četrtega odstavka 45. člena (osmi odstavek 45. člena).
(2) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek odgovorna oseba organa iz drugega odstavka 45. člena tega zakona, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo 250 eurov se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
The post Na Srednji šoli za oblikovanje opomin pred odpovedjo za 3 evre appeared first on Lokalec.si.