V živo iz Bele hiše: Trump spremenil pravila igre – kako bo to vplivalo na vašo denarnico?

22 hours ago 7
ARTICLE AD

V živo: Trumpova trgovinska revolucija pretresa svet – carine, strahovi in povračila v zraku

2. april 2025 je dan, ki si ga bodo zapomnili tako na Wall Streetu kot v Bruslju. Donald Trump ga je poimenoval “dan osvoboditve”. A svet ne diha lažje. Ravno nasprotno – diha hitreje, plitkeje, zaskrbljeno. ZDA uvajajo nove carine. Svet odgovarja. Mi spremljamo v živo.


Vrtnice, kamera in carine

Na pogled je bilo vse kot iz razglednice: vrt Bele hiše, popoldansko sonce, ameriške zastave. Potem pa Trump pred kamere. „To je dan osvoboditve za ameriško gospodarstvo. Od zdaj naprej bomo igrali po svojih pravilih.“

Kaj pomeni “igrati po svojih pravilih”? Trumpova administracija je razgrnila nov sveženj ukrepov: carine na skoraj ves uvoz. Od čokoladnih tablic iz Belgije do Toyot iz Japonske. Ni izjem. Samo številke. In tiste niso nizke.

„Koliko vi zaračunate nam, toliko bomo zaračunali mi vam,“ je dejal Trump že februarja. Zdaj je to postal zakon.


Zadnje informacije glede Trumpovih izjav

Trump speaking live momentarily. X Link:

Make America Wealthy Again! $SPY $SPX #QQQ #Markets https://t.co/WWUcqqtdSR

— Matt Walter (@LivinLrge) April 2, 2025

Najnovejše informacije glede Trumpovih carin in njihovih posledic vključujejo naslednje ključne točke:

1. Evropska unija pripravlja povračilne ukrepe:

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izjavila, da ima EU pripravljen močan načrt za povračilne ukrepe v primeru uvedbe ameriških carin. To vključuje uvedbo carin na ameriške izdelke v vrednosti približno 28 milijard dolarjev, med katerimi so jeklo, aluminij, tekstil, gospodinjski aparati in kmetijski proizvodi. 

2. Elon Musk naj bi zapustil vladno funkcijo:

Po poročanju medija Politico je predsednik Trump svojim sodelavcem zaupal, da bo Elon Musk kmalu odstopil s položaja v vladi. Musk trenutno vodi Oddelek za vladno učinkovitost (DOGE), vendar naj bi se zaradi nepredvidljivega vedenja umaknil iz javne službe in se osredotočil na svoje poslovne podvige.

3. Tehnološka industrija previdno optimistična glede carin:

Velika tehnološka podjetja, kot so Apple, Google in Meta, vidijo Trumpove carine kot potencialno priložnost za pogajanja o boljših trgovinskih pogojih, zlasti glede digitalnih davkov in regulacij, ki jih uvajajo tuje vlade. Vendar obstaja zaskrbljenost, da bi obsežne carine lahko negativno vplivale na prodajo in povečale stroške za potrošnike. 

Te informacije osvetljujejo kompleksnost in obseg posledic, ki jih imajo Trumpove carine na mednarodne odnose in globalno gospodarstvo.


Kako visoko skačejo nove carine?

V dokumentu, ki ga je objavila Bela hiša danes, v sredo zjutraj (1. april po lokalnem času), piše: “Uvozna carina bo znašala 10 %, z možnostjo povečanja na 25 % za ključne sektorje, kot so avtomobilska industrija, elektronika in jeklo.” (vir: whitehouse.gov)

Evropa je nemudoma dvignila obrv. „Evropa ima vsa orodja na mizi,“ je izjavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in dodala: „Ne bomo oklevali, če bo treba braniti evropske interese.“ (poroča El Pais, 2. april 2025)

EU: S pripravo povračilnih ukrepov so že končali

Po informacijah Wall Street Journala bo EU najprej udarila tam, kjer boli – viski, motorji, jadrnice. Do 50-odstotne carine. Drugi val bo še hujši, pravijo v Bruslju. Podrobnosti niso javne. A že dejstvo, da so v pripravljenosti, pove vse.

Hrvaški premier Andrej Plenković je jasno povedal: „Hrvaška se ne bo odzivala samostojno. To je skupna evropska pristojnost. Čakamo signal iz Bruslja.“ (navaja N1 Zagreb)

In Slovenija? Za zdaj tiho. A tiho pred nevihto. Po nekaterih neuradnih informacijah iz Ministrstva za gospodarstvo so že v teku analize, kateri slovenski izvozniki bi lahko bili prizadeti. Predvsem kovinska industrija, farmacija, celo vinarski sektor.


Zakaj ta poteza zdaj?

Vprašanje, ki si ga zastavljajo tudi analitiki. Trump je sicer ves mandat zagovarjal “America First”, a tako drastične poteze niso bile pričakovane – vsaj ne zdaj. Nekateri domnevajo, da gre za predvolilni manever. Drugi opozarjajo na porast kitajskega izvoza v Latinsko Ameriko in na ameriški jug.

„Trump vidi svet kot tekmo. Zmagaš ali izgubiš. Ni sredine,“ je komentiral ekonomist Robert Hockett za CNN International.


Potrošniki bodo prvi, ki bodo obremenjeni

Poceni izdelki? Pozabite. Kot poroča Time Magazine, bo nova carinska politika najbolj prizadela srednji in nižji sloj. Telefon? Dražji. Avto? Dražji. Celo električna zobna četka bo stala nekaj dolarjev (pri nas evrov) več.

In ne gre samo za denar. Gre za negotovost. Bo podjetje v Mengšu še lahko izvažalo rezervne dele za ameriške električne omarice? Kaj pa lak za nohte iz Španije? Kaj pa suha salama iz Piemonta?


Strah pred verižnicami, ki se bodo trgale

Kdo bo prvi popustil? Trump? EU? Kitajska?

Kitajska se že pripravlja na protiukrepe. Po poročanju South China Morning Post bo Peking uvedel “zrcalne carine” in dodatne administrativne omejitve za ameriška podjetja na kitajskem trgu. Kanada se ravno tako ne bo delala, da je nevtralna. „Ne bomo molčali,“ je dejal premier Justin Trudeau.


Kaj to pomeni za Slovenijo?

Mnogo več, kot se zdi na prvi pogled. Lani je Slovenija v ZDA izvozila za skoraj 800 milijonov evrov izdelkov (vir: SURS). Največ: farmacija, stroji, visoka tehnologija. Če pride do carin na te izdelke, bo prizadetih več kot 150 podjetij, ocenjuje Gospodarska zbornica Slovenije.

In kar je še huje – členice EU bodo verjetno uvedle dodatne carine na ameriške izdelke. Kaj to pomeni za lekarnarja v Novem mestu, ki je že zdaj v cenovnem primežu? Za podjetje iz Kranja, ki proizvaja medicinske senzorje?


Svet drsi proti novi dobi gospodarskega protekcionizma

Zgodovina uči. Leta 1930 so ZDA z zakonoma Smoot-Hawley uvedle visoke carine, kar je poglobilo veliko depresijo. Tudi zdaj mnogi opozarjajo, da globalna odvisnost pomeni, da nobena država ne more igrati solo.

Toda Trump ni Roosevelt. In leto 2025 ni leto 1930. Svet je drugačen. Hitrejši. Povezan. A hkrati ranljivejši. Vsaka carina je kot kamen v mehki mreži svetovnih trgovinskih poti.

Kot je zapisala New York Times kolumnistka Ana Swanson: „To ni le sprememba carinske politike. To je sprememba paradigme.“


Vprašanja, ki ostajajo odprta

Kaj bo z inflacijo? Bodo centralne banke reagirale? Kako bo na vse skupaj reagiral IMF? Bo EU vztrajala pri enotnem odgovoru ali bodo posamezne članice izstopile iz vrste?

Za zdaj spremljamo v živo. Po svetu – in tudi pri nas – vsi čakajo naslednjo potezo. In v tej partiji šaha so figure velike. A posledice bodo morda še večje.


Pripravil: N. Z.

Vir: Reuters, BBC, WSJ, El Pais, CNN, Time, NYT, SURS, N1

The post V živo iz Bele hiše: Trump spremenil pravila igre – kako bo to vplivalo na vašo denarnico? first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article