ARTICLE AD
Slovensko plavanje je v poolimpijski sezoni v rezultatski krizi. Vse to se odraža na reprezentanci in na svetovnem prvenstvu, ki se prihodnji konec tedna z vaterpolskimi tekmami začenja v Singapurju, bosta v bazenskem delu tekmovanja nastopala le Janja Šegel in Sašo Boškan, v daljinskem plavanju pa Špela Perše.
Še lani je Slovenija na svetovnem prvenstvu v Dohi nastopila z žensko štafeto, za katero se je borilo več plavalk Katja Fain, Neža Klančar, Janja Šegel in Hana Sekuti pa so si s finalom na 4 x 100 m prosto priplavale tudi olimpijski nastop v Parizu.
Finalist prvenstva je bil Peter John Stevens na 50 m prsno, ki pa v krovni zvezi ni našel podpore in decembra sklenil športno pot. Neža Klančar, dvakrat polfinalistka SP in kasneje finalistka olimpijskih iger, po več kot letu dni še vedno ni popolnoma sanirala poškodb. Športno pot sta med lanskimi reprezentanti na SP končala tudi Tara Vovk in Anže Ferše Eržen. Olimpijka Katja Fain pa nikakor ne najde prave izhoda iz rezultatske krize v zadnjih sezonah.
Manjka tudi Tjaša Pintar, ki si je na EP v Beogradu priborila štafetni nastop na OI. Lanski udeleženec SP Primož Šenica Pavletič je bil neuspešen v lovu na normo na 200 m hrbtno.
Prvo ime ekipe je tako dolgoletna reprezentantka Fužinarja Janja Šegel, ki si želi ponoviti lanski polfinale na 200 m prosto, prijavljene ima tudi nastope na 100 m prosto ter 50 in 100 m hrbtno.
“Z rezultati se dvigujem, priprave so bile res v redu, še vedno pa sem nekako v polnem treningu. Ko se bom malo spočila, verjamem, da je dober izid dosegljiv. Največ si seveda obetam od nastopa na 200 m kravl,” je povedala ravenska olimpijka.
Kot pravi, je bila poolimpijska sezona tudi čas za malo eksperimentiranja, zato se je poskušala v hrbtnem plavanju, a nato disciplino 200 m prosto spet postavila na prvo mesto. “Svojo paradno disciplino sem trenirala malo manj, zato si osebnega rekorda ne upam napovedati. Pomembna bo uvrstitev. V vseh ostalih disciplinah pa bi se osebnemu rekordu rada vsaj približala.”
Kot še dodaja, bi si na SP Želela večjo ekipo. “S Sašotom se dobro razumeva, seveda pa mi bo manjkala ženska družba in dobro vzdušje. Ampak kaj naj. Na izid to pravega vpliva nima.”
Sašo Boškan je mejnik v karieri dosegel z lanskim olimpijskim nastopom. Letos juniaj je temu dodal kolajno z evropskega prvenstva do 23 let v Šamorinu na Slovaškem. Na 400 m prosto je bil bronast, ob tem pa dosegel nov slovenski rekord 3:49,26. Na SP napoveduje napad na nov rekordni dosežek.
“Vrhunec forme s trenerjem načrtujeva za SP. Na Slovaškem sem si z dobrim izidom priplaval močnejšo predtekmovalno skupino na SP, kar mi omogoča tudi napad na še boljši izid ,” pravi Boškan.
“Sem tipičen plavalec, ki si želi močne tekmece. Že vso kariero rad lovim hitrejše od sebe. Pomagajo mi, da med tekmo držim višji tempo, na zadnjih 100 metrih pa nato napadem in to mi kar uspeva,” je še dodal Boškan, ki bo nastopil še na 200 m prosto, iz birokratskih razlogov pa je ostal brez tekme na 800 metrski razdalji.
Malo manj optimističen je v zvezi z novimi rekordnimi dosežki njegov trener Luka Berdajs. “Sašo nedvomno lahko doseže tudi nov rekord, a bo to treba plavati že v kvalifikacijah. Za nameček je bila tekma na Slovaškem tista, ki se mu je res lepo izšla, prvič v karieri pa se je boril za kolajno na veliki tekmi. Težko bo že zdaj preseči doseženo, vsekakor pa to ob primerni dnevni formi zmore.”
Berdajsu pa je zelo žal, da je njegov varovanec ostal brez tekme na 800 m prosto, ki naj bi postala ena od njegovih glavnih disciplin v prihodnje. “To bi bila zanj ekstremno pomembna izkušnja. Tekem na takšni ravni se ponuja zelo malo.”