ARTICLE AD
STA povzema javne objave nekaterih podjetij in druge informacije iz poslovnega okolja.
Direkcija tudi v drugo brez izbora izvajalca za nadgradnjo železniške postaje Krško
Direkcija RS za infrastrukturo tudi v drugem poskusu ni oddala javnega naročila za izvedbo gradbenih del v okviru projekta nadgradnje proge državna meja-Dobova-Zidani Most na območju Krškega. Že marca je na prvem naročilu kot previsoki zavrnila ponudbi Pomgrada in konzorcija podjetij CGP, SŽ-Železničarsko gradbeno podjetje in GH Holding. Maja je nato direkcija objavila novo naročilo, prejelo pa je le ponudbo konzorcija CGP, SŽ-Železničarsko gradbeno podjetje in GH Holding, njena višina je bila malenkost manj kot 37 milijonov evrov brez davka oz. skoraj 45,1 milijona evrov z davkom. Tudi ta ponudba presega zagotovljena sredstva, ki so 38,3 milijona evrov, je razvidno s portala javnih naročil. Projekt sicer v osnovi pomeni nadgradnjo postaje Krško, zanj je direkcija že pridobila približno 50-odstotno kohezijsko sofinanciranje. Gre za enega od projektov v sklopu obnove proge med železniškim križiščem v Zidanem Mostu in mejo s Hrvaško. Naslednja naj bi bila na vrsti nadgradnja postaje Sevnica.
Nadhoda nad severno ljubljansko obvoznico bosta zamenjala V3 in Markomark Nival
Mestna občina Ljubljana je na javnem naročilu za zamenjavo dotrajanih nadhodov nad severno ljubljansko obvoznico v podaljšku Gotske in Ledarske ulice izbrala ponudbo podjetij V3 in Markomark Nival, je razvidno s portala javnih naročil. Dela bi podjetji izvedli za nekaj več kot 5,6 milijona evrov z davkom. Projektanti so ugotovili, da je stanje obeh nadhodov na območju zgornje Šiške oz. Kosez, ki sta drug od drugega oddaljena nekaj manj kot 600 metrov, tako slabo, da ju ni smiselno sanirati, temveč ju je treba čim prej zamenjati, je nedavno poročal Dnevnik. Odstranitev starih nadhodov in gradnja novih bosta po načrtih potekali sočasno, promet po obvoznici pa bo v času del večinoma potekal pod delnimi zaporami oziroma po zoženih prometnih pasovih. Občina pri projektu sodeluje in si stroške deli z Darsom. Na ta način sta partnerja že prenovila nadvoze Podutiške, Dunajske in Ižanske ceste nad ljubljansko obvoznico.
Colarič bo na skupščini zastopal skoraj desetino delničarjev Krke
Predsednik uprave Krke Jože Colarič je v okviru zbiranja pooblastil delničarjev za glasovanje na četrtkovi skupščini pridobil skupaj 3.054.438 neposrednih in posrednih glasovalnih pravic, kar predstavlja 9,31 odstotka glasovalnih pravic. Po skupščini se mu bo delež glasovalnih pravic vrnil na prejšnje stanje, to je na 0,07 odstotka, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz Krke. Na dnevnem redu skupščine je med drugim glasovanje o delitvi bilančnega dobička, in sicer naj bi Krka letos izplačala dividende v višini 8,25 evra bruto, kar je deset odstotkov več kot lani.
Nadzorniki Uniorja pregledali poslovanje programa strojegradnje
Nadzorni svet družbe Unior iz Zreč je na torkovi seji obravnaval poročilo o pregledu poslovanja programa strojegradnje v obdobju od leta 2018 do leta 2024, ki se ga je lani odločil postopoma ukiniti. Upravo družbe je zadolžil za nadaljnje aktivnosti in ukrepe, so iz Uniorja sporočili prek spletnih strani Ljubljanske borze. Obrat v katerem je zaposlenih 155 delavcev, že nekaj let posluje z izgubo, ki se povečuje, novih projektov pa ni, je ob odločitvi za njegovo zaprtje konec lanskega leta pojasnil predsednik uprave Uniorja Robert Vuga.
Vodstvo Term Olimia predlaga izplačilo šestine bilančnega dobička državnim lastnikom
Uprava družbe Terme Olimia, ki v Podčetrtku upravlja z zdraviliško-turističnim kompleksom, je za 25. julij sklicala skupščino. Na njej se bodo lastniki, poleg države z neposrednim 67-odstotnim deležem sta to še Kapitalska družba s skoraj 25-odstotnim in Slovenski državni holding z osemodstotnim, seznanili z lanskim poslovanjem. Po predlogu uprave bi od 7,3 milijona evrov bilančnega dobička ob koncu 2024 za izplačilo delničarjem namenili nekaj več kot 1,2 milijona evrov. Preostanek bi ostal nerazporejen, je objave na Ajpesu. Lastniki bodo imenovali tudi nove predstavnike kapitala v nadzornem svetu.
Lek izdal trajnostno poročilo za leto 2024
Farmacevtska družba Lek, članica skupine Sandoz, je izdala trajnostno poročilo za leto 2024, v katerem prikazuje svoj napredek na ekonomskem, okoljskem in družbenem področju. To je Lekovo 15. trajnostno poročilo, v njem pa piše, da družba po osredotočenju na visoko kakovostna generična in podobna biološka zdravila širi proizvodno in razvojno dejavnost, izvaja obsežne naložbe ter zaposluje. “Naši strokovnjaki so zelo dejavno prispevali k opredelitvi Sandozovih ključnih vidikov okoljske trajnosti ter skupnih poti do ogljične nevtralnosti in nadaljnjega zniževanja vplivov na okolje. V vseh timih zaznavamo zanimanje in zavzeto delovanje za vzdržen razvoj,” je izpostavil glavni izvršni direktor Leka in predsednik Sandoza Slovenija Gregor Makuc.
Cetis izstopil iz švicarske družbe Cetis Swiss
Cetis je 13. junija švicarski družbi Raunach Consulting prodal 200 delnic družbe Cetis Swiss, kar predstavlja 20 odstotkov osnovnega kapitala te družbe. Po prodaji delnic Cetis v družbi Cetis Swiss nima nobene delnice več. Družba Raunach Consulting se je zavezala, da bo ime družbe Cestis Swiss spremenila na način, da ime družbe ne bo več vsebovalo besede Cetis, so iz celjske družbe sporočili prek spletnih strani Ljubljanske borze.
Na spletnem seminarju o krepitvi sodelovanja med Slovenijo in Avstralijo na področju vesoljske industrije
Slovenska vesoljska pisarna, ki deluje v okviru ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, je v sodelovanju z avstralsko vesoljsko agencijo Asa danes organizirala spletni seminar. Na njem so se predstavila slovenska podjetja, ki želijo sodelovati z Avstralijo, ter avstralska podjetja, ki vidijo potencial v sodelovanju s slovenskim vesoljskim sektorjem. Iz Slovenije so s predstavitvami med drugim sodelovali podjetja PEK Automotive, Balmar, Žust-AL, Skylabs, Tekstina in Tech4meat; Kemijski inštitut ter ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko ter za računalništvo in informatiko. Iz Avstralije so sodelovala podjetja FoodiQ, ILaunch Trailblazer in Hypersonix, so sporočili z gospodarskega ministrstva.
V Ljubljani prihodnji teden slovensko-srbski poslovni forum
Javna agencija Spirit Slovenija bo v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Srbije v sredo, 16. julija, v Ljubljani pripravila slovensko-srbski poslovni forum, na katerem se bodo osredotočili na možnosti skupnega nastopa slovenskih in srbskih podjetij na tretjih trgih. Slovenija in Srbija sta izvozno usmerjeni državi, vendar se obe soočata z omejenimi proizvodnimi zmogljivostmi ter konkurenco večjih držav. Cilj poslovnega foruma je prepoznati skupne interese, možnosti partnerstev ter konkretne sektorje, kjer lahko podjetja iz Slovenije in Srbije s povezovanjem znanja in virov učinkoviteje nastopajo na tretjih trgih, so pojasnili v Spiritu.
Podjetjem za pridobivanje izvoznih dovoljenj za redke zemlje iz Kitajske v pomoč novo informacijsko orodje
Evropska komisija je v pomoč podjetjem, ki imajo težave s pridobivanjem izvoznih dovoljenj za izvoz redkih zemelj in povezanih proizvodov iz Kitajske, oblikovala začasno informacijsko orodje, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Podjetja morajo za dostop do informacijskega orodja (v angleščini) pridobiti EU Login račun. Morebitne tehnične težave v zvezi z uporabo orodja bo reševala Evropska komisija preko enotne točke. Na ministrstvu podjetja vabijo, da o odprtih zadevah obvestijo tudi njih na naslov eutrade.mgts@gov.si.
Rekordna udeležba v Fursovem projektu davčnega opismenjevanja mladih
Z namenom ozaveščanja mladih o pomenu plačevanja davkov je Finančna uprava RS (Furs) v šolskem letu 2024/25 enajstič izvajala projekt davčnega opismenjevanja mladih. Sodelovalo je 142 šol, kar je največ do sedaj in 41 odstotkov več kot leto prej, so sporočili iz Fursa. Število mladih, ki so poslušali predavanja, se je povečalo za 64 odstotkov na prav tako rekordnih 11.392. Na Fursu opažajo, da se je skozi celotno obdobje izvajanja projekta odnos do pomena davkov za družbo povečal.