Na Gorenjskem nadaljujejo prizadevanja za vključevanje sladkovodnih rib v prehrano

4 hours ago 13
ARTICLE AD

Jezeršek gostinstvo, Zavod za turizem Cerklje, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije – Zavod Kranj in ribogojnica Vodomec po uspehu dosedanjih projektov nadaljujejo prizadevanja za povečanje uporabe lokalno pridelanih rib v prehrani. Danes so na Zgornjem Brniku predstavili nov projekt Ribja avantura: od narave do mize.

Kot ugotavljajo partnerji projekta, je v Sloveniji potencial akvakulture premalo izkoriščen, kar vodi v omejeno razumevanje trajnostnega ribogojstva, nezadostno vključenost lokalnih skupnosti in pomanjkanje inovativnih pristopov k trajnostni prehrani.

V dvoletnem projektu, ki ga sofinancira Evropski sklad za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo, bodo vzpostavili sodelovanje z več javnimi in zasebnimi organizacijami ter institucijami. Med sodelujočimi bodo osnovne šole v regiji, družinski centri, domovi starejših, ribogojci in lokalne organizacije.

Ker projekt izpostavlja pomen lokalno pridelane ribe v prehrani, bodo med drugim razvili nove ribje jedi in izvedli kulinarične delavnice. Eno takšnih je tudi na današnjem uvodnem dogodku, ki so se ga udeležili strokovnjaki, ribogojci in predstavniki različnih zavodov, izvedel kuharski mojster Luka Jezeršek.

Kot je povedal, je sladkovodna riba živilo, ki ga uporabnik lahko dobi neposredno pri ribogojcu. Natančno ve, v kakšni vodi je bila vzrejena in s čim hranjena. Tudi če jo kupi pri posredniku, je za gojeno sladkovodno ribo zagotovljena sledljivost, kar pa ne velja vedno za druge vrste mesa in za morske ribe.

Gojene sladkovodne ribe so torej kakovostna hrana, vendar jih ljudje ne pripravljajo velikokrat, saj jih skrbi priprava, ugotavlja Jezeršek. Ta strah tudi razume, saj nas o ribah nihče ni podučil, nam predstavil, kako jih pravilno speči, kaj šele sfilirati. “Zato se pojavljajo strahovi glede koščic in z oddelka rib se zelo hitro prestavimo na oddelek mesa,” je pojasnil.

Ljudem bi zato rad približal pripravo sladkovodnih rib. Posebej si želi, da bi jih več uporabljali tudi v javnih zavodih, kakršni so vrtci, šole ali domovi starostnikov, ter v menzah. V okviru projekta bodo zato razvijali nove recepte in organizirali delavnice priprave ribjih jedi. Slednje so bile tudi v okviru prejšnjega projekta zelo dobro obiskane.

Kot je dejala Nataša Ropotar iz podjetja Jezeršek gostinstvo, Gorenjska res ni tako prepoznana po ribah kot Primorska, vendar pa dejansko ponuja odlične pogoje za sladkovodne ribe. “Ribogojci z našega območja niso poznani le po Sloveniji, ampak tudi širše,” je izpostavila. Zato se ji zdi smiselno, da na Gorenjskem izkoristimo to odlično sestavino.

V okviru projekta bodo, kot so pojasnili Zavodu za turizem Cerklje, pripravili tudi virtualno tematsko pot Ribja avantura, ki bo obiskovalcem vseh starosti na zanimiv in poučen način približala pomen gojenja rib in ribolova. Skozi interaktivno doživetje bodo udeleženci spoznali celoten proces od narave do mize, ter se osveščali o pomenu trajnostnega pristopa k ribogojstvu in lokalni prehrani.

Read Entire Article