ARTICLE AD BOX
Musk v Beli hiši: Amerika mora ostati plačilno sposobna
V Ovalni pisarni Bele hiše sta se pred novinarji pojavila ameriški predsednik Donald Trump in izvršni direktor Tesle in SpaceX-a Elon Musk. Osrednja tema njunega nastopa je bila nova pobuda za zmanjšanje stroškov zvezne vlade, ki jo vodi Ministrstvo za vladno učinkovitost (DOGE). Trump je ob tej priložnosti podpisal izvršni ukaz, ki določa nove smernice za delovanje zveznih agencij v okviru programa, katerega cilj je, po besedah obeh, zmanjšanje čezmerne vladne porabe in povečanje učinkovitosti delovanja državnega aparata.
Po Trumpovih besedah je pobuda že odkrila “milijarde in milijarde dolarjev zapravljenega denarja, goljufij in zlorab”. Dodal je, da bi končna ocena prihrankov lahko dosegla “blizu bilijona dolarjev”. Kljub tem številkam ni bilo podanih konkretnih podatkov ali metodologije, kako sta Trump in Musk prišla do teh ocen.
Reforma zvezne delovne sile
Podpisani izvršni ukaz določa konkretne ukrepe za zmanjšanje obsega zvezne administracije. Vodje vladnih agencij morajo po novem “nemudoma začeti s pripravami na množično zmanjšanje števila zaposlenih”. Dokument sicer ne določa natančnega števila delovnih mest, ki bodo ukinjena.
Hkrati ukaz prinaša nove smernice za zaposlovanje v zvezni vladi. Po novem lahko vsaka agencija zaposli enega novega uslužbenca šele potem, ko zapustijo službo štirje obstoječi zaposleni. Vse nove zaposlitve bodo morale biti odobrene s strani posebne ekipe v okviru DOGE.
Omejitve zaposlovanja se ne bodo uporabljale za vojaško osebje ter določene položaje v sektorjih nacionalne varnosti, domovinske varnosti in javne varnosti, piše Index. Kljub tem izjemam ostaja odprto vprašanje, kako bodo te spremembe vplivale na delovanje številnih državnih služb, ki zagotavljajo ključne javne storitve.
Pravne ovire in sodni izzivi
Trump in Musk sta se v nadaljevanju srečanja odzvala tudi na kritike glede ustavnosti in zakonitosti pobude DOGE. Zvezna sodišča so že sprejela več odločitev, ki so omejile delovanje DOGE, vključno z odločitvijo, ki pobudi preprečuje dostop do občutljivih finančnih informacij zveznih agencij. Prav tako je sodnik v Rhode Islandu odločil, da vlada ni v celoti upoštevala sodne odredbe o začasni ustavitvi plačil za določene programe.
Na vprašanje o teh sodnih izzivih je Trump zatrdil, da bo njegova administracija spoštovala sodne odločitve. “Vedno spoštujem odločitve sodišča. Vedno. In pritožili se bomo,” je dejal.