Možganska kap: ta nevaren ‘zdravilni trik’ s spleta lahko ubije – preberite, preden bo prepozno

4 hours ago 8
ARTICLE AD

SLOVENIJA – Po Facebooku in drugih družbenih omrežjih se je razplamtela prava poplava “dobronamernih” nasvetov. Eden najbolj zaskrbljujočih: da lahko ob možganski kapi človeka rešimo, če mu z iglo prebodemo prste. Pa to res drži? Ne. In lahko stane življenje.


“Metoda”, ki lahko vzame dragocene minute – in upanje

Vse skupaj se je začelo z objavo, ki je v nekaj dneh dobila na tisoče delitev. Avtorica svetuje: če kdo doživi možgansko kap, ga ne premikajte – ampak sterilizirajte šivanko (ali iglo), prebodite vse prste in pustite, da iz njih kaplja kri.

Strokovnjaki? So si enotni – to je nevarno.

Kot je zapisala ena od komentatork, ki je sama preživela možgansko kap: “Če je strdek, ki potuje proti možganom, kaj ti bo puščanje krvi? Sem preživela kap samo zaradi hitrega ukrepanja zdravnikov, ker so mi razbili strdek, vsaka minuta je bila dragocena.”

In takih opozoril ni malo. “Bolnika s kapjo čim prej do bolnice in ne izgubljati časa s puščanjem krvi kot v srednjem veku,” je zapisal drug uporabnik.

Panika. Zmeda. Nepravilni odzivi. To so posledice širjenja takšnih nasvetov.


Kaj o tem pravi medicina? Brez olepševanja: nič dobrega.

Najprej – možganska kap je medicinska nujnost prve kategorije. Ne šala. Ne čudežno zdravljiva stvar.

Po podatkih Društva za zdravljenje srca in ožilja Slovenije (sporočilo za medije ob svetovnem dnevu možganske kapi 2017) velja preprost test GROM:

  • G – govor je zmeden, oseba težko govori.
  • R – roka je ohromljena ali oslabela.
  • O – obraz postane nesimetričen (povešen ustni kot).
  • M – minuta. TAKOJ pokličite 112.

In še to – čas je ključnega pomena. “Mojega moža je zadela kap ponoči. Takoj sem poklicala rešilca, bil je v bolnici v manj kot 30 minutah in zaradi pravočasnega zdravljenja danes normalno funkcionira,” je zapisala ena uporabnica.

Zakaj je hitrost tako pomembna? Ker se pri večini kapi v možganih pojavi strdek, ki zapre pretok krvi. Edino zdravilo v prvih urah je tromboliza – zdravilo, ki raztopi strdek (poroča Mayo Clinic).

In zdaj iskreno – nobena igla, nobeno puščanje krvi pri tem ne pomaga.


Zakaj je “zbadanje prstov” celo nevarno?

Če koga doleti kap, je zadnje, kar potrebuje, dodatna krvavitev.

Pa še nekaj: če človek jemlje zdravila za redčenje krvi (pa jih veliko starejših), lahko majhna rana hitro postane velika težava. In to brez kakršnegakoli pozitivnega učinka.

Eden od komentatorjev je cinično, a precej resnično pripomnil: “Če nimate igle, lahko kar z nožem puščate kri? Bedarije!”

Pa ne gre samo za smeh. Gre za resnično nevarnost – infekcij, izgube časa, in kar je najhujše, izgube življenja.


Od kod ta mit – in zakaj se tako nevarno širi?

Ta zgodba ima korenine v napačnih interpretacijah tradicionalne kitajske medicine. A pozor – niti sodobna tradicionalna kitajska medicina ne svetuje prebadanja prstov kot prve pomoči pri možganski kapi. (Potrjuje World Journal of Traditional Chinese Medicine.)

Takšna “modrost” se je razširila predvsem prek verižnih pisem in lažnih zdravstvenih nasvetov na spletu. Tokrat je spet našla plodna tla – predvsem med starejšimi uporabniki Facebooka, kjer hitro dobi tisoče delitev.

In čeprav se komu zdi: “Pa saj ne škodi…” – žal ni res. Lahko stane življenje.

Kot opozarja eden izmed uporabnikov: “Če zaradi tega umre človek, je to lahko kaznivo dejanje. Vsak, ki širi lažne zdravstvene nasvete, je lahko odgovoren.”

Pa še nekaj – v Sloveniji, natančneje v primerih prve pomoči, velja strogo pravilo: nepooblaščeno izvajanje invazivnih posegov na drugih osebah je kaznivo dejanje. (Kazenski zakonik Republike Slovenije, KZ-1.)


Kaj torej narediti ob možganski kapi – brez zmede, brez igel?

  • TAKOJ pokličite 112. (Ne “čez 5 minut”, ne “ko vidimo, če bo bolje”. Takoj.)
  • Ostanite z osebo. Jo mirite. Ne dajajte ji hrane ali pijače.
  • Če je pri zavesti, jo poskusite namestiti v polsedeč položaj.
  • Če izgubi zavest, jo namestite v bočni položaj, da preprečite zadušitev.
  • Ne premikajte je, če to ni nujno (požar, nevarnost eksplozije…).

Ko reševalci pridejo – jim povejte čim več: kdaj so se začeli simptomi, kakšni so bili, ali oseba jemlje zdravila (predvsem za redčenje krvi). Čas je ključen.

Ali kot je zapisala ena izmed komentatork: “V tistem trenutku šteje vsaka minuta. Edino pravilno je takoj poklicati reševalce, ne pa prebadati prste.”


Zdravje ni področje za eksperimente

Čeprav nasveti, ki krožijo po Facebooku, pogosto prihajajo iz dobrih namenov – so lahko včasih nevarnejši kot tišina.

Ko gre za možgansko kap, ni prostora za “domače eksperimente”. Ni prostora za “mogoče bo pomagalo”. Samo hitro ukrepanje, strokovna medicinska pomoč – in nič drugega.

Če torej kdaj naletite na takšno objavo? Naj bo vaš prvi instinkt: NE deliti naprej. Ampak klikniti na nekaj drugega. In če koga res doleti kap?

Samo ena prava stvar obstaja. 112. TAKOJ.


Pripravil: N. Z.

Vir:
  • Društvo za zdravljenje srca in ožilja Slovenije (GROM test)
  • Mayo Clinic (tromboliza, zdravljenje možganske kapi)
  • World Journal of Traditional Chinese Medicine (o napačnih interpretacijah tradicionalne kitajske medicine)
  • Kazenski zakonik Republike Slovenije (KZ-1, kazenska odgovornost za nepooblaščene posege)

The post Možganska kap: ta nevaren ‘zdravilni trik’ s spleta lahko ubije – preberite, preden bo prepozno first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article