Mosor pri Splitu: svežina, razgled in tišina nad Dalmacijo

6 hours ago 13
ARTICLE AD

Split in okolica slovijo po sončnih plažah, kristalni vodi in dalmatinskem vrvežu. A le redki vedo, da se tik nad to turistično vročico dviga svet popolne tišine, sence in razgledov, ki vzamejo sapo. Mosor, gorski masiv vzhodno od Splita, vabi vse, ki bi si radi poletne dni ob morju popestrili z enodnevnim pohodom.

Hribi nad morjem, ki ponujajo še kaj več kot le razgled

Čeprav Split vsak dan privablja množice, je dovolj, da se od obale umaknete za 15 kilometrov, pa boste vstopili v povsem drug svet. Kamen, borovci, planinske poti in gorski zrak vas čakajo že pri Gornjem Sitnu, izhodišču za pot na najvišje vrhove Mosorja. Tu ni trgovin s spominki, ni koktajlov in ležalnikov – a je tišina, ki jo motijo le črički, in panorame, ki segajo od Biokova do otoka Hvara.

Mosor, Kaštelanski zaliv, SplitMosor, Kaštelanski zaliv, Split

Kako priti do Mosorja in kam se splača usmeriti

Izhodišče, dostop in možnosti za parkiranje

Najlažji dostop do Mosorja je iz vasi Gornje Sitno, kamor vas vodi lokalna cesta iz Splita preko Žrnovnice. Do Gornjega Sitna se lahko pripeljete z avtomobilom, parkiranje je možno na manjšem urejenem prostoru blizu Planinskega doma Umberto Girometta. Do tja boste iz Splita potrebovali približno pol ure vožnje.

Avtobusna povezava obstaja, a je redka in manj zanesljiva. Za večino pohodnikov je zato lastni prevoz ali dogovorjeni taksi najprimernejša izbira. Gornje Sitno leži na nadmorski višini približno 650 metrov, kar pomeni, da že na izhodišču zapustite sredozemski vroč zrak in stopite v hladnejšo, bolj gorsko atmosfero.

Planinski dom Umberto Girometta

Ena izmed najbolj priljubljenih točk na Mosorju je planinski dom Umberto Girometta, ki stoji na višini 868 metrov. Do njega vodi označena pot, ki jo zmore vsak povprečno pripravljen pohodnik v dobri uri hoje. Dom je odprt večino vikendov in praznikov ter nudi osnovno planinsko gostinsko ponudbo – juhe, enolončnice, hladne pijače in prijazno postrežbo.

Točka je primerna za družine, rekreativce in vse, ki iščejo lažji pohod z bogatim razgledom in možnostjo počitka. Izpred doma se vidi celotna splitska riviera, otoki, pa tudi notranjost Dalmacije.

Vzpon na vrhove Mosorja

Veliki Kabal, razgledna točka Dalmacije

Najvišji vrh Mosorja je Veliki Kabal (1339 m), do katerega vodi označena planinska pot iz Planinskega doma. Pot poteka večinoma po grebenu in ponuja razglede na obe strani masiva – proti morju in proti dalmatinskemu zaledju.

Vzpon je razmeroma zahteven in traja približno dve uri. Potrebna je osnovna kondicija in dobra obutev, saj teren vključuje skalnate prehode, izpostavljene odseke in del poti brez sence. Nagovorjenim pohodnikom ponuja občutek popolne svobode in naravne veličine.

Kontejner na Mosoru – planinska bivak točka

Na poti proti vrhovom je postavljen kontejnerski bivak, ki nudi zasilno zavetje v primeru nenadne spremembe vremena ali za tiste, ki se odločijo prespati. Gre za urejeno točko, ki pa ne ponuja klasične planinske postrežbe. Uporabna je predvsem za izkušene pohodnike, ki Mosor prehodijo kot del širše poti čez Dinarsko gorstvo.

Manj znane poti in brezpotja

Mosor skriva tudi manj obiskane kotičke, kamor zahajajo domačini in izkušeni pohodniki. Pot iz Donjega Sitna, plezalni dostop iz Podstrane, prehodi do vrha Ljubljan ali travnata planota Dubrava – vse to so poti, ki niso del glavnih označenih tras, a ponujajo več samote in pristnega stika z naravo.

Mosor, SplitMosor, Split

Vremenske in sezonske posebnosti Mosorja

Poleti zgodaj, pozimi previdno

Mosor je najbolj primeren za obisk spomladi in jeseni, a tudi poleti ponuja zanimivo zatočišče pred vročino. Vendar ne v opoldanski pripeki. Pohod naj se začne čim prej zjutraj, saj je senca redka, sonce pa močno že ob 9. uri.

Zimski vzponi so rezervirani za bolj izkušene, saj se Mosor hitro pokrije s snegom in postane spolzek. Veter je lahko močan in neprijeten, megla pa hitro zmanjša vidljivost. V takih razmerah se priporoča popolna oprema in dobro poznavanje terena.

Oprema in priprava

Na Mosorju ni vodnih virov – zato s seboj vzemite dovolj tekočine (vsaj 2 litra na osebo). Obutev naj bo trdna, z oprijemom. Kapa in sončna očala so nujna, prav tako zaščita pred soncem. Telefonski signal je v večini območja dober, a niha. Priporočljiva je uporaba GPS aplikacij z offline zemljevidi, saj so markacije na nekaterih mestih obledele.

Zakaj Mosor?

Prostor z zgodbo in domačinskim utripom

Mosor ni turistični magnet. Njegova vrednost ni v urejenih razglednih točkah ali foto kotičkih za Instagram. Je prostor, kamor domačini pobegnejo pred mestom. V planinskem domu boste srečali pohodnike, ki že desetletja vsako nedeljo hodijo na isto pot. Povezava med Splitom in Mosorjem je posebna – gre za navezo narave in mesta, ki se poznata dolgo in spoštljivo.

Trening in duhovni mir hkrati

Za mnoge prebivalce Splita je Mosor tudi naravni fitnes. A tisto, kar ostane najbolj v spominu, je tišina. Vetrovna, kamnita, sončna. Mosor je hrib, kjer telefon utihne, umirijo se misli in vsak korak pomeni korak k notranjemu miru.

Objava Mosor pri Splitu: svežina, razgled in tišina nad Dalmacijo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article