ARTICLE AD BOX
Mali »križanec« Opel Mokka je v prodaji v nekoliko prenovljeni izdaji, kar mu bo podaljšalo življenjsko dobo še za nekaj let. Oblikovna posebnega razloga za kakšne drastične spremembe niti ni bilo, v pogonskem vidiku pa je se poenotil z drugimi modeli istega koncerna.
Osvežitev zunanjosti najbolj zaznamu je nova, povsem črna »maska« s svetlobnim podpisom in novim znakom Opel (strelo), tudi znotraj je nekaj sprememb, toda večje prinaša tehnologija. Denimo nov infozabavni sistem, z glasovnim upravljanje, »odgovarjalnikom« ChatGPT, posodobitvami po mobilnem omrežju in brezžično povezavo s pametnim telefonom ter 180-stopinjsko kamero za boljši pogled med vožnjo vzvratno. Na voljo so tudi matrični žarometi LED.
Dimenzijsko se avto ni spremenil, dolg je 4,15 m in nudi 350 ali 310 l prtljažnika (druga vrednost velja za električno različico). Mokka vsekakor ostaja avtomobil, najbolj primeren za pare, morda tudi kot vsakdanji »prevoznik« za tri- ali štiričlansko družino, nikakor pa ne more nastopati v vlogi glavnega družinskega vozila.
Pri pogonu se je mogoče odločiti za povsem bencinsko, (blago) hibridno ali električno možnost. Pri prvi, kjer nastopa znani 1,2-litrski prisilno polnjeni trivaljni motor s 100 ali 96 kW (136 oz. 130 KM), je na voljo tudi šeststopenjski ročni menjalnik – v tej kombinaciji je moč malenkostno večja –, a poleg njega še 8-stopenjski samodejni. Naslednji nivo je hibridna različica na osnovi enakega motorja (s 100 kW), po novem z verigo namesto jermena, kjer pomaga še elektromotor z 21 kW, integriran v šeststopenjski samodejni menjalnik.
Tretja možnost je električna izvedba. Ta je prešla na pogonski sklop, ki so ga pred tem že dobili mnogi drugi modeli iz skupine Stellantis. Konkretno to pomeni baterijo z večjo kapaciteto, 51 kWh neto (54 kWh bruto), in močnejši (ter varčnejši) motor s 115 kW (156 KM), s tem pa doseg dobrih 400 km po testiranju WLTP namesto prejšnjih manj kot 350 km. Hitrejše je tudi polnjenje na enosmernem toku, četudi najvišja moč ostaja 100 kW, vendar je krivulja bistveno boljša. Žal je še vedno serijsko vgrajeno zgolj enofazno polnjenje na izmeničnem toku, kar je dokaj neuporabno, zato vsekakor priporočam doplačilo 420 evrov za trifazni polnilnik in upam, da bodo tudi trgovci na zalogo naročali izključno tako opremljene Mokke. Zanimiva je tudi različna strategija posameznih znamk v koncernu, kajti Citroen ali Peugeot denimo ponujata trifazno polnjenje v osnovni opremi.
Cene se (za opremo Edition) začnejo pri 21.990 evrih, v kolikor kupec za način plačila izbere financiranje (lizing), dobi 1.300 evrov popusta. Drugi nivo opreme GS je dražji zgolj 1.200 evrov, a med drugim prinese, dodatno zatemnjena stekla, črno streho, nekaj okrasja, ambientalno osvetlitev, voznikov naslon za roke, priključke USB, omenjeno kamero, zagon brez ključa in aluminijasta platišča. Vseeno vsega še ni vključenega, ena paket dodatne opreme (Udobje) denimo vsebuje prilagodljivo dno prtljažnika, samozatemnitveno ogledalo ter ograna spredja sedeža in volan. Paket Tehnologija pa doda še parkirna tipala, sistem za opozarjanje na mrtvi kot, aktivni regulator hitrosti, zaznavanje peščev in kolesarjev, matrične žaromete, prostoročno odklepanje in navigacijo.
Prenovljena električna Mokka, ki se ne imenuje več Mokka-e, temveč Mokka electric, se zdi kar občutno cenejša od prejšnje (ki pa so jo občasno »razprodajali« za bistveno nižje zneske od tistih na ceniku). Z opremo Edition namreč stane 29.990 evrov, z višjo GS pa 31.190. Vendar tu še vedno manjkajo dokaj pomembni elementi, zato bo marsikdo želel poseči še po kakšnem paketu iz seznama doplačil.
Z vsemi temi dodatki se tako električna Mokka ustavi na 34.760 evrih oz. s kovinsko barvo na 35.310 evrih, kar ni več tako ugodno, je pa vseeno boljše izhodišče kot prej, ko je bilo po ceniku hitro mogoče priti blizu 40 tisočakov (z manjšo baterijo, počasnejšim polnjenjem DC in šibkejšim pogonom).
Risbe: Stellantis
The post Mokka po štirih letih z osvežitvijo in nekaj dodane vrednosti appeared first on Tehnozvezdje.