ARTICLE AD
Mestna občina Koper vabi k sodelovanju pri vzpostavitvi lokalne sončne skupnosti, ki bi omogočila skupnostno samooskrbo z električno energijo in s tem občanom omogočila dostop do energije, pridobljene iz obnovljivih virov.
Za postavitev elektrarn na sončne celice je identificirala več primernih objektov, kot so nekdanje skladišče soli Libertas, nogometni stadion Bonifika, parkirišče P+R ob Badaševici, kjer bi lahko postavili nadstrešnice s sončnimi paneli, ter zbirni center odpadkov Dvori pri Sv. Antonu, kjer bi prostor uporabili za proizvodnjo obnovljive energije.
Na Primorskem je bilo v zadnjih letih vzpostavljenih več projektov skupnostnih sončnih elektrarn, ki spodbujajo trajnostno rabo energije in lokalno samooskrbo. Občina Ajdovščina je v sodelovanju s Skupino GEN-I vzpostavila sončne elektrarne na petih javnih objektih, med drugim na strehi Športnega centra Ajdovščina, Osnovne šole Šturje, vrtca ob Hublju, stadiona in zdravstvenega doma. Skupna moč teh elektrarn je skoraj 700 kilovatov, kar omogoča oskrbo približno 180 gospodinjstev z obnovljivo energijo.
Od junija 2024 potekajo tudi aktivnosti za vzpostavitev treh skupnostnih sončnih elektrarn na strehah nove stavbe Občine Sežana, Kosovelovega doma in Osnovne šole Srečka Kosovela Sežana. Te samooskrbne skupnosti vključujejo fizične in pravne osebe, ki bodo po začetku obratovanja v letu 2025 deležne elektrike iz teh elektrarn.
Mestna občina Koper je v sodelovanju z Goriško lokalno energetsko agencijo ustanovila Sončno zadrugo Koper, katere prvi projekt je postavitev skupnostne sončne elektrarne na strehi podružnične šole v Svetem Antonu. Elektrarna naj bi na letni ravni proizvedla približno 110.000 kilovatov zelene električne energije. Poleg teh projektov je na Primorskem še več drugih pobud za izkoriščanje sončne energije, kot je na primer postavitev ene največjih sončnih elektrarn v državi, s skupno močjo 3,3 megavate, na strehah skladišč terminala za generalne tovore v Luki Koper.
Vzpostavitev sončnih elektrarn na občinskih objektih prinaša številne prednosti. Kot obnovljiv vir energije zmanjšujejo odvisnost od fosilnih goriv, dolgoročno znižujejo stroške električne energije, imajo minimalni vpliv na okolje in zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov. Poleg tega omogočajo skupnostno financiranje in delitev energije med uporabniki. Kljub temu pa visoki začetni stroški investicije v panele in infrastrukturo lahko predstavljajo oviro, prav tako so sončne elektrarne odvisne od vremenskih razmer in sončnega obsevanja. Potrebno je tudi zagotoviti zadosten in primeren prostor za namestitev panelov, saj določene strehe morda niso statično primerne. Administrativni postopki in pridobivanje subvencij pa so lahko prav tako zahtevni.
Ana Zupan