ARTICLE AD
Sara Logar: Kaj povem osebi, ki ne verjame v zdravilno moč rastlin?
Še vedno mi je zelo zabavno, ko ljudem povem, kaj počnem in me vprašajo prvo ali to res sploh deluje ali pa mi rečejo, da oni pa v zelišča in alternativo ne verjamejo. Ampak v kaj točno ne verjameš? Zelišča so predstavljala najpogosteje uporabljen terapevtski instrument vse do leta 1800. Ljudje so z zelišči preživeli mnoga stoletja. Pa tudi farmacevtski pripravki so bili prvotno izolirani iz rastlin.
Farmakologija se je razvila iz tradicije zeliščne medicine in eksperimentiranja z naravnimi snovmi v kompleksno znanost, ki danes vključuje biotehnologijo, genetiko in molekularno biologijo. Mnogi danes znani farmacevtski pripravki so bili prvotno izolirani iz rastlin. Če rastline ne bi imele zdravilnih učinkov, danes ne bi imeli nekaterih ključnih zdravil, kot so aspirin (iz salicina v vrbovi skorji) ali pa morfij (iz opija). V primerjavi s prejšnjimi pripravki, ki so uporabljali rastlino v celoti, so se pripravki iz čiste snovi izkazali kot bolj učinkoviti in bolj enostavni za jemanje. Z napredkom farmacevtske kemije so nastala sintetična zdravila in proizvodnja zdravil se je iz lekarne preselila v farmacevtsko industrijo. Naravni pripravki so se začeli počasi opuščati in naredili prostor novim. Tako smo prešli iz zvarka na ekstrakt in končno na zdravilo. Posledično je postala zeliščarska znanost popolnoma zanemarjena.
Sintezna farmakoterapija predstavlja najpomembnejši uspeh na področju medicine 20.stoletja. Vendar kot vsaka medalja ima tudi ta drugo stran-stranske učinke. Tako se je verjetno prav zaradi teh neželenih učinkov, ki jih imajo zdravila začelo ponovno zanimanje za zeliščarsko znanost-fitoterapijo.