ARTICLE AD
Investicije v distribucijsko omrežje: 3,95 milijarde evrov do 2034
Slovenski elektrodistributerji so na nedavni konferenci predstavili ambiciozen načrt vlaganj v distribucijsko omrežje za obdobje 2025–2034, ki predvideva naložbe v skupni vrednosti 3,95 milijarde evrov. Od tega naj bi približno 2,47 milijarde evrov namenili za novogradnje, preostalih 1,48 milijarde evrov pa za rekonstrukcije obstoječe infrastrukture, poroča MMC RTV SLO. Posamezne družbe so si razdelile finančne obveznosti: Elektro Ljubljana naj bi vložil 1,16 milijarde evrov, Elektro Maribor 1,11 milijarde evrov, Elektro Celje 814 milijonov evrov, Elektro Gorenjska 459 milijonov evrov, Elektro Primorska pa 407 milijonov evrov. Načrt je zasnovan tako, da bo elektrodistribucijsko omrežje pripravljeno na pričakovano povečanje porabe električne energije, predvsem zaradi elektrifikacije prometa in ogrevanja.
Predsednik skupščine Gospodarskega interesnega združenja distribucije električne energije in predsednik uprave Elektra Primorska Uroš Blažica je poudaril, da je infrastrukturo treba prilagoditi projekcijam porabe. “Načrt se veže na projekcijo porabe električne energije in infrastrukturo je treba na to pripraviti,” je dejal. Ob tem je izrazil dvom o tempu elektrifikacije, saj meni, da bo ta zaradi geopolitičnih in ekonomskih razlogov počasnejši, kot se pričakuje. “Izplačati se mora in potem se bo ta prehod zgodil,” je dodal, pri čemer je izpostavil pomen spodbud za hranilnike, električne avtomobile in industrijo. Blažica je še zatrdil, da so elektrodistributerji dovolj prilagodljivi in lahko dinamiko vlaganj uskladijo s potrebami.
Mervar: Brez višje omrežnine vlaganja ne bodo mogoča
Po poročanju MMC RTV SLO je direktor sistemskega operaterja prenosnega in distribucijskega omrežja Elesa Aleksander Mervar opozoril na finančne izzive, ki jih prinašajo načrtovana vlaganja. “Vlaganja v distribucijsko omrežje povečujejo potrebo po zvišanju omrežnine,” je dejal Mervar, ki meni, da bi previsoke naložbe v omrežje, če poraba elektrike ne bo rasla po pričakovanjih, lahko privedle do visokih stroškov, ki jih omrežnina ne bi pokrila. Napovedi porabe so bile pripravljene pred leti, a je medtem poraba v Sloveniji upadla, kar povečuje negotovost. Mervar je izpostavil tudi vpliv politike EU-ja, ki bi jo lahko krojile odločitve večjih držav, kot je Nemčija.