ARTICLE AD BOX
Na gospodarskem ministrstvu obžalujejo odločitev ZDA glede uvedbe dodatnih carin na jeklo in aluminij. Menijo, da je uvedba carin neskladna z mednarodnimi trgovinskimi pravili in z gospodarskega vidika neproduktivna, zlasti glede na globoko integrirane proizvodne verige, ki sta jih EU in ZDA vzpostavili s čezatlantsko trgovino in naložbami.
25-odstotne carine na uvoz izdelkov iz jekla in aluminija iz vseh izvoznic na ameriški trg bodo skladno z odločitvijo predsednika ZDA Donalda Trumpa začele veljati 12. marca in bodo veljale tudi za EU.
“Z uvedbo carin bodo ZDA obdavčile svoje državljane, zvišale stroške za podjetja in spodbudile inflacijo. Poleg tega carine povečujejo gospodarsko negotovost ter motijo učinkovitost in povezanost svetovnih trgov,” so v odzivu na Trumpovo odločitev zapisali na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Kot so dodali, ministrstvo podpira Evropsko komisijo v prizadevanjih, da bi s konstruktivnim dialogom, ki ga komisija vodi z administracijo Donalda Trumpa na različnih ravneh, na podlagi podatkov in dejstev sprejete ukrepe za EU omilili še pred predvideno uveljavitvijo carin.
“Ministrstvo deli tudi enotno stališče držav članic, da se EU na ameriške ukrepe odzove odločno in sorazmerno, če bo to treba,” so dodali.
Tudi minister Matjaž Han je v odzivu poudaril, da je bistvenega pomena enotnost med državami članicami. “Pomembno je, da smo članice tekoče obveščene o aktivnostih in načrtih komisije, ki zadevajo vse nas, ker se bomo na ta način lažje odločale o končnih ukrepih,” so ga povzeli na ministrstvu.
Evropsko gospodarstvo je po Hanovih besedah pred velikimi izzivi, zato je še bolj pomembno, da je EU pri odzivu poenotena. “Če kdaj, je zdaj potrebna enotnost. Obžalujemo odločitev ZDA, da uvede carine na jeklo in aluminij. Zavedam se, da vse države članice ukrepom niso izpostavljene v enaki meri, pozdravljam pa odločitev, da se EU odzove enotno, odločno in sorazmerno, pri čemer moramo gledati dva koraka naprej,” je ponovil.
Pomen izvoza jekla in aluminija v ZDA za slovenska podjetja je ministrstvo ponazorilo na začasnih statističnih podatkih za 11 lanskih mesecev. V tem obdobju so podjetja iz Slovenija v ZDA izvozila za 108 milijonov evrov izdelkov iz jekla in aluminija, kar je predstavljalo približno 13 odstotkov celotnega izvoza Slovenije v ZDA. Izvozila je za 75 milijonov evrov železa in jekla, za šest milijonov evrov izdelkov iz železa in jekla in 27 milijonov evrov aluminija in izdelkov iz aluminija. Največji slovenski izvoznik jekla v ZDA je skupina Sij.