Minister Boštjančič: Slovenija ima specifike, ki jih mednarodne primerjave ne upoštevajo

8 hours ago 5
ARTICLE AD BOX

Minister Boštjančič: Slovenija ima specifike, ki jih mednarodne primerjave ne upoštevajo

[STA] – V sklopu 25. Davčne konference, ki se je pod okriljem Slovenskega inštituta za revizijo začela v Portorožu, je na okrogli mizi o razbremenitvi stroškov dela sodeloval tudi finančni minister Klemen Boštjančič. Spomnil je na številne ugodnosti v Sloveniji, ki da ne bi smele biti samoumevne, primerjave z ostalimi državami pa so lahko pogosto napačne.

Okrogla miza se je namreč začela po predstavitvi stroškov dela in obračunavanja davkov in plač v Avstriji, Nemčiji, Srbiji in na Hrvaškem. Boštjančič je izpostavil, da moramo imeti ob takšnih primerjavah v mislih, da imajo že zgodovinsko gledano države različne pristope.

Izpostavil je npr. neobdavčeno povračilo stroškov poti na delo in prehrano, za katero je poudaril, da gre za specifiko Slovenije in da Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj tega ne upošteva; če bi, je dejal, bi Slovenija s 7. takoj padla na 15. mesto lestvice po obremenjenosti povprečne plače z dohodnino in socialnimi prispevki. Boštjančič je sicer potrdil, da je razbremenitev stroškov dela vseeno prava pot, še posebej v luči demografskih izzivov in cilja večje konkurenčnosti države.

Pogajanja

Boštjančič je spomnil tudi na pogajanja, ki jih imajo na finančnem ministrstvu vsako leto z drugimi ministrstvi, in kot primer izpostavil šolstvo. “V Sloveniji je celotno šolanje brezplačno, tudi fakultete. Študent lahko študira več let, si premisli, gre drugam in še vedno študira zastonj,” je dejal in povedal, da obstajajo številne ugodnosti, o katerih se v takih pogovorih nikoli ne pogovarjamo, “ker so nam v Sloveniji samoumevne”. Med drugim je naštel brezplačen vrtec za drugega otroka in brezplačno podaljšano bivanje v šoli. Kot je spomnil, v vseh državah ni tako.

Direktorica strateških projektov v podjetju Dewesoft Sonja Šmuc je ministru sicer prikimala ob trditvi, da so splošne primerjave med državami nevarne, kljub temu pa je opozorila, da so “države, ki so bile za nami, ko smo se osamosvajali, zdaj precej pred nami”. “Iskreno se bojim, da bomo čez nekaj let npr. Hrvaško mi gledali v hrbet,” je zatrdila.

Ob tem je dejala, da je vsak delavec v vsakem podjetju zaposlen zato, ker ima za podjetje neko dodano vrednost, da pa imajo nekateri zagotovo veliko večjo vrednost kot drugi. Ker kadra v Sloveniji primanjkuje, ga v podjetju Dewesoft zaposlujejo z vsega sveta. Ob tem je opozorila, da iz teh pomembnejših delavcev Slovenija s svojo politiko ustvarja davčne talce.

“Tega ne bi smeli početi, ampak Slovenija to počne. Svoje visoko izobražene obravnava kot finančne talce, ki jim vzame 60 odstotkov, če so se uspeli prebiti do dobro plačanega delovnega mesta,” je dejala in požela aplavz prisotnih.

Poleg Boštjančiča in Šmuc so na okrogli mizi sodelovali še državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner, generalna direktorica direktorata za notranji trg na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Karla Pinter, glavni ekonomist Gospodarske zbornice Slovenije Bojan Ivanc in glavni izvršni direktor družbe BTC Damjan Kralj.

Prednostne naloge ministrstva v novem letu

V dopoldanskem delu konference je državna sekretarka na finančnem ministrstvu Katja Božič predstavila prednostne naloge ministrstva v novem letu. Med njimi je izpostavila razpravo o izhodiščih za obdavčitev premoženja ter ukrepe za prestrukturiranje in razbremenitev dela.

Med lanskimi ukrepi je izpostavila prvi paket davčnih sprememb, ki je začel veljati z letošnjim januarjem. Kot je spomnila, je njegov namen odgovoriti na ključne težave in razvojne izzive slovenskega gospodarstva. Novele petih davčnih zakonov tako med drugim vključujejo ugodnosti za privabljanje visoko kvalificiranih kadrov ter za zagonska podjetja in naložbe. Poleg tega zaostrujejo pogoje za t. i. normirance, omejujejo prenašanje davčnih izgub in zvišujejo davek na sladke pijače.

Glede slednjega je Božič zatrdila, da njihov namen ni bil poskrbeti za povečanje javnofinančnih prihodkov. “Primarno je šlo za pobude zdravstvenega sektorja in strateškega sveta za prehrano, da se omeji tiste vrste hrane in pijače, ki predstavljajo največjo grožnjo za javno zdravje,” je dejala.

Na davčni konferenci, ki se bo sicer sklenila v petek, bodo v drugem dnevu med drugim spregovorili o davčni obravnavi stroškov v zvezi z zagotavljanjem promocije zdravja na delovnem mestu, predstavnica Finančne uprave RS pa bo predstavila ugotovitve uprave v izvedenih inšpekcijskih davčnih nadzorih in načrtovane davčne postopke.

Portal24; Foto: Jure Makovec/STA/Vlada RS Flickr

Objava Minister Boštjančič: Slovenija ima specifike, ki jih mednarodne primerjave ne upoštevajo je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article