ARTICLE AD
Nemški kancler Friedrich Merz je v svojem prvem nagovoru v nemškem parlamentu po prevzemu položaja danes zagotovil nadaljnjo podporo Ukrajini, ob tem pa poudaril, da Nemčija ni vpletena v vojno in tudi ne bo. Opozoril je še na razmere v Gazi, kritiziral migracijsko politiko svojih predhodnikov in se zavzel za zagon nemškega gospodarstva.
“Nekaj je jasno: nismo in ne bomo sodelovali v vojni,” je Merz povedal glede konflikta v Ukrajini. Ob tem je opozoril, da Nemčija v vojno ni vpletena, vendar ni niti nevtralni posrednik, Ukrajini pa je zagotovil brezpogojno podporo.
“V Ukrajini ni na kocki nič manj kot mirovni red celotne celine,” je dodal. Prepričan je, da mora sedaj Evropa stopiti skupaj bolj kot kdaj koli prej, v ta namen pa bo Nemčija sprejela pobude za oživitev evropske ideje o svobodi in miru.
Pri tem pa je nujno, da se Zahod ne razdvoji, je dodal Merz. Zato si je treba glede Ukrajine in pri doseganju miru po njegovem prizadevati za enotnost z ZDA.
Kancler je spregovoril tudi o vojni v Gazi, pri čemer je v skladu z dosedanjimi stališči Nemčije ponovil, da stojijo na strani Izraela. To pa vključuje tudi prizadevanja vlade za prekinitev ognja, izpustitev talcev in mir v regiji. Od izraelske vlade sicer pričakuje ustrezno humanitarno oskrbo ljudi v Gazi.
“To je humanitarna obveznost vseh strani … in poudarjam, na vseh straneh je, da se lakota v regiji čim prej prepreči,” je povedal Merz.
V svojem nagovoru je še napovedal okrepitev deportacij iz države in bil kritičen do migrantske politike svojih predhodnikov, Olafa Scholza in Angele Merkel.
Prepričan je, da je bilo v preteklih letih preveč neurejenega priseljevanja in premalo priseljevanja kvalificirane delovne sile. Zato nameravajo to omejiti z okrepitvijo nadzora na meji, ki ga nemška policija že izvaja, in večjim številom zavrnitev.
Glede gospodarstva pa je Merz izrazil prepričanje, da lahko Nemčija znova postane lokomotiva gospodarske rasti. Ob tem je obljubil davčne olajšave, naložbe v infrastrukturo in zmanjšanje birokracije.