Mednarodna študija: Ultra predelana hrana povečuje tveganje za zgodnjo smrt

5 hours ago 6
ARTICLE AD

Mednarodna študija: Ultra predelana hrana povečuje tveganje za zgodnjo smrt

Mednarodna študija, objavljena v reviji American Journal of Preventive Medicine, razkriva zaskrbljujoče podatke o vplivu ultra predelane hrane (UPF) na zdravje. Raziskava, ki je zajela podatke iz osmih držav, vključno z ZDA, Anglijo, Avstralijo in Brazilijo, ugotavlja, da uživanje velikih količin UPF, kot so pakirani kruh, pecivo, pripravljene jedi in sladkane pijače, znatno poveča tveganje za prezgodnjo smrt. Vsako 10-odstotno povečanje deleža UPF v prehrani poveča tveganje za smrt pred 75. letom za 3 odstotke. V Angliji kar 14 odstotkov prezgodnjih smrti pripisujejo uživanju te vrste hrane, kar je najvišji delež med preučenimi državami.

Raziskovalci so analizirali prehranske navade in podatke o umrljivosti v različnih državah ter ugotovili, da UPF prispeva k visokemu deležu smrtnih primerov. V ZDA je ultra predelana hrana povezana s 124.107 prezgodnjimi smrtmi letno, v Angliji pa s 17.781. Eduardo Augusto Fernandes Nilson, vodilni raziskovalec iz fundacije Oswaldo Cruz v Braziliji, poudarja, da zdravju ne škodujejo le visoke vsebnosti maščob, soli in sladkorja, temveč tudi aditivi, kot so umetna sladila, arome in emulgatorji, ki so značilni za UPF, piše The Guardian.

Linearna povezava med UPF in umrljivostjo

Študija je pokazala jasno linearno povezavo med uživanjem ultra predelane hrane in umrljivostjo iz vseh vzrokov. V državah, kjer prebivalci zaužijejo večji delež energije iz UPF, so stopnje prezgodnjih smrti višje. V Angliji, kjer UPF predstavlja 53,4 odstotka celotnega energijskega vnosa, in v ZDA, kjer dosega 54,5 odstotka, so posledice najbolj izrazite. V primerjavi s tem je v državah, kot so Kolumbija, Brazilija in Čile, delež prezgodnjih smrti, povezanih z UPF, nižji, in sicer 4, 5 oziroma 6 odstotkov. Raziskovalci opozarjajo, da visok vnos UPF ne vpliva le na posamezne bolezni, temveč povečuje splošno tveganje za smrt.

Read Entire Article