ARTICLE AD
Prejšnji petek je potekala sedma redna seja Rektorske konference v mandatu 2024–2025, ki mu predseduje rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar. Na podlagi poziva Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije so izoblikovali predloge za člane Upravnega odbora Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS za naslednje mandatno obdobje. Glavni poudarek konference je bila predstavitev pilotnega projekta dopolnilnih študijskih poti v Sloveniji za begunce.
Predstavila ga je Romana Zidar s Predstavništva Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) za Srednjo Evropo. Projekt so pilotno vzpostavili lansko leto v sodelovanju z Univerzo EMUNI. V okviru projekta sta v Slovenijo prispela dva študenta. Z njima so preizkušali, če je v slovenskem prostoru mogoča uveljavitev takega programa. »Vse rektorje pozivam, da se pridružijo pobudi, sicer verjetno v naslednjih letih, ko si želimo, da bi v Sloveniji omogočili študentom z begunskim statusom v prvi državi azila vključitev v visokošolsko izobraževanje, konkretno magistrske študije v Sloveniji,« je dejala Zidar.
Interes za sodelovanje je do sedaj izrazila Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani. Študentje begunci imajo bistveno manjše možnosti v vključevanje v terciarno izobraževanje. Raziskava UNHCR je pokazala, da globalno le pet odstotkov beguncev dostopa do visokošolskega izobraževanja. Globalno povprečje pa znaša okoli 40 odstotkov.
Nadaljuje pa se tudi pot k vzpostavitvi enovitega magistrskega študijskega programa medicine. Univerza na Primorskem je 16. aprila sprejela sklep o akreditacijski vlogi za program. Vlogo so oddali na Nacionalno agencijo za kakovost v visokem šolstvu v Sloveniji, sedaj pa čakajo na rezultate, saj mora iti vloga skozi tehnični pregled ter v pregled Zdravniški zbornici. Še vedno načrtujejo, da bo nov program vzpostavljen v šolskem letu 2027—2028, trenutno pa potekajo še postopki za pridobitev novih prostorov za program ob Splošni bolnici Izola.
Ana Zupan