ARTICLE AD

Kinoatelje je predsinoči v Hiši filma v Gorici v okviru Cikla slovenskega filma v Italiji gostil režiserko in vsestransko filmsko ustvarjalko Emo Kugler, predlansko Prešernovo nagrajenko za življenjsko delo, ki je številni čezmejni publiki predstavila dokumentarni film Nekoč v Posočju.
V njem s fascinantno filmsko govorico razkriva skrivnostno preteklost ljudskega izročila starovercev, ki so že od pradavnine naseljevali Soško dolino in bližnje soteske ter gorata območja. Mitski zametki antičnih verovanj segajo še v čas pred prihodom Slovanov, ki so nato prevzeli ta verovanja in jih kljub nasilnemu pokristjanjevanju zlasti na najbolj odročnih območjih prenašali iz roda v rod do še nedavne preteklosti.
Tesno povezani z naravo
S to preteklostjo se je dolgo ukvarjal Pavel Medvešček, ki je kakih 25 let, od leta 1953 do 1977, v Posočju in njegovi okolici zbiral pripovedi o starovercih, ki so jih večinoma prenašali »strici« - samski moški brez pravice do dedovanja, ki so kot hlapci živeli na robu družbe. Medvešček je izročilo popisal v knjigi Iz nevidne strani neba, ki pa je izšla šele 42 let po tem, ko jo je zapisal, saj je moral pripovedovalcem obljubiti, da bo knjigo izdal, ko bosta lunina krajca obrnjena proti Zemlji.
Ema Kugler je v pogovoru s publiko priznala, da o posoških starovercih ni vedela ničesar, vse dokler ji niso predlagali, da bi po Medveščkovi knjigi posnela film. Drugih virov niti ni bilo na voljo. Staroverci niso gradili svetišč ali kakih trajnih objektov, njihova vera je temeljila na tesni povezavi z naravo, njenimi ciklusi, njenimi prvinskimi okolji.
Več v današnjem (sobotnem) Primorskem dnevniku