Rdeče cone so diskriminirale temnopolte

22 hours ago 15
ARTICLE AD

Prvi teden brez rdečih con je bil za redne obiskovalce Trga Perugino blagodejen. Mladim Senegalcem, Egipčanom in Afganistancem, ki se zadržujejo na tem območju, se je oddahnilo, saj jim ni bilo treba več varnostnim silam po večkrat na dan kazati svojih dokumentov. Zadovoljni, da prefektura ni podaljšala ukrepa, so tudi lokalni gostinci, ki so zaradi županove odredbe o prepovedi prodaje in točenja alkoholnih pijač po določeni uri bili ob promet. Trgovcem okrepljena dvomesečna prisotnost policije, karabinjejev in vojske ni bistveno spremenila življenja. Drugačen občutek preveva stanovalce, ki so se ob okrepljeni navzočnosti varnostnih sil počutili varnejše.

Da so bile rdeče cone napačen odgovor na povečano nasilje v določenih predelih mesta, so včeraj na Trgu Perugino opozarjali aktivisti anarhične skupine Germinal, združenja Gaspacha in kulturnega združenja Tina Modotti, ki so priredili sejem z imenom Rosso dappertutto. Na njem so brali pravljice otrokom, ponujali slaščice, si izmenjavali obleke in govorili o tem, kako globoko »v rdeče« je zabredla današnja družba. Iz mikrofonov je bilo slišati, da represija ne rešuje družbenih problemov, ampak ustvarja družbene konflikte.

In to je potrdila tudi mlada skupinica Egipčanov, ki so se z rdečimi conami počutili diskriminirane, saj so varnostne sile preverjale samo dokumente tujcev. »Če bi bili tujci svetle polti in z modrimi očmi, se policisti ne bi niti zmenili za njih. Mi smo temni in zato potencialno nevarni,« nam je zaupal 20-letni mladenič, ki je bil do nas sprva zelo nezaupljiv, a na koncu je začel govoriti.A pod pogojem, da ga ne fotografiramo. Povedal je, da ima 20 let in da je v Trst prišel pred šestimi leti z letalom. Najprej je sem prišel oče, ki je tu dobil službo, nato sta prišla on in njegov leto dni starejši brat. Naknadno sta prišla še dva mlajša brata. In prav vsi štirje bratje so bili včeraj na Trgu Perugino. Mladenič, edini pripravljen na anonimni pogovor, je dejal, da delajo trije od štirih bratov. Kako očetu uspe »brzdati« štiri mladeniče? »Ni težko, vsi razen najmlajšega, ki ima 15 let, delamo. Smo avtonomni in oče z nami nima nobenega dela,« je odgovoril sogovornik. Na vprašanje, kako odgovarja na splošno razširjeno mnenje, da imajo mladi tujci pri sebi vedno nož, je odgovoril, da ga on s seboj ne nosi. Zanj to počnejo Maročani in Tunizijci, ki pa se družijo na Trgu Garibaldi.

Več v današnjem (nedeljskem) Primorskem dnevniku

Read Entire Article