Marsovske prašne nevihte: Nova grožnja za zdravje astronavtov

6 hours ago 8
ARTICLE AD

Marsovske prašne nevihte: Nova grožnja za zdravje astronavtov

Mars, skrivnostni rdeči planet, že dolgo privlači človeško domišljijo in znanstveno radovednost. Nove raziskave medtem razkrivajo, da njegove prašne nevihte niso le ovira za robotske misije, temveč predstavljajo resno nevarnost tudi za prihodnje misije s posadko. Študija, ki jo je vodila Keck School of Medicine na Univerzi Južne Kalifornije (USC), opozarja, da lahko te nevihte povzročajo težave z dihanjem in povečajo tveganje za bolezni, kar za vesoljske agencije pomeni novo zdravstveno zagato, na katero se morajo pripraviti.

Prašne nevihte na Marsu niso nov pojav. Vsako marsovsko leto, ki traja približno 687 zemeljskih dni, planet doživi regionalne nevihte, ki so še posebej izrazite med poletjem na južni polobli, piše Universe Today. Vsaka tri marsovska leta – kar ustreza približno petim in pol zemeljskim letom – se te nevihte razširijo v globalne prašne viharje, ki prekrivajo celoten planet in so vidni celo z Zemlje. Ti dogodki so v preteklosti že dokazali svojo uničujočo moč: leta 2018 je Opportunity Rover prenehal delovati, ker sončni kolektorji niso mogli proizvesti dovolj energije zaradi nabranega prahu, podobna usoda pa je leta 2022 doletela InSight Lander. Elektrostatične nevihte, ki spremljajo te prašne oblake, prav tako ogrožajo elektroniko, kar predstavlja tehnični izziv za robotske misije.

A kaj to pomeni za prihodnje misije s posadko? NASA in Kitajska vesoljska agencija s posadko (CMS) načrtujeta v prihodnjih desetletjih poslati astronavte in taikonavte na Mars. Te misije ne bodo zgolj kratki obiski – vključevale bodo mesece površinskih operacij z dolgoročnim ciljem vzpostavitve stalnih habitatov. V takšnih razmerah prašne nevihte postanejo še večja grožnja, saj ne ogrožajo le opreme, temveč tudi zdravje ljudi.

Read Entire Article