ARTICLE AD
Svet pred vrhom IEA stavi na sonce in veter
V Londonu se bo ta teden, od 24. do 25. aprila, odvija pomemben vrh Mednarodne agencije za energijo (IEA), ki združuje ministre in voditelje energetskega sektorja z vsega sveta. Osrednja tema srečanja je prihodnost energetske varnosti, pri čemer analitiki poudarjajo ključno vlogo obnovljivih virov, kot sta sonce in veter, pri zmanjševanju odvisnosti od fosilnih goriv, navaja Euronews. Nova analiza think tanka Ember razkriva, da kar 74 odstotkov svetovnega prebivalstva živi v državah, ki so neto uvoznice fosilnih goriv, kar poudarja potrebo po prehodu na čistejše in bolj stabilne vire energije.
Dave Jones, direktor programa Global Insights pri Emberju, ponazarja razliko med fosilnimi gorivi in obnovljivimi viri z metaforo: »Fosilna goriva so kot najem stanovanja, kjer so cene izven vašega nadzora in najemodajalec lahko kadar koli prekine pogodbo. Obnovljivi viri pa so kot lastništvo doma – zahtevajo začetno naložbo, a prinašajo dolgoročno stabilnost in neodvisnost.« Primerjava jasno kaže, zakaj vse več držav razmišlja o sončni in vetrni energiji kot ključnih elementih svoje energetske prihodnosti.
Odvisnost od uvoza fosilnih goriv: globalna slika
Po podatkih Emberja, ki temeljijo na analizi IEA iz leta 2022, je tri četrtine svetovnega prebivalstva odvisnih od uvoza fosilnih goriv. Države, kot so Japonska (87 odstotkov), Koreja (81 odstotkov), Turčija (69 odstotkov) in Nemčija (67 odstotkov), so med najbolj odvisnimi od uvoženih goriv. Tudi Španija in Italija izstopata kot veliki uvoznici. Na drugi strani Kitajska, ki se zanaša na domači premog in čisto električno energijo, ohranja relativno nizko odvisnost od uvoza, saj le 21 odstotkov njenih energetskih potreb prihaja iz tujine. ZDA so leta 2019 prešle iz neto uvoznice v neto izvoznico fosilnih goriv, kar je nekoliko zmanjšalo globalni delež uvozno odvisnih držav z 80 odstotkov leta 2018 na 74 odstotkov.