ARTICLE AD
Ob nespremenjenih trošarinah najvišje dovoljene maloprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka, 23. aprila 2025 do vključno ponedeljka 5. maja 2025, znašajo 1,417 evra za liter bencina, 1,443 evra za liter dizelskega goriva in 1,036 evra za liter kurilnega olja.
»Na trgih spremljamo velike spremembe cen nafte,« je v soboto za Moje finance pojasnil Jure Ugovšek. »Te so v začetku aprila zaradi pričakovanih negativnih posledic trgovinske vojne močno upadle, v zadnjih dneh pa spremljamo krepitev cene črnega zlata ob napovedanih pogajanjih za omilitev trgovinskih vojn na eni strani in sankcijah zoper Iran na drugi.«
Drugi dejavnik, ki je vplival na znižanje reguliranih cen goriv, je bila tudi opazna krepitev evra. Skupna evropska valuta je v primerjavi z dolarjem v 14 dneh pridobila približno tri odstotke, je dodal Ugovšek.

Na trgih spremljamo velike spremembe cen nafte. Vir slike: Pexels.
Bencin se je torej skupaj pocenil za skoraj osem centov, medtem ko je dizel cenejši za 8,1 centa. Marže trgovcev so izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter. Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto.
Italijanski mediji pri tem navajajo, da je cena nafte v zadnjem času padla za skoraj 22 odstotkov, »kar v globaliziranem gospodarstvu, v katerem je nafta občutljiv in medsektorski kazalnik, še zdaleč ni zanemarljivo«.
Vendar, kot se pogosto dogaja na trgu goriv, prenos tega padca cen na končnega potrošnika še zdaleč ni vzporeden.

Bencin se je pocenil za skoraj osem centov, medtem ko je dizel cenejši za 8,1 centa. Vir slike: Pexels.
Povprečna cena bencina na samopostrežnih črpalkah v Italiji se je na primer znižala z 1,823 na 1,731 evra na liter (padec za pet odstotkov), medtem ko se je cena dizelskega goriva znižala z 1,726 na 1,628 evra na liter (padec za 5,7 odstotka). Šibko znižanje, zlasti v primerjavi s padcem cen surove nafte.
»Opazujemo klasični učinek škarij, ki že leta pesti italijanski naftni sektor,« piše Qui Finanza. »To pomeni, da se ob rasti nafte cene pri distributerju hitro prilagodijo, ob padcu pa je znižanje cenikov bolj previdno, časovno odloženo in pogosto povsem nezadostno. Ta dinamika razkriva temeljno asimetrijo v delovanju distribucijske verige goriv.«
Cene bencina in dizla so se precej sprostile tudi na Hrvaškem. Liter bencina je od torka naprej tam cenejši za okroglih devet centov, liter dizla pa za osem centov.
The post Na trgu goriv drastična pocenitev appeared first on Slovenec.