Mark Rutte poziva Nato k večjim vlaganjem in enotnosti

5 hours ago 11
ARTICLE AD

Mark Rutte poziva Nato k večjim vlaganjem in enotnosti

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je v četrtek med obiskom v Washingtonu, kjer se je srečal z visokimi ameriškimi uradniki, pozval vseh 32 držav članic zavezništva, naj znatno povečajo sredstva, opremo in politično energijo za največje vojaško zavezništvo na svetu. Njegov poziv prihaja v času, ko se Združene države postopoma umikajo iz svoje vodilne varnostne vloge v Evropi, kar postavlja evropske države pred izziv, da prevzamejo večjo odgovornost za lastno varnost in podporo Ukrajini, navaja Euronews. Rutte je poudaril, da je krepitev Nata ključna za zagotavljanje svobode in blaginje članic, kar je zapisal tudi v svojem letnem poročilu: »Leta 2025 moramo znatno povečati svoja prizadevanja, da zagotovimo, da Nato ostane ključni vir vojaške prednosti za vse naše narode.«

Njegova izjava je še posebej pomembna, saj se približuje vrhunsko srečanje Nata na Nizozemskem, ki ga bo čez dva meseca vodil Rutte in na katerem bodo prisotni ameriški predsednik Donald Trump ter drugi voditelji zavezništva. Srečanje naj bi prineslo nove smernice glede obrambnih izdatkov, saj so se članice leta 2023 dogovorile, da morajo vse porabiti vsaj 2 odstotka svojega BDP za vojaške proračune. Lani je ta cilj doseglo 22 držav, kar je manj od napovedanih 23, medtem ko Belgija, Kanada, Hrvaška, Italija, Luksemburg, Črna gora, Portugalska, Slovenija in Španija še zaostajajo.

Ameriška prevlada in evropski izzivi

Združene države kljub zmanjšanju deleža BDP, namenjenega obrambi – z 3,68 odstotka pred desetletjem na 3,19 odstotka v letu 2024 – še vedno prispevajo največ v absolutnih zneskih, saj njihova poraba presega skupno porabo vseh ostalih članic. Skupna vojaška poraba Nata je lani dosegla približno 1,3 bilijona dolarjev, kar odraža finančno moč zavezništva, a tudi njegovo odvisnost od ameriških sredstev. Februarja je ameriški obrambni minister Pete Hegseth evropskim zaveznicam in Kanadi sporočil, da Ukrajina ne bo mogla povrniti vsega ozemlja, izgubljenega v konfliktu z Rusijo, prav tako pa ji ne bo dovoljeno pridružiti se Natu. To je sprožilo dvome o nadaljnji ameriški zavezanosti Ukrajini, zlasti v luči pogovorov o premirju, ki niso prinesli oprijemljivih rezultatov.

Read Entire Article