ARTICLE AD
Družba Soške elektrarne je danes z ministrstvom za obrambo, Darsom in Občino Vipava podpisala dogovor o sodelovanju pri postavitvi sončne elektrarne in uvedbi vodikove tehnologije. Projekt bo potekal na območju vojaškega poligona Mlake, ob vojaški infrastrukturi in hitri cesti, so sporočili iz Soških elektrarn.
Po navedbah Soških elektrarn je projekt zasnovan kot strateški korak k večji energetski neodvisnosti, večji varnosti oskrbe z energijo in trajnostnemu razvoju, saj vključuje napredne fotonapetostne rešitve na območjih z vojaško in civilno rabo.
Projekt bo po njihovih navedbah pomembno prispeval k uresničevanju dolgoročnih ciljev države na področju zelene preobrazbe – zlasti pri zmanjševanju odvisnosti od fosilnih goriv, omejevanju izpustov toplogrednih plinov ter krepitvi odpornosti energetskega sistema.
Obenem omogoča aktivno vlogo lokalne skupnosti v energetski preobrazbi, spodbuja razvoj novih industrijskih con in gospodarskih priložnosti ter krepi inovativna partnerstva med javnim in zasebnim sektorjem, so navedli
Družba Soške elektrarne se je v okviru projekta Sončna Vipava zavezala, da bo po svojih najboljših močeh podprla pripravo projektne dokumentacije s strokovno-tehnično podporo in po potrebi tudi s finančnimi sredstvi.
Generalni direktor Soških elektrarn Mitja Gorjan je ob podpisu dogovora povedal, da njihova vloga pri tem projektu vključuje vodenje in izvedbo vseh potrebnih aktivnosti za pripravo projektne in investicijske dokumentacije za postavitev sončnih elektrarn na vojaškem poligonu Mlake, ob vojaški infrastrukturi, na površinah ob hitri cesti ter na drugih lokacijah na območju občine Vipava.
Soške elektrarne so leta 2023 že podpisale dogovor o sodelovanju z Darsom glede umeščanja sončnih elektrarn ob primorskem kraku avtocestnega križa na neuporabnih in degradiranih površinah. Sadovi tega sodelovanja se danes že kažejo v nekaterih projektih zelene preobrazbe na območju južne Primorske, ki velja za najbolj osončeno regijo v Sloveniji.
Tovrstno sodelovanje pozdravlja tudi matična družba Holding Slovenske elektrarne (HSE). Generalni direktor HSE Tomaž Štokelj je poudaril ključno in odgovorno vlogo skupine HSE na poti zelenega prehoda Slovenije.
“Skupina HSE ima kot največja slovenska proizvajalka električne energije iz obnovljivih viro na poti zelenega prehoda Slovenije ključno in odgovorno vlogo. Naše razvojne usmeritve so osredotočene na izgradnjo obnovljivih virov energije, s poudarkom na uporabi energije sonca, vode in vetra, ter razvoj energetskih rešitev za končne odjemalce, vključno s področjem e-mobilnosti,” je dejal Štokelj.
Ocenil je tudi, da energetske lokacije na Vipavskem, za katere je bil danes izkazan skupen interes z vsemi ključnimi deležniki, ponujajo dobre priložnosti za večnamensko izkoriščanje prostora in izpolnjevanje tako vizije HSE kot nosilca zelenega prehoda Slovenije kot zavez in ciljev države.
Na območju občine Vipava je za izrabo sončne energije identificiranih več potencialnih lokacij, in sicer ob vojašnici, avtocesti in na zemljiščih v lasti občine. Skupni cilj vseh podpisnic dogovora je izkoristiti čim večji delež sončnega potenciala v povezavi s sodobnimi tehnologijami, kot je vodikova.
Ocenjeni potencial na evidentiranih lokacijah je velik, kot izvedljiv pa se ocenjuje do 20 megavatov instalirane moči.
Projekt Sončna Vipava je le eden izmed zelenih projektov Soških elektrarn. Na Kanalskem Vrhu ob zgornjem bazenu črpalne hidroelektrarne Avče zaključujejo gradnjo prve faze sončne elektrarne z močjo 2,9 megavata, odprtje je načrtovano za začetek junija. Elektrarna bo imela po zaključku vseh faz skupno moč osem megavatov.