ARTICLE AD
Mladinski svet Slovenije v sodelovanju z Muzejem narodne osvoboditve Maribor od danes do naslednje sobote v sklopu mednarodnega projekta Against Forgetting (Proti pozabi) gosti 28 mladih iz različnih evropskih držav. Kot so sporočili organizatorji, bodo z različnimi aktivnostmi obravnavali slovensko zgodovino med drugo svetovno vojno.
V sklopu mednarodne izmenjave bodo udeleženci skozi interaktivne delavnice, izlete na zgodovinske lokacije, oblikovanjem podcasta in prispevka za mednarodno razstavo preučevali zgodovino slovenskega ozemlja med drugo svetovno vojno, vlogo odporniškega gibanja, dotaknili se bodo vojnih zločinov, pa tudi kulture in umetnosti v času vojne.
Cilj mednarodnega projekta, ki želi preprečiti, da bi pozabili na zgodovinske grozote, je mladim Evropejcem, starim od 15 do 30 let, omogočiti, da kritično preučijo vpliv vojnih zločinov na evropske družbe skozi 20. stoletje in pozneje.
Projekt želi ozavestiti mlade o posledicah sovraštva, nestrpnosti in razčlovečenju, s poudarkom na specifičnih življenjskih zgodbah žrtev, prič, pa tudi storilcev vojnih zločinov v Evropi v 20. stoletju. Da bi zaščitili in ohranili skupne evropske vrednote, je treba mladim dati priložnost, da se s preteklostjo soočijo na večplasten način, da se iz nje lahko učijo in spoznajo, kako zelo so naše skupne vrednote vredne zaščite.
Osrednji mirovniški kongres projekta je od 9. do 11. maja potekal v Berlinu, z njim so med drugim obeležili 80. obletnico konca druge svetovne vojne ter se osredotočili na holokavst in vojne zločine 20. stoletja, njihove mehanizme in posledice.
V poletnih mesecih pa se vrsti šest mednarodnih mladinskih dogodkov, ob tem, ki se danes začenja v Mariboru, še v Sarajevu, Budimpešti, francoskem Aix-en-Provencu, nemškem Nürnbergu in poljskih mestih Krakov in Vroclav. Udeleženci se osredotočajo na specifične vojne zločine in zločine proti človeštvu, povezane s temi kraji.
Kot poudarjajo izvajalci projekta, bosta zgodovinska mediacija skozi oči mladih Evropejcev in refleksija njihovih izkušenj skozi podcaste mladim omogočila, da delijo svoje misli in perspektive s širšo javnostjo. Razstava, ki jo bodo spremljale mladinske dejavnosti, bo prihodnje leto na ogled v vseh partnerskih državah in na Nizozemskem.