Levica in Svoboda vložili predlog zakona za medicinsko konopljo

2 days ago 15
ARTICLE AD

Levica in Svoboda vložili predlog zakona za medicinsko konopljo

Stranki Svoboda in Levica sta v zakonodajni postopek vložili predlog zakona, ki sledi izraziti podpori na posvetovalnem referendumu junija 2024, kjer je več kot dve tretjini volivcev podprlo uporabo konoplje v te namene, poroča MMC RTV SLO. Poslanka Levice Nataša Sukič je ob vložitvi predloga zakona poudarila: “Po večmesečnih usklajevanjih smo prišli do točke, ko v parlamentarno obravnavo vlagamo zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene in s tem uresničujemo voljo ljudstva, izraženo na lanskem referendumu. V Levici smo trdno prepričani, da bomo s tem uredili nemoten dostop bolnikov, hudih bolnikov, ki za lajšanje bolečin ali pa zdravljenje potrebujejo preparate tudi iz konoplje, in sicer gre za bolezni, kot so multipla skleroza, trdovratna epilepsija, različna rakava obolenja.” Predlog zakona tako cilja na izboljšanje dostopa do medicinske konoplje za paciente z resnimi zdravstvenimi stanji, navaja MMC RTV SLO.

Sara Žibrat iz Gibanja Svoboda pa je pojasnila, da so zadnje tri mesece potekala intenzivna usklajevanja z deležniki in pristojnimi organi. Po predlogu zakona bo dovoljenja za gojenje konoplje izdajala Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), za znanstveno rabo pa bo pristojno ministrstvo za zdravje. Poleg tega je bil dosežen napredek pri olajšanju gojenja industrijske konoplje. “Uspelo se nam je tudi uskladiti s kmetijskim resorjem glede olajšanja gojenja industrijske konoplje. Kmetijski resor predvideva, da ne bo več treba izdajati dovoljenj za posamezno žetev, ampak bo vzpostavljen register pridelovalcev,” je dejala Žibrat, piše MMC RTV SLO.

Dostop do medicinske konoplje

Ključna novost predloga je, da bodo konoplja, njeni ekstrakti, smola in THC ostali na seznamu prepovedanih drog, razen kadar se uporabljajo kot zdravilo. “Posedoval jo boš lahko samo na podlagi izdanega recepta. Ta sprememba je ključna zaradi lažjega predpisovanja, ker prepovedano drogo moraš predpisati na dvojnem receptu. Trenutno jo tudi moramo uvažati, ker je ne pridelujemo doma in vse to otežuje dostop bolnikov do konoplje in ne zagotavlja nemotene oskrbe,” je pojasnila Žibrat. Zdravniška stroka bo imela proste roke pri odločanju o količinah in primerih uporabe, recepti pa bodo omejeni na največ tri mesece, da se preprečijo zlorabe.

Read Entire Article